گروه معادن
 
سرپرست صمت خراسان شمالی:
ایمیدرو به تعهدات خود در آلبلاغ اسفراین پایبند است
گروه معادن - سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: ایمیدرو به تعهدات خود در قبال معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین پایبند است و تاکنون اقدامات اولیه در خصوص اکتشاف را انجام داده است.
 
به گزارش ماین نیوز، علی اصغر رضازاده روز سه شنبه اظهار داشت: انجام اقدامات مربوط به اکتشاف در منطقه آلبلاغ اسفراین در سفر استانی کاروان دولت به استان هم تفاهم شد و در این زمینه ایمیدرو کارهایی را انجام داده است.

وی درباره انتشار اخباری مبنی بر ورود قرارگاه خاتم به معدن سرب و روی آلبلاغ، گفت: این امر هنوز قطعی نشده است، البته در این خصوص مذاکراتی انجام شده است اما هنوز به قطعیت نرسیده است.

رضازاده خاطرنشان کرد: در هر صورت چنین نیست که ایمیدرو کار را رها کرده باشد، قرار است قرارگاه خاتم برای استخراج و بهره برداری از معدن سرب و روی وارد عرصه شود و البته احتمالا ایجاد واحدهای فرآوری هم در برنامه باشد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: در این صورت، ایمیدرو کار اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی و تفصیلی را در منطقه انجام می دهد و کار استخراج به قرارگاه خاتم واگذار می شود.

وی درباره تداوم برداشت غیرمجاز از معدن آلبلاغ اظهار داشت: این مشکل همچنان ادامه دارد و برداشت غیرمجاز در حال انجام است، در این زمینه قرار است شرکتی حفاظتی به زودی انتخاب و در منطقه مستقر شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در این خصوص مناقصه برگزار شده و یک شرکت از خارج استان، برنده شده است که امید می رود به زودی برای انجام ماموریت حفاظتی در منطقه آلبلاغ اردو بزند.

برداشت غیرمجاز از معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از اواخر سال ۹۷ آغاز شده بود اما از بهار ۹۸ با هجوم سودجویان به این منطقه شدت بیشتری گرفت.

واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شد تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تا کنون در ثبت آن ناکام بماند ولی سال قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرد.

حوادث ریزش در معدن آلبلاغ تاکنون جان هفت نفر از برداشت کنندگان غیرمجاز را که بعضا از دیگر مناطق کشور راهی این منطقه شده بودند، گرفته است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۹
کد مطلب: 53882
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا