گروه بورس سهام و فلزات
 
سکوت بازار فلزات پایه عمیق‌تر می‌شود؟
گروه بورس سهام و فلزات - بازار راکد مانده فلزات پایه نه‌تنها زیان زیادی را متوجه فروشندگان بازار داخلی و تجار کرده است، بلکه وضعیت تولیدکنندگان را هم در رکود عمیقی فرو برده و خبری از پویایی در این بازار نیست، این در حالی است که بنا بر گزارش‌های انتشاریافته بازارهای جهانی نیز در بی‌رونقی معاملات به سر می‌برند.
به گزارش ماین نیوز، به این ترتیب رکودی که در حال حاضر دامن تمام بازارهای کالایی را گرفته است با توجه به پارامترهای تاثیرگذار و ثبات نرخ ارز به نظر ادامه‌دار می‌رسد. کارشناسان می‌گویند رکود تورمی که بر اقتصاد ایران سایه افکنده به‌دلیل سیاست‌های نادرست حمایتی از تولیدکنندگان است و موجب خروج سرمایه سرمایه‌گذاران از بازار مصرفی فلزات پایه ایران شده، به همین دلیل بازار این محصولات بیشتر از سال‌های گذشته این سکوت را احساس می‌کند.

از سوی دیگر نمی‌توان تاثیر بحران مالی جهان بر اقتصاد ایران را کتمان کرد؛ چرا که رکود بازار و افت قیمت‌های بین‌المللی، در بازارهای کالایی داخلی نیز بی‌تاثیر نبوده، اما این روزها بازار به‌دلیل شرایط اقتصادی توام با رکود کشور بیشتر تحت تاثیر عوامل داخلی قرار گرفته است. به عقیده کارشناسان حوزه فلزات پایه قیمت‌ها به‌دلیل طولانی شدن این رکود با شیب کم و با روندی رو به پایین پیش خواهد رفت، مگر آنکه اتفاق یا اخبار جدیدی در بازار بیفتد. از سوی دیگر به اعتقاد فعالان آگاه روند افت قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی نیز ادامه خواهد داشت و همچنین وجود پیش‌بینی رشد اندک نماگرهای اقتصادی جهان در سال میلادی جاری و داده‌های آماری برخی قدرت‌های صنعتی از کاهش تولید و به تبع آن نبود افق روشن از چشم‌انداز اقتصاد جهان حداقل برای دوره میان‌مدت حکایت دارد.

چین و آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فلزات پایه در جهان تحت‌تاثیر برخی سیاست‌های اقتصادی نمی‌توانند سیگنال‌های مثبتی را به بازارهای جهانی مخابره کنند. افت تولید صنعتی چین و از سویی کسری بودجه و اجرای برنامه‌های کاهش هزینه‌های جاری دولت آمریکا و سایر کشورهای بزرگ صنعتی خودبه‌خود منجر به تقلیل تولید و مصرف و به تبع آن ریزش بازارهای کالایی و فلزی شده است. همچنین آگاهان اقتصادی افت قیمت‌ها در بازارهای کالایی جهان را ناشی از کاهش مصرف و نبود قدرت خرید عنوان کرده‌اند و درباره تاثیرپذیری بازار فلزات اساسی کشور از این روند معتقدند، هر چند بازار فلزات پایه جهانی و داخلی در سال جاری به تبع انگیزه‌های صادراتی روند رو به رشدی را تجربه خواهد کرد، اما تولیدکننده داخلی با فشارهای مختلفی مواجه خواهد بود.

ثبات قیمت در بازار آلومینیوم

از سوی دیگر ثبات قیمت آلومینیوم در بازار آزاد نشان می‌دهد که انتشار اخبار جهانی در مورد کاهش تولید این فلز هیچ‌گونه تاثیری بر بازار داخلی نداشته است، چرا که قیمت‌ها همچنان باثبات بوده و معاملات ادامه یافته است. البته انتظار می‌رود این فلز با وجود شرایط سخت که با آن دست و پنجه نرم می‌کند با افزایش قیمت در بازار روبه‌رو شود. در این مدت با وجود رکود معاملات در این بازار و به‌رغم نوسانات قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی، شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم در کشور همچنان قیمت این فلز رنگی را ثابت نگه داشته‌اند. در حال حاضر در بازار داخلی آلومینیوم علاوه‌بر اینکه قیمت‌های مختلفی وجود دارد قیمت این فلز با نرخ جهانی نیز همچنان فاصله دارد.

بازار بلاتکلیف قلع

با اینکه قلع مدتی است با نرخ‌های متغیری در بازار داخلی به فروش می‌رسد، اما همچنان در بازار خریداری ندارد، حتی شایعات هم نمی‌تواند بازار این فلز را گرم کند و معامله‌گران همچنان در انتظار افت بیشتر بهای این فلز و نزدیک شدن آن به قیمت واقعی‌اش هستند، چرا که معتقدند این فلز با توجه به روند جهانی آن امكان ریزش بیشتری دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۲۰
کد مطلب: 20629
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد