گروه معادن
 
معدن آلبلاغ اسفراین؛ گنجی که در میان بی‌تدبیری مسئولان "دفـن" شده است
گروه معادن - بیش از ۲ سال از اکتشافات غیرمجاز و قاچاق سرمایه‌های معدنی در معدن آلبلاغ اسفراین می‌گذرد اما هم‌چنان این معدن گرانبها و ارزشمند به جولانگاهی برای دفن آرزوهای مردم خراسان شمالی تبدیل شده است.
 
به گزارش ماین نیوز٬ معدن سنگ سرب و روی آلبلاغ در منطقه‌‌ای وسیع در محل منطقه حفاظت شده ساریگل قرار گرفته که از دو سال پیش تاکنون با حضور چند قاچاقچی مواد معدنی٬ شناسایی و بارها شاهد حوادث گوناگون منجر به فوت و جرح برداشت‌کنندگان غیرمجاز بوده است.

پس از کش و قوس‌های فراوان سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرد. حوادث ریزش سنگ و آوار در معدن آلبلاغ تاکنون جان هفت نفر از برداشت کنندگان غیرمجاز را گرفته و موجب مصدومیت تعداد زیادی از مردم بومی و غیربومی شده است.

این منطقه معدنی با توجه به ارزش بالای مواد آن مورد طمع بسیاری از قاچاقچیان مواد معدنی قرار گرفته و روزهای متعددی نیروهای امدادگر هلال احمر استان برای نجات جان افراد محبوس در تونل‌های حفر شده در این منطقه به آلبلاغ شتافته‌اند.

در آخرین حادثه درگیری مسلحانه چند برداشت کننده غیرمجاز سبب مصدومیت 7 نفر شد که با حضور نیروهای امدادی این افراد در این حادثه جان سالم به در بردند.

ابراهیم سارمی رئیس هلال احمر اسفراین در این باره اظهار داشت: عصر دیروز گزارش زخمی شدن 7 نفر از قاچاقچیان معدن سنگ در منطقه به مرکز کنترل عملیات جمعیت هلال احمر مخابره شد که بلافاصله با ارزیابی دقیق حادثه، بالگرد جمعیت هلال احمر و همچنین تیم‌های عملیاتی به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: بالگرد جمعیت هلال احمر استان خراسان شمالی بعد از 15 دقیقه پرواز متأسفانه به دلیل وزش باد شدید از ادامه مأموریت خارج و نتوانست به پرواز ادامه دهد. 2 تیم عملیاتی کوهستان و واکنش سریع از امدادگران جمعیت هلال احمر اسفراین و 2 تیم پشتیبان از مرکز استان به محل وقوع حادثه اعزام شدند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر اسفراین افزود: بر اساس گزارش نخستین تیم رسیده به منطقه 4 نفر از این افراد با سلاح شکاری به یکدیگر تیراندازی کرده و متاسفانه این اشخاص زخمی شده بودند.

سارمی گفت: 3 نفر دیگر نیز با سلاح سرد (چوب و چماق) به یکدیگر حمله و آسیب‌های جدی را به وجود آورده‌ بودند.

آیا ایمیدرو به مسئولیت خود عمل می‌کند؟

با توجه به حوادث متعدد در این منطقه معدنی٬ همراه مدیران خراسان شمالی بر لزوم توجه مسئولان وزارت صمت برای مدیریت این موضوع تاکید کردند. از چندی پیش مقرر شد شرکت ایمیدرو مسئولیت حفاظت از منطقه معدنی آلبلاغ را برعهده بگیرد اما به گفته استاندار خراسان شمالی٬ ایمیدرو به این مسئولیت خود تاکنون عمل نکرده است.

البته پس از حادثه اخیر سرپرست سازمان صمت استان اظهار داشت: کار پاکسازی کامل منطقه آلبلاغ از حضور برداشت کنندگان غیرمجاز با حضور نیروهای یگان ویژه استان و 70 نفر از نیروهای شرکت حفاظتی ایمیدرو امروز در این منطقه انجام شد.

وی افزود: شرکت حفاظتی که برای حفاظت از معدن آلبلاغ با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران قرارداد بسته است در این منطقه مستقر می‌شود.

رضازاده گفت: انعقاد قرارداد میان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با یک شرکت حفاظتی برای حفاظت از معدن سرب و روی آلبلاغ 23 دی‌ماه در شهرستان اسفراین انجام و قرار شد شرکت منتخب یک هفته پس از انعقاد قرارداد با به کارگیری نیروهای مورد نیاز کار حفاظت از معدن آلبلاغ را آغاز کند.

سرپرست سازمان صنعت معدن و تجارت افزود: مقاومت برداشت کنندگان غیرمجاز برای ترک محل و برخی مسائل اجتماعی در این حوزه، استقرار شرکت حفاظتی ایمیدرو را که قرار بود که یک هفته بعد از انعقاد قرارداد انجام شود به تعویق انداخت.

آیا سود آلبلاغ به جیب خراسان شمالی خواهد رفت؟

روزگار روستاییان اطراف آلبلاغ حالا بر وفق مراد شده است. این شنیده‌هایی است که افراد محلی در اسفراین نیز بر آن صحه می‌گذارند. آلبلاغ و برداشت کنندگان غیرمجازش٬ حالا نبض بازار زمین و مسکن در اسفراین را برعهده گرفتند و گویا در غیاب مدیریت متمرکز دولت٬ قرار است برخی منفعت طلب٬ سودهای کلانی از این معدن ارزشمند به دست بیاورند.

مردم اسفراین معتقد هستند٬ با توجه به عدم ورود و نظارت جدی دولت در آلبلاغ و رها شدن موضوع از سوی دستگاه‌های متولی٬ پای خریداران غیربومی نیز به منطقه باز شده و با توجه به خوب شدن آب و هوا به نظر می‌رسد سال آینده برداشت‌های غیرمجاز بیشتری از این منطقه انجام ‌شود.

این در حالی است که تاکنون تمام وعده‌های مسئولان برای اختصاص دادن منافع آلبلاغ به همه مردم خراسان شمالی و شهر اسفراین٬ فقط روی کاغذ بوده و هیچ خبری از سود آلبلاغ در جیب استان نیست.

امان‌الله حسین‌پور نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار داشت: هر کس از نام این معدن برای ایجاد شرکت تعاونی استفاده و از مردم هزینه‌ای دریافت کند کاملاً غیر قانونی عمل کرده است.

وی افزود: اگر فرض بر قبول و تأیید نهایی ظرفیت معدن شود باید طراحی، استخراج و بهره‌وری برای شهرستان ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کند و در این راستا اولویت با مردم منطقه است و در غیر این صورت به عنوان نماینده مردم از بهره‌برداری معدن آلبلاغ جلوگیری خواهم کرد. معدن آلبلاغ باید با مشارکت خود مردم تبدیل به ارزش افزوده شود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در انتها با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست گفت: نمی‌توانیم برای توسعه محیط زیست را تخریب کنیم لذا این دو موضوع باید کنار یکدیگر باشند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۶
کد مطلب: 55193
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم