گروه معادن زغال‌سنگ
 
بهترین خبر برای سهامداران "کطبس"
گروه معادن >زغال‌سنگ - شاید بهترین خبر برای سهامداران، برنامه های در دست انجام جهت جایگزین کردن چوب به عنوان مهمترین مصالح مصرفی تولید این شرکت با پایه‌ هیدرولیکی باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت ذغال سنگ نگین طبس از جمله شرکت هایی است که در یک سال اخیر رشد سودآوری مناسبی داشته و گزارش های جذابی منتشر کرده است.

"کطبس" در ۶ ماهه اول امسال با رشد تقریبا ۷۰ درصدی درآمدهای عملیاتی نسبت به سال قبل، توانست یک پرش ۳۰۰ درصدی در سود تحقق یافته به ازای هر سهم ثبت کند. گزارش های تولید و فروش مهر و آبان ماه هم جذاب بود. این شرکت در مجموع ۸ ماهه بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به فروش مدت مشابه سال قبل، رشد ۱۰۲ درصدی نشان می دهد. این سهم در ۲_۳ سال اخیر بازدهی خوبی هم برای سرمایه گذاران به ارمغان آورده است.

بهترین خبر برای سهامداران
حجت اله دربانی مدیرعامل شرکت ذغال سنگ نگین طبس در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص وضعیت شرکت بیان کرد: گزارش ۹ ماهه شرکت به زودی آماده و منتشر خواهد شد. به هر حال شیوع ویروس کرونا تمامی صنایع را تحت تاثیر قرار داده؛ ولی خوشبختانه وضعیت صنعت ذغال سنگ مساعد ارزیابی می شود و گزارش های ماهانه شرکت هم موید این ادعا است. وضعیت صنعت ذغال سنگ با در نظر گرفتن روند عرضه و تقاضا مناسب بوده و چشم انداز مثبتی هم برای آینده این صنعت متصور هستم.

وی با اشاره به تاثیر مثبت افزایش قیمت فولاد بر قیمت ذغال سنگ اظهار کرد: قیمت ذغال بر اساس ضریبی از قیمت شمش فولاد در بورس کالا تعیین می گردد و بالتبع با افزایش قیمت فولاد، قیمت ذغال سنگ هم افزایش خواهد داشت. البته مداخله دولت در قیمت گذاری با هدف کنترل بازار فولاد، منجر به کاهش قیمت فولاد شده و قیمت ذغال سنگ هم تحت تاثیر کاهش قیمت فولاد، افت خواهد کرد؛ اما با توجه به اینکه قیمت ها نسبت به سال قبل رشد مناسبی داشته، فعلا اوضاع ذغال سنگی ها هم مناسب است.

دربانی در مورد طرح های توسعه ای در این شرکت عنوان کرد: طرح های توسعه ای در شرکت ذغال سنگ نگین طبس، هم شامل طرح های مربوط به توسعه فعالیت جاری شرکت و هم‌ شامل توسعه حوزه فعالیت و شناسایی معادن جدید است. طرح های توسعه عملیات جاری شرکت در راستای توسعه معادن انجام می شود تا بتوان تولید سنوات آینده را تضمین کرد. در همین راستا برنامه ای هم جهت توسعه عمقی یکی از معادن شرکت در حال انجام است که احتمالا اواخر سال آینده به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل "کطبس" اضافه کرد: شاید بهترین خبر برای سهامداران، برنامه های در دست انجام جهت جایگزین کردن چوب به عنوان مهمترین مصالح مصرفی تولید این شرکت با پایه هیدرولیکی باشد. همان طور که می دانید در حال حاضر از چوب در فرآیند تولید بعنوان مصالح سیستم نگهداری کارگاه استخراج استفاده می شود که اثر قابل توجهی هم بر بهای تمام شده تولید "کطبس" دارد.

دربانی با برنامه های در دست انجام، تا قبل از پایان سال جاری، در دو کارگاه پایه هیدرولیکی جایگزین چوب خواهد شد که این موضوع اثر مطلوبی بر کاهش بهای تمام شده، افزایش ایمنی و تولید داشته و منجر به افزایش سودآوری شرکت خواهد شد. ضمن اینکه با برنامه های در دست اجرا، قرار است تا پایان فصل بهار سال ۱۴۰۰،در حدود ۵۰ درصد تولید شرکت این جایگزینی انجام شود و تا پایان سال ۱۴۰۲ به طورکامل پایه هیدرولیکی جایگزین چوب خواهد شد.

مدیرعامل "کطبس" در رابطه با علت اختلاف قیمت ذغال سنگ در شرکت های مختلف گفت: شرکت ذغال سنگ نگین طبس تولیدکننده ذغال سنگ خام است. ذغال سنگ خام معادن مختلف در کشور به لحاظ ویژگی های کیفی و توان تولیدلایه تفاوت هایی با هم دارند و آنچه بعنوان قیمت فروش ذغال سنگ در گزارش های مالی شرکت ها مشاهده می کنید، چکیده قیمت محصول تحت تاثیر ویژگی های کیفی و توان تولید متاثر از مسائل زمین شناسی، و نیز مسائل مدیریتی و سازمانی و ظرفیت تولید هر شرکت است.

وی در خاتمه تصریح کرد: ظرفیت فعال در صنعت ذغال سنگ کشور، جوابگوی نیاز کشور در سنوات آینده نخواهد بود و با توجه به نیاز کشور به ذغال سنگ و همچنین وضعیت ذخایر کشور، شرایط برای سرمایه گذاری در صنعت ذغال سنگ بسیار مناسب است. اما قیمت فعلی ذغال سنگ برای انجام سرمایه گذاری های جدید، جذاب نیست و توسعه این صنعت و جذب سرمایه گذاران جدید در این صنعت مستلزم اصلاح قیمت ذغال سنگ خواهد بود. در حال حاضر، قیمت ذغال سنگ بر مبنای ۲۶.۵ درصد شمش فولاد تعیین می شود و برای جذب سرمایه های جدید، این فرمول می بایست اصلاح شده و به ۳۰ درصد شمش فولاد برسد.

وی اضافه کرد: نکته دوم این است که باید زیرساخت های مناسب هم برای جذب سرمایه گذاری های جدید ایجاد گردد. متاسفانه دولت در سال های اخیر در زمینه ایجاد این زیرساخت ها، نقش قابل انتظار را ایفا نکرده است و در صنعت ذغال سنگ با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستیم. ضمن اینکه تجهیزات مورد نیاز برای توسعه معادن ذغال سنگ، تجهیزات خاصی بوده که عمدتا وارداتی هستند و افزایش نرخ ارز، موجب شده تجهیز معادن فعلی و جدید با مشکلات عدیده ای مواجه شود؛ مگر آنکه قیمت گذاری ذغال سنگ اصلاح شود تا سرمایه گذاری و خرید تجهیزات جدید، توجیه داشته باشد.

دربانی در پایان خاطرنشان کرد: این صنعت قطعا نیاز به توسعه دارد و امیدواریم سیاست گذاران توجه بیشتری به توسعه معادن ذغال سنگ داشته باشند تا در سنوات آینده با کمبودی مواجه نشویم. حدود ۱۰ سالی است که اقتصاد ما در رکود به سر می برد و زیرساخت های کشور توسعه پیدا نکرده است. این وضعیت اقتصادی بر تمام حوزه ها از جمله انجام فعالیت های عمرانی اثرگذار بوده و بودجه عمرانی ۱۴۰۰ هم موید این موضوع است. بنابراین هر گشایشی در وضعیت اقتصادی کشور که به رونق فعالیت های عمرانی و توسعه زیرساخت ها و در نتیجه، افزایش مصرف فولاد منجر شود؛ تقاضای ذغال سنگ را هم افزایش داده و سبب توسعه بیشتر این صنعت خواهد شد. به عبارتی هر اتفاق مثبتی در عرصه اقتصاد کشور، اثر مثبتی هم بر صنعت ذغال سنگ خواهد داشت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۱
کد مطلب: 54099
 
مرجع : بورس نیوز