گروه معادن زغال‌سنگ
 
نقطه قوتی برای ذغال سنگی ها
گروه معادن >زغال‌سنگ - قیمت جهانی فولاد هم رشد زیادی داشته و به نظر می رسد افزایش قیمت های جهانی تداوم دارد. بنابراین چشم انداز صنعت ذغال سنگ هم روشن است و حتما سودآوری امسال ذغال سنگی ها رشد خوبی نسبت به سال قبل خواهد داشت.
 
به گزارش ماین نیوز، ذغال سنگ از جمله محصولاتی است که بر اساس ضریبی از شمش فولاد خوزستان قیمت گذاری می شود و با توجه به چشم انداز مثبت افزایش قیمت های جهانی تحت تاثیر اخبار خوب مربوط به واکسن کرونا، به نظر می رسد این صنعت هم چشم انداز روشنی پیش رو دارد. گزارش های منتشر شده توسط شرکت های ذغال سنگی هم گزارشات پرباری بوده و نشان از روند صعودی فروش شرکت ها دارد. "کطبس" در آبان ماه با پرش ۲۳۳ درصدی نسبت به آبان ۹۸، فروش تقریبا ۲۲ میلیارد تومانی داشته و جمع فروش ۸ ماهه ۹۹ این شرکت ام حدودا ۲ برابر فروش ۸ ماهه سال قبل است. "کطبس" در مجموع از اول سال جاری تا کنون بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان فروش داشته؛ ''کپرور" هم در ۸ ماهه اول امسال بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به فروش مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰۷ درصدی نشان می دهد.

سعید صمدی دبیر انجمن ذغالسنگ ایران در خصوص وضعیت شرکت های این گروه بیان کرد: قیمت ذغال سنگ بر مبنای ۲۶.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین می شود. اگرچه قیمت فولاد اخیرا افت تقریبا ۱۰ درصدی داشته، ولی افزایش قیمت های سال جاری آنقدر بوده که این افت چندان با اهمیت نیست. ضمن اینکه قیمت جهانی فولاد هم رشد زیادی داشته و به نظر می رسد افزایش قیمت های جهانی تداوم دارد. بنابراین چشم انداز صنعت ذغال سنگ هم روشن است و حتما سودآوری امسال ذغال سنگی ها رشد خوبی نسبت به سال قبل خواهد داشت. در نظر داشته باشید که قیمت هر تن فولاد اول سال حدود ۵ میلیون تومان بود و در حال حاضر با وجود کاهش قیمت ها، قیمت هر تن فولاد حدود ۹ میلیون تومان است و احتمالا قیمت ها در ماه های آینده بالاتر هم خواهد رفت. این قیمت ها با قیمت های سال قبل اختلاف فاحشی دارد و حتما تاثیر مثبتی هم بر سودآوری شرکت های ذغال سنگی خواهد داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۳
کد مطلب: 53878
 
مرجع : بورس نیوز