گروه صنایع معدنی فولاد
 
عزم جدی برای اجرای ابرپروژه نورد گرم ۲
بهره برداری نورد گرم ۲ در نوروز ۱۴۰۳
گروه صنایع معدنی >فولاد - قائم مقام مجری طرح نورد گرم 2 شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه عزم جدی برای اجرای ابرپروژه نورد گرم 2 وجود دارد، گفت: امیدواریم در نوروز 1403 شاهد ارائه گزارشی از بهره برداری این ابرپروژه باشیم.
 
به گزارش ماین نیوز، مختار بخشیان قائم مقام مجری طرح نورد گرم 2 شرکت فولاد مبارکه در گفت و گو با برنامه بهار در بهار شبکه اصفهان اظهار کرد: محصولات فولادی از نظر شکلی شامل دو نوع محصولات بلند (میلگرد، تیرآهن و نبشی) و محصولات تخت (ورق های فولادی) هستند. شرکت فولاد مبارکه تولیدکننده محصولات تخت یعنی انواع ورق های فولادی است که شامل ورق های گرم، روغنی و پوشش دار است. ضخامت ورق های تولیدی این شرکت از 1.6 تا 16 میلیمتر بوده که در آینده تا 25.4 میلیمتر نیز افزایش می یابد.

مشتریان فولاد مبارکه صنایع و کارخانه های تولیدی هستند

وی افزود: معمولا مشتریان مستقیم محصولات بلند مردم هستند در حالی که مشتریان محصولات تخت را صنایع و کارخانه های تولیدی تشکیل می دهند؛ یعنی خودروسازان، تولیدکنندگان لوازم خانگی، پروفیل سازان، صنایع نفت و گاز، صنایع ساختمانی و ... مصرف کننده این محصولات تخت هستند.

قائم مقام مجری طرح نورد گرم 2 شرکت فولاد مبارکه گفت: در سال 1370 که شرکت فولاد مبارکه به بهره برداری رسید، شرکتی بسیار مدرن و به روز به شمار می آمد که قادر به تولید انواع ورقهای روز دنیا بود.

بخشیان ادامه داد: از آن زمان تا کنون به مرور مصرف کنندگان عمدتا به سمت مصرف فولادهای سبکتر اما مستحکم تر و عریض تر روی آورده اند. برای عنوان مثال وزن خودروها در مصرف انرژی، آلایندگی زیست محیطی و بهای تمام شده آن بسیار موثر است. بنابراین وجود ورق های سبک، عرض و مستحکم از اهمیت بالایی در این صنعت برخوردار است.

تنوع در کیفیت ورق های فولادی دنیا

وی خاطرنشان کرد: سه دهه قبل در دنیا 8 نوع کیفیت فولادی در خودرو استفاده می شد در حالی که اکنون این تعداد به بیش از 30 نوع افزایش یافته است در صنایع دیگر هم به همین شکل است.

تدبیر فولاد مبارکه با طرح شهید خرازی

قائم مقام مجری طرح نورد گرم 2 شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: طرح شهید خرازی طرحی بود که در دهه 80 به منظور افزایش ظرفیت و پر کردن این شکاف تعریف شد. این طرح سه بخش داشته است که بر اساس آن باید در بخش اول ظرفیت آهن سازی کامل می شد؛ در بخش دوم باید ظرفیت فولاد سازی و تولید شمش فولادی کامل می شد و در بخش سوم بخش نورد کامل می شدکه ما بتوانیم شمش را به ورق های مورد نظر و به روز تبدیل کنیم.

سرمایه گذاری یک میلیارد یورویی در دو بخش اول طرح شهید خرازی

بخشیان تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه در دو بخش اول بیش یک میلیاد یورو یعنی معادل 30 هزار میلیارد تومان هزینه کرده و آنها را به بهره برداری رسانده است. از اویل دهه 90 نیز بخش نورد گرم 2 عملا کلید خورده و دو بار تا مرحله امضای قرارداد پیش رفته‌ایم؛ حتی یک بار قرارداد نیر به امضا رسید اما اجرای آن به دلیل تحریم ها متوقف شد. اخیرا پروژه با یک طرف چینی منعقد شده که امیداوریم بتوانیم آن را اجرا کنیم.

نورد گرم 2 ؛ بی نیازی از واردات و جلوگیری از خروح سالیانه 900 میلیون یورو

وی درباره تاثیرات اقتصادی این پروژه نیز اظهار کرد: اجرای این پروژه کشور را در تولید این نوع فولاد توانمند می کند و تقریباً نیازهای کشور را در این حوزه به صورت کامل برطرف کند. اکنون سالانه دو میلیون تن ورق فولادی به کشور وارد می شود که با اجرای این پروژه نه تنها جلوی این حجم از واردات گرفته می شود بلکه توانایی صادرات نیز به وجود می آید. در واقع علاوه بر اینکه از خروج سالانه 900 میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می شود بلکه با صادرات محصولات این بخش، بخشی از ارز مورد نیاز کشور نیز تامین می شود.

اشتغال مستقیم هزار نفر و 10 هزار اشتغال غیر مستقیم

قائم مقام مجری طرح نورد گرم 2 شرکت فولاد مبارکه گفت: علاوه بر این از زمانی که عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود، حدود یک هزار نفر به صورت مستقیم و 10 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در اجرای آن مشارکت خواهند داشت. همچنین پس از بهره برداری نیر حدود یک هزار نفر به صورت مستقیم و 10 هزار نفربه صورت غیرمستقیم به واسطه این ابرپروژه مشغول به فعالیت خواهند شد.

اثرات زیست محیطی ابرپروژه نورد گرم 2

بخشیان با بیان اینکه نورد گرم جزو بخش های تمیز فولادسازی محسوب می شود و آلایندگی آن صفر است، اظهار کرد: از این نظر نورد گرم 2 جزو پروژه‌های سبز به شمار می‌رود و نگرانی بابت آلایندگی زیست محیطی وجود ندارد.

تامین مالی پروژه بدون نیاز به منابع خارجی

وی خاطرنشان کرد: فاکتورهای لازم برای اجرای پرژه نورد گرم 2 اکنون فراهم است. اولین فاکتور عظم جدی مدیرعامل فولاد مبارکه است. منابع مالی لازم برای اجرای این پروژه بدون نیاز به منابع خارجی اکنون فراهم است. همه فعالان بازار صنعت فولاد از جمله وزارت صمت اکنون لزوم تاسیس این پروژه را صحه گذاری می کنند. به علاوه فضای فنی کشور فراهم بوده و عزم پیمانکار خارجی نیر فراهم است. به امید خدا امیدواریم در نوروز 1403 در برنامه ای مشابه شاهد گزارشی از بهره برداری این پروژه باشیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۵
کد مطلب: 55732
 
مرجع : ایراسین