گروه معادن زغال‌سنگ
 
معدن زغال سنگ البرز غربی «سنگرود» به مزایده گذاشته شد
ضرورت توجه به اهلیت در واگذاری
گروه معادن >زغال‌سنگ - جمعی از کارگران سابق معدن زغال سنگ سنگرود واحد البرز غربی از واگذاری این واحد تولیدی از طریق مزایده عمومی خبر می‌دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، کارگران سابق معدن زغال سنگ سنگرود واحد البرز غربی با بیان اینکه حدود هفت سال است که تولید در این واحد معدنی به دلیل غیر واقعی اتمام ذخایر زغال سنگ و غیر اقتصادی بودن استخراج متوقف شده و از آن زمان صدها کارگر بیکار و وضعیت شغلی مشخصی ندارند، در ادامه افزودند: اخیرا سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان به عنوان متولی این واحد تولیدی، واحد معدنی زغال سنگ سنگرود را برای واگذاری به مزایده عمومی گذاشته است.

به گفته کارگران، آگهی مزایده عمومی واحد معدنی سنگرود در تاریخ ۲۲ آذر ماه سال جاری (۹۹) در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ثبت شده است بنابراین متقاضیان خرید می‌توانند از تاریخ ۲۹ آذر ماه به مدت ده روز در خواست و پیشنهادهای خود را برای خرید به سایت سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان ارسال کنند.

کارگران قدیمی این واحد معدنی با بیان اینکه سالهاست اهالی منطقه بزرگ فاراب و خورگام عمارلو بدنبال بازگشایی مجدد این واحد معدنی برای اشتغال جوانان جویای کار خود هستند اما درنهایت این واحد با پیگیری برخی مسئولان دلسوز شهرستان قرار است، دوباره فعال شود.

آن‌ها با ابراز تاسف از مشکلات معیشتی که در نتیجه تعطیلی این معدن برای کارگران و اهالی مردم محروم عمارلو ایجاد شده، گفتند: شایعه غیر اقتصادی بودن معدن زغال سنگ البرز غربی و اتمام ذخایر ان از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در حالی آن زمان مطرح شد که این معدن دست‌کم ۴۰ تا ۶۰ سال آینده ذغال سنگ قابل استخراج دارد و درآمد حاصل از آن در دوره‌ای مخارج زندگی بیش از ۴ هزار کارگر را به‌طور مستقیم می‌داد.

این کارگران افزودند: معدن زغال سنگ البرز غربی دارای انبوهی از بهترین و مرغوب‌ترین ذغال سنگ‌ها حتی در دنیاست اما متاسفانه سالهاست که بدلیل بی‌توجهی مسئولان وقت از فعالیت باز ایستاده است.

کارگران سابق این واحد بزرگ معدنی در پایان گفتند: در خصوص واگذاری معدن زغال سنگ البرز غربی که در ارتفاعات شهرستان رودبار واقع شده دو موضوع برای اهالی منطقه عمارلو حائز اهمیت است؛ یکی بحث واگذاری بدون شائبه و اهلیت داشتن شرکت طرف قرارداد پیش از واگذاری و دومی حمایت و نظارت مداوم دولت بر عملکرد پیمانکار است، چراکه پیش از این کارگران قدیمی این واحد تجربه کار کردن برای پیمانکاران مختلف و بدحسابی‌های آن‌ها را داشته‌اند و برای همین از تکرار اتفاقاتی که در گذشته منجر به تعطیلی این واحد معدنی و بیکاری کارگران آن شده، بیم دارند.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۱
کد مطلب: 54256
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا