گروه معادن فلزات گرانبها
 
سود ناشی از تحولات ژئوپلیتیک پایدار خواهد بود؟
احتیاط معامله‌گران طلا
گروه معادن >فلزات گرانبها - با توجه به آمار مهم اقتصادی که این هفته بنا است منتشر شوند و همچنین احتمال تشدید بیش از پیش تنش‌ها در اوکراین بیشتر فعالان بازار روز دوشنبه بسیار محتاطانه وارد عمل شدند.
به گزارش ماين نيوز، احتمال افزایش نزاع بین روسیه و اوکراین و تلاش‌های تازه برای محدود کردن مسکو با تحریم‌های شدیدتر و نیز انتظار برای انتشار آمار مهم اقتصادی این هفته در آمریکا و همچنین اعلام نتیجه جلسه بانک مرکزی این کشور باعث شد تا روز دوشنبه در آغازین ساعات شروع به کار بازارهای طلا، این فلز گرانبها معامله‌های کمتری را نسبت به آخرین روزهای کاری هفته گذشته تجربه کند.

تا لحظه تنظیم این خبر، طلا که در روزهای پایانی هفته گذشته خود را از مرز 1300 دلار عبور داده بود، نوسان اندکی را تجربه کرد و بین 1298 و 1305 در نوسان ماند. با این حال باید توجه داشت که این روزها اوکراین هر لحظه ممکن است بازار را تکان دهد.

البته چشم معامله‌گران به‌جز اوکراین به رخدادهای اقتصادی نیز هست. این هفته هم نشست کمیته بازار آزاد فدرال برگزار می‌شود و هم دپارتمان کار ایالات‌متحده داده‌های وضعیت استخدام بخش غیرکشاورزی را منتشر خواهد کرد.

با این حال اوکراین از این داده‌ها قوی‌تر عمل خواهد کرد، اگر وضعیت ژئوپلیتیک اروپای شرقی شاهد تحول تازه و مهمی باشد. «کریس وستون»، تحلیلگر کالا در‌ «ای جی مارکت» می‌گوید که انتظار نوسانات شدید را ندارد.

وستون به سایت کیتکو گفت با نگاه به داده‌هایی که بنا است منتشر شوند، به‌خصوص نتیجه نشست سیاست پولی فدرال رزرو، انتظار ندارد که این هفته بازار شگفت‌زده شود، چراکه اقتصاد آمریکا به نشان دادن علائم رشد ادامه می‌دهد: «من فکر نمی‌کنم این هفته اتفاقی بیفتد که چشم‌انداز سرمایه‌گذاری را تغییر دهد.

با رسیدن طلا به 1290 دلار برای هر اونس خرید افزایش خواهد یافت و با رسیدن به سطح مقاومت 1350 هم فروش زیاد خواهد شد. توصیه من این است که این هفته روی مرز 1300 حساب باز کنید. بدون اتفاقی خاص در اوکراین، اتفاقی هم در بازار طلا رخ نخواهد داد.»

اما مساله این است که برخی کارشناسان باور دارند همین نوسان قیمت ممکن است با توجه به بحران اوکراین در آینده نزدیک رخ دهد. بیشتر تحلیلگران با مورد توجه قرار دادن تنش‌ها در شرق این کشور اروپایی از افزایش قیمت طلا گفته‌اند؛ اما باید دید در روزهای آینده روند تحولات چگونه پیش خواهد رفت. فعلا عدم قطعیت درباره اوکراین به ملاحظه کاری فعالان بازار انجامیده است.

خبری کوچک دوباره طلا را بالا خواهد برد، گرچه تحلیلگران بانک HSBC معتقدند اگر هیچ اطلاعات تازه‌ای منتشر نشود، چنین افزایش‌هایی هم موفق خواهند بود. این تحلیلگران بر این باور هستند که بازارها توانایی آن را دارند که با سطح تنش جدید تطبیق یابند. تحلیلگران بانک HSBC در گزارشی که به تازگی منتشر کرده‌اند، آورده‌اند: «در حالی که حرکت قیمت طلا به بالای 1300 دلار در هر اونس می‌تواند برای بازار شمش مثبت باشد؛ اما تجربه تاریخی این است که سودهایی که در نتیجه هراس از افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک به دست می‌آیند اغلب آرام می‌گیرند و قیمت طلا به سطوح پیشین بازمی‌گردد.»

فعلا بیشتر معامله‌گران منتظر واکنش کرملین به تحریم‌های تازه گروه هفت هستند که از دوشنبه عملی شده‌اند. تحلیلگران موسسه «‌ای ان زی» در گزارش پژوهشی خود اشاره می‌کنند که «روسیه و اتحادیه اروپا در وضعیتی گرفتار شده‌اند که هر دو از تحریم‌ها آسیب خواهند دید.»

به این ترتیب در میان مدت هم وضعیت بازار طلا آشفته خواهد بود. انتظار برای تحولات مختلف دوشنبه (تا لحظه تنظیم این خبر) باعث شد که طلا با کاهشی اندک روبه‌رو شود و هر اونس آن 1301 دلار معامله شود.

وستون می‌گوید: همراه با اوکراین، داده‌های شاخص بهای مصرف‌کننده اروپا نیز می‌تواند تکانه‌ای کوتاه‌مدت برای طلا باشد. او اشاره می‌کند که انتظارات مبنی‌بر اینکه فشار بر بهای مصرف‌کننده در ماه آوریل افزایش یافته باشد، یورو را در برابر دلار تقویت خواهد کرد و این به افزایش قیمت طلا منجر خواهد شد.

وضعیت بازارهای سهام هم مهم خواهد بود که فعلا دارای ثبات نیست. دوشنبه برخی بازارهای سهام بدترین شاخص‌ها در 10 روز را به ثبت رساندند. همچنین برابری دلار در برابر 6 ارز افت کرد و به پایین‌ترین نرخ برابری در 2 هفته رسید.

در مورد دلار هم انتظار برای نتیجه نشست فدرال رزرو موثر بوده؛ چراکه انتظار می‌رود 10 میلیارد دلار دیگر از برنامه‌های ماهانه خرید اوراق قرضه کم شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۹
کد مطلب: 7365
 
مرجع : دنیای اقتصاد