گروه معادن سنگ آهن
 
سیر تا پیاز واگذاری شرکت سنگ آهن بافق در بورس
گروه معادن >سنگ آهن - یک عضو شورای شهر بافق با انتقاد از رفتار و خلف وعده های مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد، گفت: اگر شرکت سنگ آهن بافق به بورس وارد شود حق مردم، کارگران و شهرستان بافق پایمال می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، چند روزی که فضای این شهرستان ملتهب و مردم ناامید از آینده خود هستند و این ناامیدی به دلیل خبر ورود شرکت سنگ آهن بافق به بورس است که مردم در این خصوص معتقند اگر شرکت سنگ آهن بافق به بورس وارد شود حق مردم، کارگران و شهرستان بافق پایمال خواهد شد.

صندوق بازنشستگی فولاد هم متاسفانه با بدخلقی و بدعهدی در حال کوبیدن طبل نا امیدی در شهر۵۰هزارنفری بافق است و دغدغه مردم این دیار را دو چندان کرده است.

حسن امیرزاده، یکی از اعضای شورای شهر بافت در این خصوص به خبرنگار فارس، اظهار کرد: در صورت ورود شرکت سنگ آهن به بورس دیگر حقوق کارگران و سهم شهر ارزشی نخواهد داشت.

وی افزود: صندوق بازنشستگی فولاد هم پس از عرضه ۲۰درصد سهام شرکت سنگ آهن در بورس و کسب سودی حدود دو تا چهار هزار میلیارد تومانی دیگر در شهرستان بافق و شرکت سنگ آهن نخواهد آمد و این پول هنگفت را در خارج شرکت سنگ آهن هزینه نموده تا از ورشکستگی نجات یابد.

این عضو شورای شهر بافق با انتقاد از رفتار و خلف وعده های مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد، گفت: شرکت سنگ آهن بافق در حال حاضر با مشکلاتی مانند حدودهزار میلیارد تومان بدهی ، مشکل باز پرداخت وام های کلان با سود ۲۴درصد وهمچنین بدهی سنگین مالیاتی روبه رو است اما این مشکلات و بدهی ها کوچکترین اهمیتی برای مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد ندارد.

وی با بیان این‌که هیچ کس ادعای شخصی در زمینه ورود شرکت سنگ آهن به بورس ندارد و اگر صحبتی مطرح می‌شود در راستای منافع شهر بافق و مردم است که حیات و زندگی آنها به رونق داشتن شرکت سنگ آهن بستگی دارد، تصریح کرد: به شکل و مدلی که صندوق بازنشستگی فولاد به دنبال ورود شرکت سنگ آهن بافق به بورس می باشد که در آن منافع مردم و شهر درنظر گرفته نشده طبیعتا تبعات گسترده جبران ناپذیری برای شهر و مردمان بافق خواهد داشت.

امیرزاده با اشاره به سابقه واگذاری شرکت سنگ آهن در سال ۹۳ به صندوق بازنشستگی فولاد کشور گفت: در تاریخ۲۸اسفند ۹۲ در جلسه مخفیانه ای که به دور از چشم مردم و مسئولین این شهرستان برگزار شد ۶۷/۲۵درصد سهام شرکت سنگ آهن بافق به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار و بعد از این واگذاری در جلسه دیگری که در اواسط فرودین ۹۳برگزار شد حدود ۲۸/۵درصد باقیمانده سهام شرکت سنگ آهن را به این صندوق واگذار که به دنبال این واگذاری، مردم و مسئولین نارضایتی خود را اعلام و با ورود مسئولین کشوری موضوع واگذاری ۲۸/۵درصد سهام این شرکت منتفی شد.

امیرزاده با اشاره به وعده‌های مکتوبی که در آن زمان آقایان جهانگیری و ربیعی به عنوان معاون اول ریاست جمهوری و وزیر رفاه و کار و امور اجتماعی داده‌اند تصریح کرد: در آن سال طبق توافقی که با حضور مسئولین شهرستانی واستانی و کشوری به عمل آمد طبق یک تعهد نامه مشخص مقرر بود در صورت ورود شرکت سنگ آهن به بورس ، تمامی ۱۶وعده ای که انتظارات کارگران و مردم شهر بافق بوده و مورد توافق هم قرار گرفته اجرا شود ولی در حال حاضر شاهد بد قولی مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد علیرغم تاکیدات فراوان مسئولین هستیم.

وی ادامه داد: طبق دستور مستقیم وزیر رفاه و کارو امور اجتماعی و معاون اول رئیس جمهور می بایست دونفر از اعضای هیات مدیره بومی باشند اما در حال این مسئله نقض و تنها یک نفر از اعضای هیات مدیره بومی بوده که با درد ومشکلات مردم شهر بافق آشنایی دارد.

امیرزاده با بیان این‌که شورای شهربافق و مردم و مسئولین این شهرستان با این شکل ورود شرکت سنگ آهن به بورس کاملا مخالف بوده و تا زمانی که انتظارات این مردم برآورده نشود امکان عرضه در بورس از دید مردم وجود نخواهد داشت ،تصریح کرد:در سال ۹۳ مقرر شده بود ۵ درصد سهام شرکت به صورت ترجیحی به کارگران این شرکت واگذار شود اما با رفتار خلاف قانون مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد و قیمت گذاری بسیار بالاتر از قیمت دفتری سهام عملا امکان خرید را از کارگر شرکت سنگ آهن گرفتند.

وی ادامه داد: قیمت دفتری هرسهم این شرکت در سال ۹۳ حدود یک هزارتا دو هزارتومان بود که متاسفانه مسئولین صندوق بازنشستگی قیمت حدود۱۵۶هزارتومان برای هر سهم را معین کردند که به این شکل تنها ۰۹/ درصد از۵ درصد سهام خریداری شد.

این عضو شورای شهر بافق با بیان اینکه قرار بود ۲۰درصد دیگر سهام نیز به شهر بافق واگذار شود خاطرنشان کرد: به این دلیل که دلسوزترین افراد به آینده وسرنوشت شرکت سنگ آهن بافق، مردم این شهرستان هستند مقرر شده بود برای اینکه منافع شهر تامین شود ۲۰درصد سهام این شرکت به شهرداری بافق واگذار شود که این وعده را نیز مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد قصد اجرای آن را ندارند.

این عضو شورا که در سال ۹۳ و زمانی که بحث واگذاری ۲۸/۵درصد سهام باقیمانده شرکت سنگ آهن بافق به صندوق بازنشستگی فولاد کشور مطرح و موجبات اعتصاب وناراضایتی کارگران این شرکت را فراهم آورده بود به عنوان دبیر کارگروه مطالبات مردم پیگیر ماجرا بوده است اظهار داشت: به دنبال حوادث و نارضایتی هایی که سال۹۳در سطح شهرستان بافق به وقوع پیوست معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور با اختیارات کامل به شهر بافق سفر کرده بود واگذاری شرکت سنگ اهن یا هر تصمیم دیگری را منوط به اجرایی شدن مطالبات کارگران و مردم شهر دانستند ولی حال عملا این مصوبه مورد بی اعتنایی قرار گرفته است.

امیرزاده ادامه داد: به دنبال تلاشهایی که جدیدا مسئولین صندوق بازنشستگی فولاد برای ورود شرکت سنگ آهن بافق به بورس در حال انجام آن هستند جلسه ای با مسئولین این صندوق برگزار ولی مسئول این صندوق با لحنی خلاف قاعده و اصول موجود ، جواب مسئولین شهرستان را دادند که باعث شد این جلسه به هیچ نتیجه ای حاصل نشده و اینگونه به نظربرسد که مسئولین این صندوق عملا در حال تقابل با مردم شهرستان بافق هستند.

وی با بیان این‌که تعطیل شرکت سنگ آهن خسارات مالی فراوانی دارد اظهار داشت: با راه اندازی کارخانه گندله و تکمیل زنجیره فولاد در شهرستان بافق تعداد کارگران وتولیدات این شرکت به شدت افزایش یافته و شرکت سنگ آهن در تاروپود مردم تنیده و ارتباط مستقیم با زندگی آنها برقرار کرده که لازم است مسئولین کشوری به این موضوع توجه و به درخواستهای مردم اهمیت بدهند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۴
کد مطلب: 55042
 
مرجع : خبرگزاری فارس