گروه معادن سنگ آهن
 
با امضای توافق‌نامه‌ای صورت می‌گیرد
راه‌اندازی مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه "چادرملو" در برج فناوری امیرکبیر
گروه معادن >سنگ آهن - دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه اردکان و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو توافق نامه همکاری امضا کردند که بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه‌اندازی شود.
 
به گزارش ماین نیوز، به منظور برقراری همکاری‏‌های پژوهشی مستمر میان شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه اردکان، پلتفرمی با عنوان «مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو» در برج فناوری و نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه‏‌اندازی می‌‏شود.

این پلتفرم با هدف توسعه زیرساخت‏‌های مرتبط با انقلاب صنعتی چهارم و حل مسائل فنی و راهبردی در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های فولادی یکپارچه در کشور اجرا می‌شود.

این مرکز که با همکاری‌‏های سه‏‌جانبه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه اردکان اداره خواهد شد، ایجاد و گسترش فناوری‌‏های نوظهور همچون پردازشگرهای کلان داده‌‏ها، هوشمندسازی سامانه‏‌ها، فرآیندهای مواد پیشرفته، تحقیق و توسعه و مسائل فنی و مهندسی روز را در ساختار شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در دستورکار خواهد داشت.

این توافق نامه با محوریت طراحی و تجهیز، راه‌اندازی و بهره‌برداری مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو منعقد شده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این جلسه دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر فاطمه بهجتی اردکانی رئیس دانشگاه اردکان، مهندس محمدناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و دکتر حسین حسینی تودشکی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر حضور داشتند.

مدیرعامل شرکت چادرملو خبر داد:
آمادگی چادرملو برای سرمایه‌گذاری ساخت سلول‌های خورشیدی و ممبران


مدیرعامل شرکت چادرملو در آیین عقد تفاهمنامه جهت تاسیس مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خوشبختانه شرکت چادرملو علاوه بر معدنی بودن صنعت را در کنار خود دارد و با انعقاد این قرارداد از معدن تا فولاد را می‌توان ارتقا داد.

 ناصر تقی زاده با بیان این مطلب افزود: اکنون شرکت چادرملو در تولید محصولات مختلف همچون فروآلیاژها فعالیت دارد.

وی افزود: در جهان، صنعت معدنکاری پیشرفت کرده و تا ۳ سال آینده حتما قیمت سوخت بالا خواهد رفت و باید کاری کنیم که ۷۰درصد هزینه معدن را کاهش دهیم.

تقی زاده گفت: ما شرکت بزرگی هستیم و حتی بالارفتن یک درصد بهره‌وری برای مجموعه چادرملو و دانشگاه همچنین دیگر ذی نفعان آن سود خوبی خواهد داشت.

وی ادامه داد: ضریب بازیافت شرکت چادرملو از ۶۶ درصد به ۷۱درصد رسیده و در اکتشافات عمقی جدی ورود کردیم و ۱۰ دستگاه حفاری خریداری کردیم. زیرا باید در بهره‌برداری معادن باید انقلاب ایجاد شود. اکنون نیروی انسانی با حقوق کم در معادن فعال هستند و سوخت ما مجانی است، پس باید تا دیر نشده با کمک دانشگاه به دنبال استفاده از اتوماسیون جدید و هوشمند برویم.

وی ادامه داد: در ایران به جز فولادمبارکه که سیستم هوشمند دارد مابقی اینگونه نیستند و یک سیستم هوشمند برای اینکه اطلاعات و برنامه ریزی برای مدیران تهیه کند نداریم. البته این کارها به صورت جزیره ای در کشور انجام شده است.

مدیرعامل چادرملو گفت: ما آماده همکاری هستیم و امیدواریم که دانشگاه دید کاربردی جهت بهره وری هوشمندسازی و ارتقای صنعت داشته باشد.

تقی زاده گفت: در حوزه طراحی و بومی سازی نیز تمایل به همکاری داریم. زیرا هرقطعه ای که از خارج وارد می‌شود، اگر کسی توان ساخت آن را داشت مواد اولیه را در اختیارشان میگذاریم و اگر موفق به تولید شد آن محصول را خریداری می‌کنیم.

