مدیرعامل شرکت غیر بورسی :

قیمت سیمان به بازنگری فوری دولت نیاز دارد

سود ۶ برابری دلالان !

بورس پرس , 6 دی 1399 ساعت 23:01

مدیرعامل شرکت غیر بورسی با اعلام خطر نابودی صنعت سیمان با ظرفیت تولید ۹۰ میلیون تنی و گلایه از سود ۶ برابری دلالان، خواستار نظارت و بازنگری فوری دولت در قیمت گذاری شد.


به گزارش ماین نیوز، محمدرضا احسان‌فر با اشاره به اینکه صنعت سیمان با ظرفیت تولید 90 میلیون تنی در حال نابودی است به دنیای‌اقتصاد گفت: این صنعت با چالش‌های متفاوتی دست و پنجه نرم می‌کند.با توجه به اینکه برای تولید هر تن سیمان، حدود 30 دلار معادل 750 هزار تومان انرژی نیاز است، باید تناسبی بین قیمت فروش و هزینه‌ها وجود داشته باشد که در منطقه حدود 60 دلار معادل 1.5 میلیون تومان است .در حالی که در ایران هر تن سیمان حدود 300 هزار تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد اما به‌رغم این ارزانی عجیب، قیمت مسکن به‌ویژه در چهار سال اخیر با شیب بسیار تندی بالا رفته و از دسترس طبقات ضعیف و متوسط دورتر شده است!

وی افزود: برخی که عمدتا خارج از گروه تولیدکنندگان سیمان هستند، تولید فراتر از ظرفیت را توسط برنامه‌ریزان نکوهش می‌کنند و اعتقاد دارند، حداکثر ظرفیت ایجاد شده باید 60 میلیون تن باشد و نرخ کنونی را تحریک‌کننده افزایش قیمت می‌دانند.

این مقام مسئول ادامه داد: در مقابل، تولیدکنندگانی قرار دارند که صدای اعتراض آنها به‌ویژه توسط بخش خصوصی روز به روز بلندتر می‌شود و البته تاکنون راه به جایی نبرده‌اند. آنها معتقدند افزایش ظرفیت تولید بر مصرف به دلیل رشد منفی اقتصادی و متعاقب آن رکود بخش ساختمان و عمران طی دهه اخیر بوده و ایجاد کارخانه‌های فراتر از ظرفیت، این شرایط را ایجاد نکرده است.

احسان‌فر گفت: احداث هر کارخانه با ظرفیت یک میلیون تن حداقل 130 تا 150 میلیون دلار هزینه دارد و به طور کلی در مجموع 13 تا 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان صورت گرفته است. اشتباهی که همه مرتکب می‌شوند این است که می‌گویند قیمت هر تن سیمان درب کارخانه 310 هزار تومان است در حالی که 90 هزار تومان از این مبلغ پول پاکتی است که توسط تولیدکننده پرداخت شده است و در واقع سیمان با قیمت 220 هزار تومان معادل 8.5 دلار به فروش می‌رسد. بر این اساس کارخانه در صورتی که با تمام ظرفیت کار کند، سالانه 5. 8 میلیون دلار فروش دارد و با این وضعیت یعنی بازگشت سرمایه هرگز شدنی نیست.

وی افزود: افزایش قیمت مسکن را مانند پتک بر سر صنعت سیمان می‌کوبند. در حالی که این موضوع کیلومتر‌ها از واقعیت فاصله دارد. هر تن سیمان را 220 هزار تومان به کارخانه‌های بتن می‌فروشیم و آنها بتن آماده را تنی 480 هزار تومان به فروش می رسانند. اگر مقاومت این بتن را در بهترین حالت 350 در نظر بگیریم یعنی حدود 350 کیلو سیمان مصرف کرده‌اند که قیمت آن حدود 77 هزار تومان است و 400 هزار تومان دیگر را برای هزینه حمل‌ونقل، شن و ماسه و سود اضافه کرده‌اند.لذا 6 برابر به قیمت بتن اضافه می‌کننداما دولت هرگز یقه آنها را به علت تاثیر بتن در گرانی مسکن نمی‌گیرد.در نتیجه سود دلال‌ها و کسانی که کار حمل و نقل سیمان را انجام می‌دهند از تولیدکننده بیشتر است!


کد مطلب: 54265

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/54265/قیمت-سیمان-بازنگری-فوری-دولت-نیاز

ماین نیوز
  http://www.minews.ir