گروه صنایع معدنی فولاد
 
سهام عدالت یا سهام وزارت؛
صادرات فولاد بدون‌رعایت "کف‌عرضه" زیر زبان سمیه‌نشینان
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون عملیات و نظارت بورس کالا با تاکید بر اینکه وزارت صمت هیچ اختیاری در مداخله قیمتی ندارد که به دنبال دخالت است، تاکید کرد: در جلسات این موضوع به مسئولان وزارت صمت اعلام شده، اما جای تعجب دارد که با اطلاع از اینکه این کار امکانپذیر نیست، اما باز هم اعلام و مکاتباتی در این زمینه انجام می‌دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، سیدجواد جهرمی با اشاره به تعیین قیمت پایه ۷۰ درصد برای محصولات فولادی از سوی وزیر صمت، اظهار کرد: طبق مصوبات شورای عالی بورس و مقرراتی که در بورس کالا حاکم است وزارت صمت اجازه مداخله قیمتی در بورس کالا را ندارد.

دفتر وزارت صنعت وظایف خود را کنار گذاشته و متعرض سایر دستگاه‌ها می‌شود که رفتار پسندیده‌ای نیست.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا افزود: سال گذشته اختیارات ستاد تنظیم بازار بر اساس مجوز سران قوا بود که امسال با توجه به عملکرد نامناسبی که این ستاد در تنظیم بازار در بخش‌های مختلف داشت این اختیارات تمدید نشد بنابراین وزارت صمت اختیار مداخله قیمتی در بورس را ندارد.

وی گفت: بورس کالا به دنبال گرانی نیست، اما اینکه به اسم مردم منافع عده خاصی از طریق قیمت‌گذاری دستوری تأمین شود موردپذیرش نیست.

جهرمی بیان کرد: قیمت پایه‌ای که در حال حاضر در این شیوه‌نامه در حال انجام است در جلسه‌ای تصمیم‌گیری شد که نظر معاون اول و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اعداد بالاتر از رقم فعلی بود، اما درنتیجه ۸۰ درصد پذیرفته شد.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا خاطرنشان کرد: اینکه پس از مدتی به دلیل افزایش قیمت جهانی، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد بخواهیم منطق و زمین‌بازی را تغییر دهیم موردپذیرش نیست.

وی تصریح کرد: قیمت پایه باید به‌گونه‌ای تعیین شود که نه قیمت بالایی باشد که موجب عدم معامله محصولات شود نه اینکه به‌اندازه‌ای پایین باشد که موجب افزایش تقاضا شود و یا محصول نهایی که در حال صادر شدن است کمتر از قیمت زنجیره قبلی باشد.
وزارت صمت هیچ اختیاری در مداخله قیمتی ندارد

اخیراً سهمیه ورق از سوی وزارت صنعت اصلاح و از ۷۵۰ هزار تن به ۴۵۰ هزار تن کاهش‌یافته، سؤالی که مطرح می‌شود این است اگر ۷۵۰ هزار تن واقعی نبوده طی این دو سال چه کسانی آن را تائید کردند و چرا بر این اساس در حال برنامه‌ریزی بوده است.

جهرمی با تأکید بر اینکه وزارت صمت هیچ اختیاری در مداخله قیمتی ندارد که به دنبال دخالت است، تأکید کرد: در جلسات این موضوع به مسئولان وزارت صمت اعلام‌شده، اما جای تعجب دارد که بااطلاع از اینکه این کار امکان‌پذیر نیست، اما بازهم اعلام و مکاتباتی در این زمینه انجام می‌دهند.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا افزود: از شورای عالی بورس تقاضا دارم که طبق منویات مقام معظم رهبری که مدنظرشان این بود که پس از واگذاری سهام به مردم، مدیریت شرکت‌ها نیز مردمی باشد اگر این موضوع اتفاق بیفتد نفوذ مدیریتی وزارت صمت نیز متوقف می‌شود در غیر این صورت سهامداران شرکت‌ها متضرر خواهند شد و در آینده صنعت فولاد به سرنوشت صنعت خودرو دچار می‌شود.
"صمت" عملکرد خود در عرضه و تقاضا را شفاف کند

وی بابیان اینکه مشکل بازار فولاد این است که وزارت صمت به وظایف خود در حیطه حاکمیتی و اختیارات خود در بخش عرضه و تقاضا عمل‌نکرده است، تصریح کرد: زمانی که این وزارتخانه کف عرضه را اعلام کرده چرا برای اجرای آن پیگیری نکرده است، چرا معاونت معدنی این وزارتخانه در تیرماه هم‌زمان با نوسانات ارزی کف عرضه را کنار گذاشته و اجازه صادرات به همه شرکت‌ها بدون رعایت کف عرضه داده است.

جهرمی بابیان اینکه وزارت صمت قواعد عرضه را رعایت نمی‌کند، تصریح کرد: چرا درگذشته که پرونده‌ها تشکیل و به تعزیرات ارسال شد سپس برگردانده شده، زمانی که این وزارتخانه ضمانت‌های اجرایی لازم طرف عرضه را پیگیری نمی‌کند نباید انتظار داشته باشد که فقط با مداخله در قیمت‌گذاری بتواند بازار را کنترل کند.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا گفت: بورس به‌عنوان یک شاخص نشان می‌دهد که بازار در چه وضعیتی قرار دارد و یک سیاست‌گذار باید نسبت به تنظیم عرضه و تقاضا اقدام کند.
۳۰۰هزارتن ورق در هر مجوزی که اصلاح شد، به چه کسانی رفت!

وی بیان کرد: اگر سمت عرضه مشکلاتی وجود دارد باید از طریق واردات یا هر روش دیگری برای تنظیم آن عمل کند و اگر در سمت تقاضا مشکل دارد باید برای مدیریت تقاضا اقدام کند.

جهرمی تأکید کرد: دفتر وزارت صنعت وظایف خود را کنار گذاشته و متعرض سایر دستگاه‌ها می‌شود که رفتار پسندیده‌ای نیست.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا تصریح کرد: دو سال از راه‌اندازی سامانه بهین یاب می‌گذرد اخیراً سهمیه ورق از سوی وزارت صنعت اصلاح و از ۷۵۰ هزار تن به ۴۵۰ هزار تن کاهش‌یافته، سؤالی که مطرح می‌شود این است اگر ۷۵۰ هزار تن واقعی نبوده طی این دو سال چه کسانی آن را تائید کردند و چرا بر این اساس در حال برنامه‌ریزی بوده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۱
کد مطلب: 54486
 
مرجع : بورس نیوز