گروه معادن زغال‌سنگ
 
/اختصاصی ماین نیوز/
۱۰ غول زغالی جهان کدامند؟
گروه معادن >زغال‌سنگ - 10 کشور برتر در تولید زغال سنگ، حدود 90 درصد از تولید جهانی زغال سنگ را تشکیل می‌دهند و چین در صدر آنها قرار دارد.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، وب سایت ماینینگ تکنولوژی 10 کشور بزرگ تولیدکننده زغال سنگ را بر مبنای تولید سالانه آنها رده بندی کرده است.

چین

چین بزرگترین کشور تولیدکننده زغال سنگ در سه دهه گذشته تاکنون بوده است. این کشور حدود 3.6 میلیارد تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد که بیش از 47 درصد از کل تولید جهانی زغال سنگ بود. این کشور همچنین غول مصرف کننده زغال سنگ است که بیش از نیمی از مصرف جهانی در سال 2012 را به خود اختصاص داد و همچنین با واردات 289 میلیون تن زغال سنگ، بزرگترین واردکننده زغال سنگ در جهان شناخته شد. چین صاحب سومین ذخایر بزرگ زغال سنگ در جهان است که میزان آن 114.5 میلیارد تن تا دسامبر سال 2012 برآورد شد و حدود 12 هزار معدن زغال سنگ در 28 استان این کشور تولید دارند. شانکسی، مغولستان داخلی و شین جیانگ بزرگترین استانهای تولیدکننده زغال سنگ در این کشور هستند. حدود نیمی از زغال سنگ چین برای تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بیش از 80 درصد از تولید برق این کشور سهم دارد.


آمریکا


آمریکا دومین کشور تولیدکننده بزرگ زغال سنگ در جهان است که 922 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد که برابر با بیش از 13 درصد از تولید جهانی بود. این کشور همچنین دومین مصرف کننده بزرگ زغال سنگ در جهان است که 11 درصد از کل زغال سنگ جهان را در سال 2012 مصرف کرد و حدود 37 درصد از برق این کشور در آن سال با استفاده از زغال سنگ تولید شد. معدنکاری زغال سنگ در 25 ایالت آمریکا انجام می‌شود که از میان آنها وایومینگ، وست ویرجینیا، کنتاکی، پنسیلوانیا و تگزاس بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ هستند. به گزارش ماین نیوز، معدن زغال سنگ نورت آنتلوپ راچل که در منطقه پادر ریور باسین وایومینگ واقع است، بزرگترین معدن زغال سنگ جهان است و 107.7 میلیون تن زغال سنگ حرارتی در سال 2012 تولید کرد. آمریکا بزرگترین ذخایر زغال سنگ جهان را دارد که بیش از 237 میلیارد تن تا دسامبر سال 2012 برآورد شد.


هند


هند تقریبا 605 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد و سومین تولیدکننده بزرگ زغال سنگ در جهان شد. این کشور همچنین با داشتن هشت درصد از کل مصرف جهانی در سال 2012، سومین مصرف کننده بزرگ زغال سنگ در جهان
شناخته شد. هند 160 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 وارد کرد و سومین واردکننده بزرگ پس از چین و ژاپن شد. حدود 68 درصد از برق هند با استفاده از زغال سنگ تولید می‌شود. ذخایر ثابت شده زغال سنگ هند 60.6 میلیارد تن تا سال 2013 برآورد شد که سومین ذخایر بزرگ در جهان است. حدود 70 درصد از ذخایر زغال سنگ هند در چهار ایالت شرقی جهارخند، چاتیسگار، اوریسا و بنگال غربی است و آندراپرادش، مادهیاپرادش و ماهاراشترا ایالتهای تولیدکننده بزرگ دیگر در هند هستند.


استرالیا


استرالیا 413 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد و در رتبه چهارمین تولیدکننده بزرگ جهان قرار گرفت. این کشور تقریبا 90 درصد از زغال سنگ تولید شده را صادر می‌کند و دومین صادرکننده بزرگ جهان پس از اندونزی است. استرالیا 383 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 صادر کرد و 76.4 میلیارد تن ذخایر ثابت شده زغال سنگ داشت که در رتبه چهارم در جهان قرار گرفت. به گزارش ماین نیوز، بیشتر از 100 معدن زغال سنگ در این کشور با مالکیت خصوصی اداره می‌شوند و حدود 74 درصد از تولید زغال سنگ مربوط به فعالیتهای معدنی روباز است. ایالتهای نیوساوت ولز و کوئینزلند بیش از 90 درصد از تولید زغال سنگ سیاه این کشور را تشکیل می‌دهند در حالیکه ذخایر زغال سنگ قهوه ای در ویکتوریا متمرکز شده است. معدن زغال سنگ پیک داونز در باون باسین مرکز کوئینزلند و معدن مونتین آرتور در منطقه هانتر والی نیوساوت ولز، در میان 10 معدن زغال سنگ بزرگ جهان قرار دارند.


اندونزی


اندونزی 386 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد و در رتبه پنجمین کشور تولیدکننده بزرگ زغال سنگ در جهان قرار گرفت. اندونزی در سال 2011 از استرالیا به عنوان بزرگترین صادرکننده زغال سنگ پیشی گرفت و 309 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 صادر کرد. اندونزی از زغال سنگ برای تولید تقریبا 44 درصد از برقش استفاده می‌کند. منطقه کالیمانتان شرقی بزرگترین منطقه تولیدکننده زغال سنگ است و منبع حدود دو سوم از تولید زغال سنگ اندونزی به حساب می‌آید. برآورد شده این کشور 5.5 میلیارد تن ذخایر ثابت شده زغال سنگ تا دسامبر سال 2012 داشت که بیشتر در سوماترا، کالیمانتان شرقی و کالیمانتان جنوبی قرار داشتند.

