گروه معادن سنگ آهن
 
استاندار کرمان:
پروژه انتقال آب خلیج فارس به گل‌گهر فردا افتتاح می‌شود
گروه معادن >سنگ آهن - استاندار کرمان از افتتاح ویدئوکنفرانسی پروژه انتقال آب خلیج فارس به سایت آبی گل‌گهر توسط رئیس جمهور و با حضور وزیر صمت خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدجواد فدائی ظهر امروز در جمع خبرنگاران از افتتاح پروژه انتقال آب خلیج فارس به گل‌گهر سیرجان خبر داد و اظهار داشت: فاز اول از خط اول انتقال آب خلیج فارس به استان‌های کرمان و یزد فردا 15 آبان ماه با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه در مجموع وضعیت آب استان کرمان خوب نیست و در بخش صنعت نیاز به آب داریم گفت: برای حل این مشکل بررسی‌ها و طرح‌های متعددی مطرح شده که یکی از آنها استفاده از پسآب (فاضلاب) است که در شهرهای کرمان، زرند و سیرجان در حال اجرای شبکه فاضلاب است تا از پسآب آن برای صنعت استفاده شود.

استاندار کرمان برنامه دیگر برای حل مشکل آب استان کرمان را انتقال آب از حوزه‌های دیگر دانست و ادامه داد: مهمترین این پروژه‌ها شیرین کردن آب دریا و انتقال به استان است که فردا 15 آبان ماه فاز اول آن افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه این پروژه در کشور و منطقه جزو پروژه‌های مهم و بی‌نظیر محسوب می‌شود گفت: پروژه انتقال آب خلیج فارس در سه خط در نظر گرفته شده که مجموعا 600 میلیون مترمکعب در سال آب را شیرین کرده به استان‌های کرمان و یزد منتقل می‌کند.

فدائی ابراز داشت: خط اول این پروژه سه فاز دارد که شامل انتقال آب از بندرعباس به گل‌گهر سیرجان، گل‌گهر تا مس سرچشمه و سرچشمه تا چادرملو یزد است.

وی با بیان اینکه در مجموع خط اول پروژه 180 میلیون مترمکعب آب را در سال منتقل می‌کند که 50 میلیون مترمکعب آن به شهرهای استان هرمزگان داده می‌شود افزود: 45 میلیون مترمکعب این آب هم سهم گل‌گهر، 40 میلیون مترمکعب سرچشمه و 30 میلیون مترمکعب سهم چادرملو است و 15 میلیون مترمکعب نیز در طول مسیر برای شرب و مواردی دیگر استفاده می‌شود.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه مطالعات اولیه طرح انتقال آب خلیج فارس سال 1392 انجام و عملیات اجرایی از سال 1395 آغاز شده است عنوان کرد: فاز اول انتقال آب تا گل‌گهر حدود 300 میلیون یورو ارزبری داشته، 6 هزار میلیارد تومان شرکا و سهامداران شامل گل‌گهر و سرچشمه و فولاد چادرملو سرمایه‌گذاری کردند و یک هزار و 300 میلیارد تومان نیز از تسهیلات بانکی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه بخش ارزی از محل صندوق توسعه ملی و بانک ایران و اروپا کمک گرفته شده است، خاطرنشان کرد: 38 میلیون یورو توسط بانک ایران و اروپا و مابقی از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۶
کد مطلب: 53519
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم