گروه صنایع معدنی فولاد
 
معاون استاندار اصفهان:
تحریم‌ها هزینه بالایی به فولاد مبارکه وارد نمی‌کند
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با اعتقاد بر اینکه موضوع تحریم ها از مسیر دیپلماسی سیاسی باید حل شود، گفت: فولاد مبارکه اصفهان اکنون به مرحله بلوغ رسیده و تصور نمی کنم هزینه بالایی ناشی از تحریم های جدید به این صنعت وارد شود.
 
به گزارش ماین نیوز، حسن قاضی عسگر در خصوص تحریم های جدید آمریکا علیه فولاد کشور، اظهار کرد: باید توجه داشت که تحریم ها موضوع جدیدی نیست و سال هاست که بخش های مختلف کشور درگیر تحریم است و خوشبختانه راه های عبور از این محدودیت را یاد گرفته ایم.

وی با تاکید بر اینکه نفس تحریم ها برای کشور مناسب نیست و باید از نظر دیپلماسی به گونه ای فعال شویم که تحریم ها به حداقل برسد، گفت: دلیل اصلی این تحریم ها به هیات حاکمه آمریکا از جمله ترامپ و پمپئو بازمی گردد که متاسفانه افرادی غیرمنطقی هستند، اما امیدواریم دولت جدید آمریکا این روال را تغییر دهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با بیان اینکه البته وجود تحریم ها در کشور فرصتی برای صنایع مختلف است، تصریح کرد: تحریم ها باعث شده برخی نوآوری ها و توانمندی های موجود در استان و کشور به منصه ظهور برسد و به نوعی پتانسیل های کشور از حالت بالقوه به حالت بافعل در آید.

وی تصریح کرد: در عین حال که از این وضعیت استقبال می کنیم اما به لحاظ دیپلماتیک در جهت کاهش هزینه های اجرایی تحریم ها باید حرکت کرده و زیان ناشی از این محدودیت ها را به حداقل برسانیم.

قاضی عسگر، به آسیب این تحریم ها به صنعت فولاد کشور اشاره کرد و افزود: فولاد مبارکه اصفهان به مرحله بلوغ رسیده و تصور نمی کنم هزینه بالایی ناشی از تحریم ها به این صنعت وارد شود، اما کشورهای دیگری حضور دارند که بدون توجه به تحریم های آمریکا و در ارتباط با ایران، از فولادسازان کشور همچون فولاد مبارکه خرید کرده و نیاز خود را تامین می کنند.

وی به گذشته ای که تحریم ها در کشور بسیار کمتر بود، اشاره کرد و گفت: در آن زمان برای انجام هر کاری از دلارهای نفتی استفاده می کردیم که این سیاست غلطی بود، اما بعد از تحریم ها صنعتگران، نوآوران و شرکت های دانش بنیان بسیاری از نیازهای داخل را تامین کرده اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه از تحریم ها استقبال نمی کنیم و این فضا باید به صورت دیپلماتیک و حرکت های سریع بین المللی به حداقل برسد، تصریح کرد: خوشبختانه تحریم ها موجب جلوگیری از خروج ارز و همچنین واردات به کشور و از همه مهمتر خودکفایی شده است.

وی به تاثیر این تحریم ها بر صادرات فولادسازان از جمله فولاد مبارکه اشاره کرد و گفت: طی چند سال گذشته و به خصوص با تشدید تحریم ها از سوی ترامپ، نیازهای کشور اگرچه با سختی، اما مرتفع شد و معتقدم با تغییر دولت آمریکا شرایط بهتر خواهد شد، اما معتقدم موضوع تحریم ها از مسیر دیپلماسی سیاسی باید حل شود.

قاضی عسگر تاکید کرد: در حال حاضر محصولات فولادی به صورت کامل در کشور مصرف و بخش اندکی از آن صادر می شود که در کشورهای اطراف قابل فروش است و می تواند سبب ارزآوری برای فولاد مبارکه و کشور شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۱
کد مطلب: 54718
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا