گروه معادن ساير حوزه ها
 
بیش از ۵۴ میلیون تن سنگ معدنی دولومیت در همدان وجود دارد
گروه معادن >ساير حوزه ها - معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: میزان ذخایر قطعی اکتشاف شده سنگ معدنی ˈدولومیتˈ در استان همدان بیش از 54 میلیون تن است.

 

به گزارش ماین نیوز، ˈسید نعمت ا... حقیقیˈ  اظهارکرد: این ذخایر بیشتر در حوزه شهرستان نهاوند و بخشی از شهرستان تویسرکان است.

وی ادامه داد: ˈدولومیتˈ با ترکیب کربنات مضاعف کلسیم و منیزیم یکی از کانی های صنعتی است که در صنایعی مانند شیشه، تولید آجرنسوز منیزیمی، تولید منیزیا و استحصال منیزیم از ˈدولومیتˈ کاربرد دارد.

وی گفت:هم اکنون 17 معدن دولومیت در همدان وجود دارد که 12 معدن آن فعال و 300 هزار تن در سال استخراج دارند و چهار معدن به دلیل مشکلات محلی و حقوقی غیر فعال و یک معدن نیز در حال تجهیز است.

حقیقی افزود: با توجه به این که میزان متوسط ˈMgoˈ دولومیت های استان همدان به بیش از 21 درصد و عناصر مزاحم چون آهن به کمتر از نیم درصد می رسد، دولومیت استان همدان جزو عناصر ممتاز و پر کاربرد در صنایع شیشه و سایر صنایع مرتبط با آن است.

وی اظهارکرد:با وجود این ظرفیت،هنوز استخراج این ماده معدنی در همدان با متوسط استخراج استاندارد جهانی متناسب نیست و باید به بیش از 500 هزار تن در سال افزایش یابد.

وی افزود: به همین دلیل استراتژی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان درباره توسعه پایدار استخراج معادن دولومیت در این استان، معرفی صنایع پایین دستی مرتبط با دولومیت و جذب سرمایه گذار در این حوزه است.

حقیقی ادامه داد: با توجه به اقدامات گذشته استحصال منیزیم از دولومیت که باعث افزایش ارزش افزوده خواهد شد در طرح آمایش صنعتی استان و جزو طرح های اولویت دار پروژه های صنعتی قرار گرفته و از سرمایه گذاران در این حوزه حمایت جدی می شود.

وی با اشاره به این که منیزیم از عناصر قلیایی خاکی است گفت: به واسطه شباهت منیزیم به عنصر آلومینیم و مقاومت بالای آن در مقابل حرارت شدید و سبک بودن، می تواند جایگزین مناسبی برای فلزات سبک قرار گیرد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان همدان اضافه کرد: به همین دلیل منیزیم در صنعت خودرو سازی کاربرد وسیعی پیدا کرده و در تولید قطعات منیزیمی از سال 2003 تا 2008 رشد بسیاری داشته،و می تواند درآینده نقش مهمی درصنعت متالورژی داشته باشد.

حقیقی، افزود: با ایجاد ظرفیت های صنعتی متناسب با ذخایر مکشوفه نه تنها زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد استان همدان آماده می شود بلکه مشکل اشتغال مرتفع و گام موثری برای تحقق فرامین رهبرمعظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی برداشته، و گامی در کاهش وابستگی کشور به نفت خواهد بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۴۶
کد مطلب: 5443
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا