گروه معادن مس
 
کشف ذخیره جدید یک میلیارد تنی توسط شرکت مس
 
به گزارش ماین نیوز: اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست خبری:

در سال ۱۳۹۹، در شرکت مس ۱۰۱ هزار متر حفاری عمقی برای شناخت پتانسیل‌های جدید انجام شد که نتیجه آن یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار نیم درصد بود.

ارزش فقط برجای این ذخیره به لحاظ ریالی بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان است که به دارایی‌های شرکت مس اضافه شد.

ذخیره شرکت مس در سال ۱۳۹۹ از ۸ میلیارد تن عبور کرد.

در سال ۱۳۹۸ هم، ۵۲۳ میلیون تن ذخیره جدید کشف کرده بودیم.

امروز بیش از ۴۰ میلیون تن ذخیره خالص مس در کشور داریم.

الان رتبه هفتم جهان را از نظر ذخایر مس داریم و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ به رتبه ششم برسیم.

برای اولین بار در تاریخ شرکت مس در سال ۱۳۹۹ از رکورد تولید ۲۸۰ هزار تن کاتد مس عبور کردیم ‌که نسبت به رکورد قبلی ۱۲٪ رشد داشت.

امسال سه پروژه مهم معدن و کارخانه کنسانتره درآلو، معدن و کارخانه کنسانتره دره‌زار و کارخانه فلوتاسیون حاصل از سرباره‌های سرچشمه در شرکت مس به بهره‌برداری می‌رسد و بیش از ۴۰۰ هزار تن به تولید کنسانتره شرکت مس افزوده خواهد شد و حداقل ۸۰۰ میلیون دلار به درآمد شرکت مس افزوده می‌شود.

در مجموع ۲.۴ میلیارد یورو به علاوه ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه در شرکت مس تعریف شده است.

طی چهار سال آینده با اجرای پروژه‌های مختلف در سونگون، سرچشمه، سریدون، میدوک، خاتون آباد و نوچون، ظرفیت تولید کنسانتره شرکت مس به ۲.۳ میلیون تن خواهد رسید.

در پایان سال ۱۳۹۹ به رتبه دوم بزرگترین شرکت‌های بورسی کشور دست یافتیم که امیدواریم امسال اول شویم. میزان بازدهی سهام شرکت هم در سال قبل ۲۸۲٪ بود.

امیدواریم با اقدامات اکتشافی جدید پنج استان آذربایجان غریی، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و اردبیل را به جرگه استان‌های تولیدکننده اضافه کنیم‌.

سال قبل قیمت حقوق دولتی مس را از ۱۲ به ۹٪ کاهش دادیم. به نظر من قیمت حقوق دولتی مس زیاد است و باید کارشناسی شود. نباید سرمایه‌گذار را تنبیه کنند بلکه باید حمایت کنند. عدد ۹٪ هم در مقایسه با کشورهای دیگر زیاد است.

با وجود تحریم‌ها در سال قبل رشد صادرات داشتیم و امسال نیز خواهیم داشت. کیفیت محصول ما مورد استفاده در صنایع نانو و هایتک است.

ارزش سهام شرکت مس را بزرگ جلوه نمی‌دهم. کسانی که به سهام مس به عنوان قلک نگاه می‌کنند و به صورت بلندمدت نگاه می‌کنند، با توجه به طرح‌های توسعه شرکت آینده خوبی خواهند داشت.

پاسخ سعدمحمدی به دو سوال "ماین نیوز"

2سهم شرکت مس از پهنه‌های معدنی که قرار است به زودی آزاد شوند، چقدر است؟

اینکه پهنه‌های بزرگ مس را خرد و کوچک و تقسیم کنیم از نگاه بین‌المللی، روش اقتصادی درستی نیست. باید کارهای بزرگ را به مجموعه‌های بزرگ بدهیم و از آنها کارهای بزرگ هم بخواهیم و این کار به نفع اقتصاد کشور است. مقیاس شرکت مس در حدی است که فقط باید در پهنه‌های بزرگ ورود کند و هیچ شرکت دیگری هم از نظر فنی و تجربه قدرت رقابت با شرکت مس را ندارد. نباید اشتباهی که در حوزه زغال سنگ رخ داد و معادن، خرد و تقسیم شدند در مورد معادن مس نیز رخ دهد

2از اکتشاف یک میلیارد تن ذخایر جدید توسط شرکت مس چه جزئیات بیشتری وجود دارد؟

حدود یک میلیارد تن ذخیره جدید کشف شده توسط شرکت مس (ذخیره احتمالی نزدیک به قطعی) شامل ۷۲۰ میلیون تن در منطقه پشت سرچشمه به نام سریدون و ۲۳۵ میلیون تن در سونگون می‌شود. اکتشافات همچنان ادامه دارد و قطعا ذخایر بیشتری را در سال ۱۴۰۰ اکتشاف خواهیم کرد. در منطقه میدوک و آذربایجان غربی نقاط امیدبخش جدیدی را کشف کرده‌ایم و به سیستان و بلوچستان هم امید زیادی داریم

واکنش مدیرعامل شرکت مس به توافق ۲۵ ساله ایران و چین/می‌تواند یک فرصت باشد

 اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در واکنش به توافق ۲۵ ساله ایران و چین گفت: چین حدودا ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید مس و ۱۲ میلیون تن مصرف مس دارد بنابراین چین یک خریدار مس در جهان است و این یک فرصت برای صنعت مس ایران محسوب می‌شود و امیدواریم علاوه بر فروش محصول به چین، از دانش صنعت مس چین هم برای توسعه و ارتقای سطح دانش صنعت مس کشور استفاده کنیم. جالب اینجاست بدانید که از کل تولید مس چین تنها حدود ۲ میلیون تن آن از طریق معدنکاری بدست می‌آید و مابقی تولید از محل واردات کنسانتره مس انجام می‌شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۲۲
کد مطلب: 55796