گروه معادن سرب و روی
 
نگاه ويژه
دور‌نماي قيمت فلز روي در بازار
گروه معادن >سرب و روی - در حالي روز چهارشنبه قيمت شمش روي در بازار داخلي به 8 هزار تومان در هر كيلو رسيد كه اين محصول در بورس فلزات لندن روند ثابتي را طي مي‌كند و آخرين نرخ اعلام شده آن 2 هزار و 12 دلار در هر تن است.
به گزارش ماین نیوز، به گفته يكي از كارشناسان بازار فلزات پايه اين رشد قيمت تنها به دليل نوسان‌هاي مثبت نرخ ارز بوده است و بعيد به نظر مي‌رسد كه اين فلز با افزايش مجدد دلار رشد بيشتري را تجربه كند؛ چرا كه در حال حاضر سقف قيمتي روي پر شده و ديگر امكان روند افزايش قيمت براي آن نيست.

وي در ادامه دليل بالاتر بودن قيمت‌هاي داخلي روي از نرخ جهاني را افزايش مصرف اين فلز در بازار آزاد دانست و افزود: از آنجا كه اين روزها بازار صادراتي روي سودآوري بيشتري براي تجار به همراه دارد به همين دليل از انگيزه فروشندگان در بازار داخلي كم شده و بيشتر معاملات در مسير صادرات قرار گرفته‌اند. بنا‌براين اين موضوع باعث شده است تا انبارهاي داخلي با كمبود روي مواجه شده و در نتيجه با افزايش نرخ ارز شاهد رشد بيشتر قيمت‌ها باشيم.

اين كارشناس در ادامه گفت: از آنجا كه قيمت روي همواره از عرضه و تقاضاي موجودي در انبار LME تاثيرمي پذيرد به همين دليل موجودي اين انبار به 767 هزار و 800 تن رسيده است كه كمترين حد از اوايل ماه دسامبر سال گذشته ميلادي بوده است. همچنين با توجه به اخبار انتشار يافته جهاني به نظر مي‌رسد موجودي انبار‌ها باز هم در مسير نزولي قرار بگيرد كه اين موضوع پتانسيل قدرتمندي براي افزايش قيمت‌ها به شمار مي‌رود.

البته در بازار شانگهاي وضعيت متفاوت است به طوري كه شيب صعودي قيمت‌ها به اندازه‌اي شده كه مي‌توان گفت، نرخ اين محصول به سمت ثبات مي‌رود.

از سوي ديگر برخي ديگر از آگاهان اقتصادي معتقدند، به علت اينكه مصرف روي نسبت به توليد آن در دنيا بالا است بنابراين بايد شاهد افزايش قيمت آن باشيم. همچنين عوامل تهديد كننده بازار جهاني روي نشان مي‌دهد كه اين فلز روند مثبتي را در بازار داخلي در پيش دارد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب: 7829
 
۲ نظر
مرجع : دنیای اقتصاد
 


با عرض سلام من در این سایت‌ها درمورد مثلآ شمش روی قیمت روز بازار را هر کیلو هشت هزار تومان میبینم (2145)
Romania
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۷:۰۲:۵۵
 
کورش
این هم مثل بفیه چیزها چندیم سال است در جا میزند ما شدیم اصحاب کهف یک وقت بیدار میشویم که همه جاها صدها سال جلورفته البته تقصیر ما نیست (3571)
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۱:۱۸:۴۰