گروه صنایع معدنی
 
براي كشف معدن كفش آهني به پا كنيد
گروه صنایع معدنی - اگر جز آن دسته از افرادي هستيد که فکر مي کنند کشف معدن کار آساني است و مي توانند به راحتي از اين راه پولدار شوند سخت در اشتباهيد.
براي کشف يک معدن بايد کفش آهني به پا کنيد و کوله پشتي با تجهيزات لازم به پشت بيندازيد و راهي بيابان شويد.البته با پشتكار خوب و پيگيري مي توانيد پس از گذراندن مراحل مختلف يا به قولي ۷ خان معدني پس از ۳ سال پروانه بهره برداري از منطقه را كسب و از معدن ثبت شده كسب درآمد كنيد.

پي جويي اولين مرحله كشف معدن به حساب مي آيد.كسب نتايج خوب از اين مرحله به معناي آغاز عمر يك معدن است.تصميم گيري در مورد نوع كاني و محلي كه بايد در آن جستجو شود از برنامه هاي اصلي مراحل كشف معدن است.نمي توان با يك بيل و كلنگ بدون هيچ اطلاعات جغرافيايي و زمين شناسي راهي جاده كشف معدن شد.

كشف يك معدن و ماده معدني بستگي به عوامل زيادي همچون شرایط بازار،قیمت و میزان عرضه و تقاضا آن ماده،کالاهای جایگزین و قابل رقابت،تولید و رشد،شرایط جغرافیایی و زمین شناسی مستعد و جو سیاسی و تجاری مناسب دارد.
متاسفانه امروزه بيشتر كانسارهاي ارزشمند در سطح زمين و در معرض ديد نيستند.در نتيجه شما بايد آنها را در عمق زمين به روش هاي غير مستقيم مانند روشهای ژئوفیزیکی،ژئوشیمیایی و گیاه شناسی زمین جستجو كنيد.
پس از گذر از اين مرحله به اكتشاف مي رسيم اگر هدف پی جویی تعیین محل ناهنجاری های مربوط به کانسار کانی باشد، هدف اکتشاف تعیین حدود و ارزیابی آنهاست.در اکتشاف،شکل هندسی،گستره و ارزش یک کانسار را با استفاده از تکنیک هایی مشابه پی جویی و لی بادقتی بیشترتعیین میکند .در اکتشاف به عنوان مرحله ی دوم در عمریک معدن،فرایند جستجو در جریان و از طریق فازهای تاکتیکی ارزیابی و بررسی تفضیلی ادامه می یابد.
خسرو خندان كارشناس ارشد معدن كار اكتشاف معدن در دولت يازدهم را آسان دانست و اظهار كرد: دردولت گذشته موانع زيادي بر سر راه اكتشاف معادن وجود داشت به طوريكه تقريبا امكان اين كار مسدود شده بود.

وي در پاسخ به اين سوال كه براي كشف معدن حتما بايد تحصيلات مرتبط با اين موضوع را داشت، گفت:متاسفانه اين باور غلط در بين مردم شكل گرفته است كه براي كشف معدن بايد تحصيلات مرتبط با اين موضوع را داشته باشند اما در واقعيت عكس اين موضوع ديده مي شود. يك روستايي يا يك كارشناس مي تواند در مناطق كوهستاني كه جز مناطق حفاظت شده ۴ گانه نباشد در جستجوي آثار و شواهد ماده معدني باشد.

خندان ادامه داد: پس از كشف آثار ماده معدني فرد منطقه را به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفي كرده و يك كارشناسي براي تاييد منطقه از سوي سازمان مذكور به منطقه اعزام مي شود.

اين فعال معدني با اشاره به نقشه هاي موجود در سازمان زمين شناسي، تصريح كرد:نقشه هاي پايه براي يافتن آثار مواد معدني توسط اين سازمان تهيه شده است .فرد مي تواند با مراجعه به اين نقشه ها در مناطقي كه احتمال يافتن مواد معدني بيشتر است به دنبال كشف معدن باشد.

خندان با اشاره به اين موضوع كه حوزه اكتشاف حوزه پر ريسكي است افزود: در تمامي كشورها اين كار جز تصميمات حاكميتي محسوب مي شود .دولت و سازمان هاي دولتي كارهاي تحقيقاتي مختلفي در مناطقي كه احتمال حضورمواد معدني وجود دارد ،انجام داده اند.

وي ادامه داد:به عنوان مثال در يك حوزه آبريز ابتدا از رودخانه نمونه گيري مي شود اگر در اين نمونه برداري ها آثاري از ذرات كاني زايي مثل آهن، سرب، مس و طلا ديده شد درمرحله بعدي نمونه گيري ها به صورت تصادفي از سرشاخه هاي اصلي انجام مي شود.در كشور ما اين مراحل در مقياس وسيع توسط سازمان زمين شناسي و ايميدرو صورت گرفته است.

خندان افزود:درحال حاضر خيلي از مناطق توسط مردم بومي و محلي به ثبت رسيده است به همين دليل اگر فردي به دنبال كشف معدن است بايد در مناطق عميق اين كار را انجام دهد.

به گفته كارشناس معدن حداقل زماني را كه يك فرد مي تواند براي يافتن معدن سپري كند ۶ ماه تا يك سال است. پس از آن با پوشيدن كفش آهني مي تواند بعد از ۳ سال گواهي بهره برداري از منطقه را از سازمان هاي مرتبط كسب كند.
كتايون ملكي
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 1550
 
۶ نظر
 


پیمان
عالیه من رشتم زمین شناسیه توارشد چه رشته ای بردارم به کشف معدن علاقه مندم (1311)
۱۳۹۳-۱۲-۱۷ ۱۹:۰۸:۱۶
 
اسماعیل
ژئومغناطیس (2624)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۱-۱۸ ۱۶:۵۶:۴۲
 
پیمان
عالیه (1312)
۱۳۹۳-۱۲-۱۷ ۱۹:۰۹:۱۸
 
امیر
سلام
راه های پیدا کردن معدن و اگه میشه راهنمایی کنید.متشکر (2228)
۱۳۹۴-۰۸-۰۷ ۱۳:۲۳:۵۲
 
احمد
ممنون میشم اگه طریقه کشف معدن را ارسال کنید (2829)
United States
۱۳۹۵-۰۱-۰۴ ۲۱:۱۲:۰۷
 
ممد
باحاله (3569)
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۰۲:۱۵:۴۱