گروه معادن سنگ آهن
 
مدیر بازرگانی چادرملو پیش‌بینی کرد:
ثبات قیمت جهانی سنگ آهن تا پایان ۲۰۱۵
گروه معادن >سنگ آهن - مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از عدم تغییر قیمت جهانی سنگ‌آهن تا پایان سال 2015 خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، برقی طی بازدید اصحاب رسانه از مجتمع گندله‌سازی چادرملو با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها از وضعیت بازار سنگ‌آهن چندان خوشایند نیست، گفت: با توجه به افزایش تولید سنگ‌آهن از سوی استرالیا، کاهش تولید فولاد در چین به دلیل محدود کردن کارخانه به سبب آلایندگی بالا در بسیاری از شهرهای چین و کاهش تقاضای سنگ‌آهن، نوسان یا رشد چشمگیری در قیمت جهانی سنگ‌آهن نخواهیم داشت.

وی درباره فروش سنگ‌آهن نیز خاطرنشان کرد: سنگ‌آهن دانه‌بندی حدود 5 تا 7 درصد از تولید ما را تشکیل می‌دهد که در این باره به دلیل کاهش قیمت و متناسب با شرایط فعلی بازار، فعلا فروش آن را متوقف کردیم.

وی معتقد است این تصمیم به علت حفظ و صیانت از این ماده با ارزش و حفظ حقوق سهامداران اتخاذ شده تا در آینده با توجه به شرایط بازار تصمیم صحیح‌تری گرفته شود.

در همین رابطه محمود سیدی، مدیر مالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ضمن اشاره به افزایش سرمایه اخیر این شرکت برای اجرای طرح‌های در دست اجرا خاطرنشان کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی که به بهره‌برداری رسیده است، کارخانه فولاد با ظرفیت یک‌میلیون تن و قابل ارتقا تا 1.3 میلیون تن در سال، تامین آب از طریق احداث شبکه فاضلاب شهر اردکان، افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی از 3.4 به 4 میلیون تن در سال و کارخانه احیا با ظرفیت 1.550 میلیون تن در سال از جمله طرح‌های در دست تکمیل چادرملو است.

وی به طرح احداث دو واحد نورد با ظرفیت 1.3 میلیون تن در سال و احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال اشاره کرد و گفت: واحد نورد در سال 94 آغاز به کار خواهد کرد و با ارزبری 25 میلیون یورو و 2 هزار و 390 میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 96 به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: در خصوص کارخانه گندله‌سازی جدید نیز آغاز فعالیت احداث، سال آینده است و تا پایان سال 97 با 137 میلیون یورو و ارزبری و 6 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

در همین رابطه مصری‌نژاد، مدیر مجتمع چادرملو درباره هر یک از طرح‌های در دست اجرای این شرکت خاطرنشان کرد: در حالی چادرملو در حال تکمیل زنجیره ارزش بوده که در هر مرحله از احداث کارخانه‌ها بهینه کردن مصرف انرژی را مدنظر قرار داده است.

وی افزود: در تبدیل گندله به آهن اسفنجی و تولید شمش فولاد و پس از آن تولید نورد، مکانیزمی طراحی شده که 30 تا 55 درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی لحاظ شده است.

مصری‌نژاد ادامه داد: این رویداد به گونه‌ای طراحی شده که بلافاصله پس از تولید یک محصول که نیاز به تکمیل مرحله بعدی زنجیره است، جابه‌جایی و انتقال مواد اولیه به وسیله مخازن مخصوص صورت گرفته و دیگر نیازی به گرم کردن دوباره هر یک از محصولات خروجی که ورودی به کارخانه بعدی تا دمای بسیار بالا نیست. اگر در حالت معمولی این چرخه فعال باشد باید از دمای 30 درجه به 1600 درجه سانتیگراد ذوب انجام شود که انرژی بالایی را صرف می‌کند.

مصری‌نژاد درباره طراحی و احداث نیروگاه به خبرنگاران تصریح کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی با هدف تامین برق موردنیاز طرح‌های فولادسازی منطقه است که در فاز نهایی بهره‌برداری از آن در مجموع 80 نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

وی به سرمایه‌گذاری برای طرح انتقال آب از خلیج‌فارس از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سه شرکت گل‌گهر، چادرملو و مس سرچشمه اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این طرح و راه‌اندازی طرح‌های در برنامه از سوی چادرملو، بر آن هستیم تا قطب سوم تولید فولاد کشور بعد از اصفهان و خوزستان شویم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۳۹
کد مطلب: 18524
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد