گروه معادن زغال‌سنگ
 
پروژه بزرگترین معدن زغال سنگ استرالیا غیراقتصادی شد
گروه معادن >زغال‌سنگ - سال گذشته گروه هندی آدانی اعلام کرد که قصد دارد پروژه توسعه بزرگترین ذخیره زغال سنگ جهان را در استرالیا اجرا کند. پروژه 10 میلیارد دلاری معدن کارمایکل در گالیله بسین استرالیا که بالغ بر 10 میلیارد دلار ذخیره زغال سنگ دارد.
به گزارش ماین نیوز، حالا اما یک تحقیق انجام شده در استرالیا نشان می دهد که اجرای این پروژه توجیه اقتصادی ندارد و هزینه های اجرای آن بسیار بیشتر از منافع اقتصادی اش است.
براساس گزارش تهیه شده از سوی صلح سبز سرمایه گذاری در پروژه زغال سنگ کارمایکل برای سرمایه گذاران غیراقتصادی توصیف شده است. هزینه های ایجاد زیرساختهای موردنیاز این پروژه مانند خط آهن و غیره بسیار گران تمام می شود.
موسسه تحلیلهای اقتصادی و مالی نیز اعلام کرد که اجرا این پروژه حتی با در نظر گرفتن افزایش قیمت زغال سنگ در بلنمدت باز هم از نظر اقتصادی به صرفه نیست.
براین اساس هزینه تولید هر تن زغال سنگ در این پروژه با احتساب حق امتیاز معدن بالغ بر ۸۴ دلار محاسبه شده که عدد بالایی محسوب می شود. همچنین عنوان شده که گروه آدانی با موانع زیادی نیز برای اجرای پروژه زغال سنگ کارمایکل در استرالیا مواجه است.
با این حال گروه هندی آدانی در واکنش به گزارش منتشر شده اعلام کرد که با اطمینان کامل وارد پروژه زغال سنگ کارمایکل شده و قصد دارد بزرگترین مجتمع زغال سنگ تاریخ استرالیا را در این کشور احداث کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۱
کد مطلب: 865