رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد

برآورد سود خالص ۲۰ هزار میلیارد تومانی صنایع مس در سال جاری

خبرگزاری ايسنا , 6 آذر 1399 ساعت 22:35

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: براساس قانون معادن و برنامه ششم توسعه گردش مالی مربوط به شرکت های بزرگ باید به استان منتقل شود که برآورد می شود ۲۰ هزار میلیارد تومان سود خالص صنایع مس در سال جاری باشد.


به گزارش ماین نیوز، دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" صبح امروز ششم آذرماه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: باید ظرفیت های قانونی احصاء و مواردی که عملیاتی نشده اعلام شود تا بدانیم کجای کار اشکال دارد.

وی با اشاره به انتظار همکاری از شورای هماهنگی بانک ها، افزود: براساس قانون معادن و برنامه ششم توسعه گردش مالی مربوط به شرکت های بزرگ باید به استان منتقل شود که برآورد می شود ۲۰ هزار میلیارد تومان سود خالص صنایع مس در سال جاری باشد و گل گهر و شرکت های دیگر ۳۰ هزار میلیارد تومان سود خالص دارند.

پورابراهیمی تصریح کرد: اگر پنج برابر این عدد گردش مالی را برآورد کنیم، اعداد سنگینی در اقتصاد کشور است و شرکت ها مکلف هستند گردش مالی را به استان بیاروند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اصلاحات قوانین بیان کرد: از نیمه آذرماه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس می آید و دوستان باید نظرات خود را برای اصلاح قانون و گره گشائی از استان ارائه بدهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بزرگ ترین فاینانس تاریخ اقتصاد ایران با مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان در کمیسیون اقتصادی تامین و نتیجه آن ده ها پروژه شد، افزود: از استاندار کرمان درخواست داریم خط دوم انتقال آب از خلیج فارس را دنبال کند زیرا خط دوم زمان کوتاه تر و هزینه بسیار کمتری دارد و تونل انتقال آب نیز اجرائی شده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: بخش خصوصی برای افزایش ظرفیت اشتغال و به کارگیری پیمانکاران برای اجرای خط دوم به کار گرفته شود و خوشبختانه با انتقال آب دغدغه ی عدم توسعه صنعتی رفع و محدودیت آب برطرف شده است.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره استفاده از ظرفیت اوراق مالی بیان کرد: جلسات دبیرخانه را فعال کریم و از هفته آینده برنامه اجرایی برای عملیاتی کردن فرمایشات معظم له در موضوع دستور کار ابلاغی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه می دهیم و استفاده از ظرفیت های مالی و اوراق بهادار در موضوع کسری بودجه می تواند عملیاتی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به عملکرد خوب شرکت های بزرگ استان، مازاد درآمد مالیاتی ما حدود ۹۰۰ میلیارد تومان تا پایان مهرماه امسال است که براساس قانون ۲۰ درصد آن سهم قانونی استان است که اگر به استان منتقل شود، مسکلات کسری بودجه را پوشش می دهد و به بودجه عمرانی کمک می کند که در پی آن رونق حوزه کسب و کار را می آورد.

وی در پایان بیان کرد: بزرگ ترین چالش ما در استان فضای کسب و کار است که براساس آخرین گزارش، وضعیت مطلوب نیست و در رتبه های مختلف دچار شرایط خاص هستیم.


کد مطلب: 53808

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/53808/برآورد-سود-خالص-۲۰-هزار-میلیارد-تومانی-صنایع-مس-سال-جاری

ماین نیوز
  http://www.minews.ir