گروه معادن
 
فعالسازی ۲۸ معدن راکد و سلب صلاحیت ۱۹ بهره بردار در فارس
برگزاری مزایده معادن تا یک ماه آینده
گروه معادن - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به بخشنامه ابلاغی وزارت صمت مبنی بر آزادسازی حدود ۲۰۰۰ محدوده معدنی بلوکه شده در استان، از فعال سازی ۲۸ معدن راکد و سلب صلاحیت ۱۹ بهره بردار (طبق ماده ۲۰ قانون معادن) خبر داد
 
به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا ایزدی افزود: در حال حاضر پروانه اکتشاف صادره برای معادن ۲۶۶ فقره می باشد و در کنار آن ۱۴۴ فقره گواهینامه کشف نیز صادر شده است.

به گفته وی ، ذخیره قطعی معادنی که برای آن ها گواهینامه کشف صادر شده بالغ بر ۵۲۰ میلیون تن و ۲۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری می باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به این که کل پروانه های بهره برداری موجود در بخش معدن ۶۴۷ فقره می باشد، ابراز داشت: ذخیره قطعی معادن ۳ هزار و ۳۴۳ میلیون تن با سرمایه گذاری ۸ هزار و ۶۰۹ میلیارد ریال است که ظرفیت استخراج اسمی این معادن سالیانه ۵/۵۱ میلیون تن اعلام شده است.

وی، سهم بخش معدن از اشتغال استان را ۸ هزار و ۷۸۲ نفر اعلام کرد و گفت: تا کنون ۳۹ فقره مجوز برداشت با ظرفیت استخراج ۸/۱ میلیون تن نیز برای متقاضیان صادر شده است.

رئیس سازمان صمت استان فارس در پاسخ به این که دولت به طور متوسط وسالیانه از معادن استان فارس چقدر درآمد دارد، گفت: پرداخت حقوق دولتی وصولی از معادن استان در سال ۹۸ بالغ بر ۳۸۲ میلیارد ریال بوده که این میزان در سال ۹۹ حدود ۸۰۰ میلیارد ریال برآورد می شود.

ایزدی با تأکید بر این که جایگاه معدنی استان فارس در سطح کشور جایگاه مناسبی است، تصریح کرد: فارس از لحاظ تعداد معادن فعال رتبه ۲، اشتغال معادن فعال رتبه ۶، استخراج واقعی رتبه ۷، استخراج اسمی رتبه ۵ و از نظر ذخایز قطعی رتبه ۲ کشور را در اختیار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقدامات انجام شده برای فعال سازی معادن استان نیز گفت: با توجه به بخشنامه های ابلاغی وزارت صمت آزادسازی حدود ۲۰۰۰ محدوده معدنی بلوکه شده در فارس در دستور کار قرار دارد و طی هفته های اخیر بیش از ۷۰ درخواست صدور پروانه اکتشاف تعیین تکلیف شده اند. همچنین برای بیش از ۳۰ پرونده موافقت های لازم اخذ شده است.

ایزدی همچنین از صدور ۳۵ فقره پروانه اکتشاف، گواهینامه کشف و پروانه بهره برداری از ابتدای مهر ماه سال جاری تاکنون خبر داد و افزود: صدور بیش از ۱۰۰ اخطار و انجام صورت جلسه تعیین تکلیف در خصوص معادن راکد باعث شد تا شاهد فعال سازی ۲۸ معدن راکد و سلب صلاحیت ۱۹ بهره بردار (طبق ماده ۲۰ قانون معادن) باشیم.

وی همچنین به شروع فرآیند احصاء و پایش اطلاعات گواهینامه های کشفی که مهلت یک ساله اولویت آن ها بر اساس ماده ۸ قانون معادن سپری شده اشاره و خاطرنشان کرد: مزایده معادن، گواهینامه های کشف و پروانه‌های اکتشاف حائز شرایط مزایده در یک ماه آینده برگزار می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۵
کد مطلب: 55269
 
مرجع : شاتا