گروه معادن زغال‌سنگ
 
وزارت صنعت؛
تولید کنسانتره زغالسنگ از سطح ۱.۳میلیون تن گذشت
گروه معادن >زغال‌سنگ - تولید کنسانتره زغالسنگ در دوره ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۰.۵ درصدی را ثبت کرد و به رقم یک ملیون و ۳۷۸.۹ هزار تن رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، گزارش روز چهارشنبه براساس جداول آمار مقدماتی وزارت صنعت حاکی است، میزان تولید کنسانتره زغالسنگ در ۱۰ ماهه ۱۳۹۸ رقم یک میلیون و ۳۷۲.۴ هزار تن ثبت شده بود.

قیمت هرتن کنسانتره زغالسنگ در بهمن ماه

انجمن زغالسنگ ایران در ارتباط با قیمت هرتن کنسانتره زغالسنگ در بهمن ماه امسال براساس محاسبه ۲۶.۵ درصد از قیمت شمش فولاد خوزستان اعلام کرد: بهمن ماه ۹۹ قیمت متوسط هر تن شمش فولاد خوزستان ۱۰۴ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۶۳ ریال بود و با محاسبه سهم نرخ مزبور، نرخ هرتن کنسانتره زغالسنگ ۲۷ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۴۸۹ ریال می شود.

همچنین نرخ پایه قبلی کنسانتره زغالسنگ هر تن ۶ میلیون و ۱۲۰ هزار ریال ثبت شده بود، بنابراین درصد تغییر قیمت کنسانتره زغالسنگ نسبت به قیمت پایه رقم ۳۵۳.۰۴۷ درصد را نشان می دهد.

علاوه براین درصد تغییر نرخ زغالسنگ خام نسبت به قرار دادهای آبان ۱۳۹۷ به میزان ۳۵۹.۰۴۷ درصد ثبت شد.

قراردادهای فروش کنسانتره زغالسنگ در هشت ماه ابتدایی ۹۷ بر مبنای نرخ شمش فولاد خوزستان محاسبه نمی شد.

مصرف ۲.۵ میلیون تنی سال ۹۸

آمارهای رسمی در ارتباط با میزان زغالسنگ مصرفی در سال ۹۸ رقم ۲.۵ میلیون تن را نشان می دهد که از این رقم ۱.۶ میلیون تن در داخل کشور تولید و بقیه وارداتی بود.

دست اندرکاران زغالسنگ کشور برآورد کرده اند که با بهره برداری از واحد های جدید رقم سالیانه مصرف این ماده معدنی به سطح چهار میلیون تن برسد و با توجه به ذخایر قطعی بیش از یک میلیارد تنی در این بخش می توان بازدهی را بیشتر ساخت.

فعالان زغالسنگ کشور معتقدند: حمایت و پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت لازمه رشد تولید در این بخش که این قابلیت وجود دارد که به برداشت سالیانه ۱۰ میلیون تن زغالسنگ خام و پنج میلیون تن کنسانتره زغالسنگ دست یابیم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۳
کد مطلب: 55322
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا