گروه معادن سنگ آهن
 
عضو هیئت مدیره انجمن سنگ‌آهن خبر داد:
جبران سقوط قیمت سنگ‌آهن با اجرای طرح توسعه راه‌آهن چین
گروه معادن >سنگ آهن - عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن با اشاره به اینکه کاهش قیمت سنگ آهن بیشترین تاثیر منفی را روی معادن کوچک دور از بنادر جنوبی خواهد گذاشت، گفت: خبر خوبی که می تواند برای بازار جهانی سنگ آهن مثبت واقع شود اجرای طرح توسعه راه آهن چین به ارزش 3 میلیارد دلار است که رسانه ها نیز کمتر به این موضوع پرداخته اند.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، کیوان جعفری طهرانی در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن درباره تحلیل بازار سنگ آهن توضیح داد: کاهش قیمتها در بازار جهانی سنگ آهن طبق پیش بینی های مطرح شده در سال جاری ادامه خواهد یافت. در ایران بیشترین تاثیر منفی کاهش قیمتها روی معادن کوچک دور از بنادر جنوبی رخ خواهد داد و این تاثیر منفی به عنوان مثال برای معادن سنگ آهن سنگان زیاد خواهد بود.

وی افزود: چندی پیش در کنفرانسی در چین شرکت کرده و در آنجا برای سال جاری سقوط قیمت سنگ آهن پیش بینی شد. اگرچه اجرای طرح 3 میلیارد دلاری توسعه راه آهن چین می تواند بخشی از این سقوط را جبران کند.

وی گفت: چین بزرگترین مصرف کننده، واردکننده و تولیدکننده سنگ آهن در جهان بوده و هر سیاستی که اتخاذ کند به صورت مستقیم روی بازار جهانی سنگ آهن تاثیر می گذارد. طرح توسعه راه آهن چین نیز می تواند خبر خوبی برای بازار جهانی فولاد و سنگ آهن باشد و دستکم بخشی از سقوط قیمتها را جبران کند.

جعفری طهرانی عنوان کرد: پیش بینی می شود امسال واردات سنگ آهن چین به حدود 860 میلیون تن برسد. چین همچنین هفته قبل اعلام کرد که می تواند 10 درصد مازاد واردات سنگ آهن داشته باشد. مجموعه این رخدادها می تواند بخشی از کاهش قیمت جهانی سنگ آهن را در سال جاری و سال قبل جبران کند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن اظهار کرد: در دوران رئیس جمهوری پیشین چین عمر مفید سازه های فلزی در این کشور از 10 به 7 سال کاهش یافته بود که این کار باعث افزایش تقاضای فولاد و در نتیجه سنگ آهن در بازار شد. رئیس جمهوری جدید چین که فردی تکنوکرات است عمر مفید سازه های فلزی را در این کشور دوباره از 7 به 10 سال افزایش داده است. همین موضوع نیز روی بازار فولاد و سنگ آهن تاثیر داشته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 6604