روسیه

روسیه 354.8 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد و ششمین کشور تولیدکننده بزرگ جهان شد. زغال سنگ حرارتی 80 درصد از کل تولید زغال سنگ و زغال سنگ کک شو، 20 درصد باقیمانده تولید این کشور به حساب می‌آید. روسیه پنجمین مصرف کننده بزرگ زغال سنگ جهان است و 134 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد که این کشور را سومین صادرکننده بزرگ زغال سنگ ساخت. این کشور دومین ذخایر ثابت شده بزرگ زغال سنگ جهان را دارد که 157 میلیارد تن تا دسامبر سال 2012 برآورد شد. منطقه کوزباس با تولید بیش از 200 میلیون تن، بزرگترین منطقه تولیدکننده زغال سنگ در روسیه بوده و پس از آن مناطق سیبری شرقی، کانسک آچینسک و خاور دور قرار دارند. تقریبا 66 درصد از تولید زغال سنگ روسیه از فعالیتهای معدنی روباز به دست می‌آید. معدن راسپادسکایا در منطقه کمروو، بزرگترین معدن زغال سنگ روسیه به شمار می‌رود.


آفریقای جنوبی


تولید 280 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012، آفریقای جنوبی را هفتمین کشور تولیدکننده بزرگ جهان ساخت. این کشور همچنین ششمین صادرکننده بزرگ زغال سنگ در جهان است که 74 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 صادر کرد. صادرات زغال سنگ آفریقای جنوبی عمدتا به چین، هند و اروپا انجام می‌گیرد. به گزارش ماین نیوز، این کشور آفریقایی برای تولید بیش از 90 درصد برق به زغال سنگ متکی است. مناطق ویت بانک، های ولد و ارملو که در بخش شرقی آفریقای جنوبی نزدیک سوازیلند قرار دارند، عمده تولید زغال سنگ این کشور را تشکیل می‌دهند. آنگلوامریکن، بی اچ پی بیلیتون، اکستراتا کول و اکسارو در میان بزرگترین معدنکاران زغال سنگ در این کشور هستند. ذخایر ثابت شده زغال سنگ آفریقای جنوبی به 30.15 میلیارد تن تا دسامبر سال 2012 رسید.

آلمان

آلمان هشتمین کشور تولیدکننده بزرگ زغال سنگ جهان است که 196.2 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد. تولید زغال سنگ قهوه ای این کشور بیش از 180 میلیون تن در سال 2012 برآورد شد که آلمان را بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ قهوه ای در جهان ساخت. مصرف زغال سنگ آلمان از تولید زغال سنگ این کشور فراتر بوده که واردات 45 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 را به دنبال داشت و این کشور را ششمین واردکننده بزرگ زغال سنگ جهان ساخت. حدود 43 درصد از برق آلمان با استفاده از زغال سنگ تولید می‌شود. این کشور صاحب ششمین ذخایر ثابت شده بزرگ زغال سنگ جهان است که 40.7 میلیارد تن تا دسامبر سال 2012 برآورد شد. بیش از 75 درصد از تولید زغال سنگ سخت این کشور از روهر کول باسین در ایالت نورت راین وست فالیا و سار باسین در جنوب غربی آلمان به دست می‌آید که در آن منطقه راین لند، بزرگترین ذخایر لیگنیت این کشور را در خود جای داده است. معدن زغال سنگ روباز گارزوایلر در ایالت نورت راین وست فالیا بزرگترین معدن زغال سنگ قهوه ای این کشور است.


لهستان


لهستان 144.1 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012 تولید کرد و نهمین کشور تولیدکننده بزرگ زغال سنگ در جهان و بزرگ‌ترین تولیدکننده زغال سنگ در اروپا پس از آلمان شد. لهستان تقریبا تمام زغال سنگی که تولید می‌کند را به مصرف می‌رساند و هشتمین مصرف کننده بزرگ جهان است. به گزارش ماین نیوز، بیش از 85 درصد از برق لهستان با استفاده از زغال سنگ تولید می‌شود و این کشور بلچاتو که بزرگ‌ترین نیروگاه زغالی اروپا است را اداره می‌کند. کومپانیا وگلووا، بزرگترین شرکت معدنی زغال سنگ لهستان بوده و پس از آن Lubelski Wegiel Bogdanka قرار می‌گیرد. این کشور 5.7 میلیارد تن ذخایر ثابت شده زغال سنگ تا پایان سال 2012 داشت.

قزاقستان

قزاقستان با تولید 116.6 میلیون تن زغال سنگ در سال 2012، دهمین کشور تولیدکننده بزرگ جهان است. این کشور دوازهمین کشور مصرف کننده بزرگ زغال سنگ در همان سال بود و حدود 85 درصد از کل برق این کشور با استفاده از
زغال سنگ تولید می‌شود. قزاقستان هشتمین ذخایر ثابت شده بزرگ زغال سنگ جهان را دارد که 33.6 میلیارد تن تا دسامبر سال 2012 برآورد شد. این کشور بیش از 400 ذخیره زغال سنگ دارد که بیشتر آنها در سه استان این کشور قرار دارند.

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۵۴
کد مطلب: 7604