وی گفت: امیدواریم در کنار دانشگاه امیرکبیر سطح علمی منطقه نیز رشد پیدا کند.

تقی زاده در پایان گفت: چادرملو در زمینه ساخت ممبرانها و سلولهای خورشیدی تمایل به همکاری و سرمایه گذاری با این دانشگاه را دارد.


رییس دانشگاه امیرکبیر:
هدف ما کمک به صنعت و حرکت به سمت انقلاب صنعتی نسل چهارم است


عقد تفاهمنامه جهت تاسیس مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در برج فناوری این دانشگاه انجام شد.

 دکتر احمد معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر در این آیین گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر قدیمی ترین دانشگاه صنعتی کشور است و از قبل برنامه راهبردی صنعتی داشته است. اکنون قرار بر این شده است ما نیز مانند دیگر دانشگاه‌های بزرگ دنیا که هدفشان کمک به صنعت است، به سمت انقلاب صنعتی نسل سوم و چهارم برویم.

وی افزود: افزایش قرارداد صنعتی را در دستور کار قرار دادیم و این دانشگاه در بحث فناوری رتبه اول را دارد و با ۳۰۰ شرکت قرار داد به امضا رسانده است.

معتمدی گفت: رویکرد ما از گرفتن پروژه‌های پژوهشی رفع مشکلات صنعت است و از دل آن طرح تحقیقاتی و فناوری استخراج می‌کنیم‌.

وی ادامه داد: تا امسال ۴ برابر سال گذشته درآمد داشتیم که البته تحریم‌ها و بالارفتن نرخ دلار نیز به این موضوع کمک کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه امیرکبیر با وزارت ارتباطات قرارداد دارد اما در بخش معدن هنوز موفق نبودیم اما امیدواریم بتوانیم همکاری با چادرملو نتیجه خوبی داشته باشد.

معتمدی افزود: امیدواریم بتوانیم در جهت اهداف شما حرکت کنیم و اینکه مشکلات را به صورت اساسی حل کنیم و این همکاری گام مثبتی باشد؛ همچنین با دانشگاه اردکان نیز همکاری داشته باشیم و بتوانیم از تجربه آنها کمک بگیریم.


عصاری:
آرزوی چندین ساله پیوند میان صنعت و دانشگاه محقق شد


عزیزاله عصاری مشاور عالی گروه CPG در آیین عقد تفاهم‌نامه جهت تاسیس مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: آرزوی چندین ساله بنده که پیوند دو نگرش تولید با آکادمیک با یکدیگر بود، امروز محقق شد.

وی افزود: پیوند میان صنعت و دانشگاه تا به امروز همیشه در حد شعار بوده و انجام نشده است. بنده زمانی که در معادن و فلزات بودم شرکتی را تاسیس کردیم که روی ایده ها کار میکرد.

عصاری گفت: ما باید روند تولید را به وسیله ایده ها و بهبود فرایندها بهبود ببخشیم و به نسل چهارم تکنولوژی برسیم.

وی ادامه داد: از اکتشاف تا صنایع چادرملو در اختیار این پلتفرم است و شوای راهبردی تعریف شده اختیار کامل دارد و میتواند پروژه ها را تایید کند.

عصاری گفت: این ارتباط نقطه عطف تاریخی بین صنعت و دانشگاه است و باید دیگر صنایع نیز از این الگو استفاده کنند. همچنین این پلتفرم به سمتی خواهد رفت که آمیختگی این دو نگرش را به رخ همگان بکشیم.


مدیرعامل تامین آب خلیج فارس:
در بحث شیرین سازی آماده همکاری در پروژه های تحقیقاتی هستیم


مدیرعامل تامین آب خلیج فارس در آیین عقد تفاهمنامه جهت تاسیس مرکز نوآوری، تحقیق و توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بحث شیرین سازی آب جدید و علم آن در دنیا جوان است و کشورهای محدودی روی انتقال و شیرین سازی آب کار می‌کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۴
کد مطلب: 55240
 
مرجع : ایراسین