جهرمی اعلام کرد

قاچاق کالا‌های تجاری فولاد به اسم قراضه

وظیفه نظارتی بر سامانه تجارت به خوبی انجام نمی‌شود

خبرگزاری دانشجو , 22 دی 1399 ساعت 23:15

مشکل از جایی شروع شد که بعد از تصویب شیوه نامه قیمت‌های جهانی شروع به افزایش کرد و به پیروی از آن، قیمت‌های داخلی هم بالا رفت.


به گزارش ماین نیوز، جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا صبح امروز در برنامه سلام صبح بخیر رادیو ایران درباره بورس کالا توضیح داد: سال ۹۷ ستاد تنظیم بازار تشکیل شد و مصوباتی را عملیاتی کرد. این مصوبات و اختیارات تا سال گذشته اعتبار داشت و برای سال جدید، اختیارات تفویض نشد و لذا دیگر جایگاه قانونی نداشت و ما طبق مصوبات وزارت صمت و شورای عالی بورس عمل کردیم.

وی ادامه داد: از تیرماه جلسات متعددی با دکتر نهاوندیان برگزار شد و در نهایت شیوه نامه‌ای برای زنجیره فولاد در نظر گرفته شد که مورد وفاق بود. مشکل از جایی شروع شد که بعد از تصویب شیوه نامه قیمت‌های جهانی شروع به افزایش کرد و به پیروی از آن، قیمت‌های داخلی هم بالا رفت.

جهرمی در ادامه تصریح کرد: کالا‌های تجاری فولاد به اسم قراضه از گمرک خارج می‌شود. سال ۹۷ قیمت‌ها را در بورس نگه داشته و با توجه به افزایش قیمت ها، آن را بالا نبردیم نتیجه این شد که بعد از دو ماه، در کالا‌های مختلف اعم از فولاد و پتروشیمی شاهد قاچاق گسترده بودیم.

وی در ادامه گفت: ما مجبورشدیم، با ارزی که منابعش تامین نبود همان کالا‌ها را به کشور برگردانیم.

معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا در پایان خاطر نشان کرد: طبق قوانین موظفیم دیتای خرید و فروش را به نهاد‌های مختلف ارائه دهیم، ولی ما فقط وظیفه ارائه کامل اطلاعات داشتیم و سامانه جامع انبار‌ها و سامانه جامع تجارت در دسترس مانیست و وزارت صمت وظیفه نظارت را برعهده دارد.


کد مطلب: 54595

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/54595/قاچاق-کالا-های-تجاری-فولاد-اسم-قراضه

ماین نیوز
  http://www.minews.ir