گروه صنایع معدنی فولاد
 
فعالان بازار فولاد:
کمتر از ٤٠ درصد محصولات نوردکاران در بورس کالا عرضه می شود
گروه صنایع معدنی >فولاد - فعالان بازار فولاد از عرضه کمتر از ۴۰ درصد محصولات تولیدی نوردکاران در بورس خبر دادند و خواستار نظارت بر عرضه و تقاضای بار شدند.
 
به گزارش ماین نیوز، رسول خلیفه سلطانی با اشاره به اینکه طبق آمارهای رسمی بورس کالا، نوردکارانی که شمش مورد نیاز را از بورس کالا خریده‌اند، فقط ۳۵ درصد از آن را به صورت محصول عرضه کرده‌اند،گفت: با عرضه‌هایی که طی هفته‌های اخیر در محصولات نوردی رخ داد، علی رغم کاهش قیمت شمش، قیمت میلگرد در بورس کاهش ناچیزی پیدا کرد و در واقع این ارزانی به مردم نرسید.

بر اساس این گزارش، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در این خصوص گفت: اکنون تعداد اندکی از نوردکاران اسلب را می‌گیرند و تبدیل به ورق می‌کنند و در مقابل تعداد زیادی مواد اولیه را از بورس و با قیمت ارزان خریداری اما به محصول نهایی تبدیل نمی‌کنند و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند و در نهایت باعث التهاب در بازار می‌شوند.

وی افزود: اگر عرضه و تقاضا در بازار مدیریت شود و بتوانیم پاسخگوی ۸۰ تا ۹۰ درصد از نیاز باشیم، تمامی مشکلات و مسائل حل خواهد شد. به این شکل که فولاد مبارکه اصفهان، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان نیاز نوردکاران به ورق و اسلب را تأمین کنند و در مقابل نوردکاران نیز باید متعهد شوند، محصولات تولیدی را در بورس عرضه کنند و بر آن نظارت شود.

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان نیز در خصوص عدم عرضه تمام تولیدات نوردکاران در بورس،گفت: با بررسی آمارهای معاملاتی در بورس کالا، ملاحظه می‌شود که تنها ۲۴ درصد از مجموع شمش معامله شده در سال ۹۸ به‌صورت محصولات طویل شامل انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در بورس عرضه و معامله شده و مابقی به قیمت آزاد در بازار فروخته شده است.

وی افزود: این نسبت در ۷ ماه سال‌جاری کمتر از ۴۰ درصد است. بیش از ۶۰ درصد شمشی که در بورس معامله شده با قیمت‌های مدیریت‌شده یا دستوری به نوردکاران داخلی تحویل و در بازار آزاد معامله و بخشی صادر شده است. البته این وضعیت در سال ۹۷ نیز با شدت بیشتری انجام و محصولات فولادی با قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی و به‌صورت دستوری قیمت‌گذاری می‌شد ولی بر عرضه محصولات نظارتی نمی‌ شد. در نتیجه چند هزار میلیارد رانت به جیب افرادی معدودی سرازیر شد.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر ترتیبی داده شود که ابتدا کارخانه‌های نوردی محصولات نوردی را در بورس عرضه کنند و به مقدار عرضه و با قیمتی برگرفته از قیمت محصولات نوردی در بورس، شمش و تختال موردنیاز شرکت‌های نوردی توسط فولادسازان تامین شود، می‌توان امیدوار بود مردم محصولات را با قیمت ارزان‌تری تامین کنند.

محمدی گفت: پیشنهاد می‌شود ابتدا میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل و لوله در بورس کالا به قیمت منطقی برگرفته از قیمت‌های جهانی و با نرخ ارز نیما یا سنا عرضه شود و شمش فولادی به نسبتی از قیمت محصولات فروش‌رفته در بورس کالا به عرضه‌کنندگان محصولات نهایی تحویل شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب: 53626
 
مرجع : سايت خبری بورس پرس