گروه معادن مس
 
تحولی نوین در معاملات مس
آتی مس در راه است
گروه معادن >مس - پس از سكه آتي، آتي مس وارد بورس كالا خواهد شد. اين شيوه معامله كه از جذابيت بالايي در بين معامله‌گران برخوردار است مي‌تواند به صورت نقطه قوتي براي توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان اين فلز سرخ به حساب آید.
به گزارش ماين نيوز، تخمين قيمت تمام‌شده مس براي ماه‌هاي آينده، پوشش ريسك نوسان قيمت، استفاده از موقعيت‌هاي خريد مناسب، عدم حبس نقدينگي در ابعاد بالا، توان استفاده از نوسان قيمت‌ها به‌منظور كسب سود، افزايش شفافيت در پيش‌بيني قيمت‌هاي فيزيكي براي هفته‌ها و ماه‌هاي آينده و... از مهم‌ترين مزاياي اين قبيل معاملات براي آتي مس است.

اين رخداد را مي‌توان به فال نيك گرفت و انتظار تقويت اين بازار را داشت. از اين پس مي‌توان به عرضه ديگر فلزات به صورت آتي در اين بورس اميدوار بود. تجربه ديگر كشورها نشان مي‌دهد كه بازارهاي آتي در كنار بازارهاي فيزيكي بسيار مفيد و قدرتمند خواهند بود.

آتي چيست؟

قرارداد آتي يا فيوچر قراردادي است كه در آن خريدار و فروشنده توافق مي‌كنند، مقدار معيني از كالاي مشخص را با كيفيت مشخص، قيمت معلوم، در زمان و مكان مشخص معامله كنند.

اين معامله مدتي است وارد بازار سكه طلا شده و با استقبال چشمگيري رو‌به‌رو شد. افزايش جذابيت اين شيوه معامله موجب شد تا ديگر فعالان بازار به شيوه معامله روي خوش نشان دهند.

مدير معاملات كارگزاري آراد ايرانيان در اين رابطه به خبرنگار «دنياي اقتصاد» گفت: قيمت مس كه 90 درصد از هزينه‌هاي شركتي را پوشش مي‌دهد نوسانات زيادي در ايران دارد.

محمدرضا بخشنده افزود: نرخ اين فلز در بازار داخلي تابع نوسانات جهاني و افت و خيز نرخ ارز است. شركت‌هاي توليدي در كشور یا مشكل تامين مواد اوليه داشته يا نقدينگي لازم را در اختيار ندارند يا با ريسك خيلي بالا مواد اوليه خود را تامين مي‌كنند كه بعضا در تحويل كالا به مشكل بر خواهند خورد.

وي افزود: بهترين كار اين است كه براي شركت‌ها يك فضاي كوچك ريسك به وجود بياوريم يعني در واقع يك فرآيند هجينگ (پوشش ريسك) تعريف كنيم يعني به اين صورت كه شركت‌هايي كه مي‌خواهند وارد معاملات فروش مفتول يا ساير محصولات مسي شوند، اگر نمي‌توانند وجه نقد تامين كنند تا آن كالا را خريداري كنند در واقع بر مبناي قراردادشان با يك درصد كمتري در بازار آتي، كالاي مورد نظرشان را تهيه كنند و بعد قرارداد بنويسند يا تعهد فروش كنند كه اگر عملي شود در اين صورت شركت‌ها منتفع خواهند شد.

بخشنده در ادامه افزود: بحث مهم ديگر اين است كه در بازار مس، وجود شركت‌هاي سرمايه‌گذاري تاكنون مطرح نبوده و در واقع سرمايه مورد نياز از داخل بازار سيم و كابل مس خارج مي‌شود. به نظر مي‌رسد چون حجم نقدينگي مورد نياز وجود خارجي ندارد پس يك شركت سرمايه گذار نيز تمايلي به ورود نخواهد داشت. در اين بازار سياست‌هاي فروش مشخص است.

از سوی دیگر توليد‌كننده و خريدار هر دو در جايگاه خود حضور دارند، ولي در اين بين واسطه مالي حاضر نيست كه اگر اين بازار به راه بيفتد واسطه مالي مي‌تواند وارد بازار شود كه مشكل نقدينگي تا حدودي مرتفع خواهد شد.

وي افزود: به اين ترتيب ورود آتي به بازار مس به نفع هر دو طرف خواهد بود يعني هم واسطه مي‌تواند از توليدكننده اصلي خريداري كند و هم مي‌تواند به صنايع پايين‌دستي بفروشد كه در صورت وقوع، منافع زيادي براي صنعت اين فلز سرخ به همراه خواهد داشت.

مدير معاملات كارگزاري آراد در ادامه گفت: اسفند‌ماه سال گذشته بورس كالا در اين زمينه جلسه‌اي برگزار كرد كه در آن از توليدكنندگان بزرگ مس و اتحاديه سيم و كابل دعوت شد و نيز در جلسه مطرح شد كه معاملات آتي مجددا شكل بگيرد كه اين جلسه با استقبال خوبي هم رو‌به‌رو شد.

از سوی دیگر شركت افق البرز به عنوان يك شركت پيشرو در اين زمينه با اطمينان كامل پذيرفت كه وارد اين مسير شود و تعهد تامين كالاي مورد نياز را انجام داده و اعلام كرده كه حاضر است هر معامله‌اي را كه به تحويل منجر شود تامين کند.

وي تاكيد كرد: اتفاقي كه در حال حاضر بايد بيفتد اين است كه در اين زمينه درست فرهنگ‌سازي كنيم. متاسفانه شركت‌هاي توليدي ما فرهنگ فعلي سرمايه گذاري را (به غير از چند شركت بزرگي كه در بازارهاي جهاني كار آتي با انجام مي‌دهند) ندارند و در زمينه آتي با تجربه و تخصص محدود مواجهند و متاسفانه نمي‌دانند كه با چنين روش‌هايي چگونه مي‌شود ريسك‌ها را پوشش داد. بنابراين بهتر است در اين زمينه اطلاع‌رساني صورت بگيرد تا همه بدانند كه چگونه از اين ابزارها به صورت درست استفاده كنند.

همچنين در ادامه يكي ديگر از كارگزاران اين موسسه با تاكيد گفته‌هاي محمدرضا بخشنده اظهار کرد: سال 86 معاملات آتي مس راه‌اندازي شد و دنياي مس تعهد تحويل كالا را به عهده گرفت اما متاسفانه در آن زمان بازارگردان تعيين شده كه يكي از كارگزارهاي بورس بود خوب عمل نكرد و چون بازار در آن موقع همزمان شد با بحران جهاني، مس ريزش كرد در نتيجه اين امر، كساني كه معاملات خريد داشتند در آن زمان متضرر شوند.

اين كارگزار در ادامه تاكيد كرد: نكته مهمي كه مشتريان بايد به آن توجه كنند اين است كه آنها بايد اين درك را داشته باشند كه معاملات فيوچر يا آتي فقط خريد نيست، بلكه مي‌تواند فروش هم باشد.

ما بارها اعلام كرده‌ايم كه در اين معاملات اصل فقط خريد نيست و اگر پيش‌بيني معامله‌گر از آينده افزايش نرخ است بايد موقعيت خريد را انتخاب كند و اگر موقعيت فروش است، محصول را در موقعيت مناسب به فروش برساند. هيچ اشكالي ندارد كابل سازي كه موقعيت فروش ندارد اول موقعيت فروش خود را ايجاد كند، سپس اقدام به خريد نمايد.

متاسفانه هم‌اكنون غالب افراد آتي را به ديد خريد نگاه مي‌كنند، آن هم خريدي كه منجر به تحويل شود كه اين تصور، بسيار اشتباه است. بايد توجه داشت كه در معاملات آتي در دنيا خيلي كم اتفاق مي‌افتد كه معامله‌اي منجر به تحويل فيزيكي كالا شود. وی ادامه داد: اتفاقي كه در اوايل راه‌اندازي آتي سكه نيز زياد ديده شد اين بود كه بسياري از مشتري‌ها براي تحويل سكه اقدام مي‌كردند و تصورشان اين بود كه سكه آتي به صورت سكه‌هاي

ثبت نامي است كه بروند سكه را با قيمت پايين بخرند و بعد از يك مدت بقيه پول را پرداخت كنند. در حقيقت اين طور نيست و بايد با علم بيشتري وارد بازار جديد آتي مس شويم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 7721
 
مرجع : دنیای اقتصاد