گروه معادن مس
 
۶۰۰ میلیارد تومان طرح سرمایه گذاری در مس شهید باهنر بهره‌برداری می‌شود
گروه معادن >مس - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان طرح‌های سرمایه‌گذاری جدید مس شهید باهنر تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه همزمان با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کرمان با حضور رییس سازمان توسعه تجارت ایران و معاونان وزیر صنعت ضمن بازدید از شرکت مس شهید باهنر کرمان افزود: طرح های توسعه ای که از سال گذشته با مصوبه مجموعه مجمع شرکت مس شهید باهنر در دستور کار قرار گرفته به خوبی در حال پیشرفت است و گام های اول این طرح از ابتدای تابستان سال جاری آغاز شده است.

‎وی با اشاره به دعوت معاونان وزیر صمت از مجموعه های اقتصادی موثر در استان کرمان اظهار داشت: یکی از مجموعه های اقتصادی فعال که طی ۲ سال اخیر اقدامات بسیار خوبی را انجام داده، مس شهید باهنر است.

پورابراهیمی به حضور معاون برنامه ریزی وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت در آیین بازدید از مجموعه صنعتی معدنی مس باهنر کرمان اشاره و تصریح کرد: هدف از بازدید بررسی موانع حوزه تولید بود.

‎وی ادامه داد: طرح های توسعه ای که از سال گذشته با مصوبه مجموعه مجمع شرکت مس شهید باهنر در دستور کار قرار گرفته به خوبی در حال پیشرفت است و گام های اول اجرای این طرح از ابتدای تابستان سال جاری آغاز شده و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان طرح های سرمایه گذاری جدید مس شهید باهنر تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

‎وی اظهار داشت: در این راستا یکی از موضوعات بحث تامین منابع مالی است که در حوزه وزارت صمت از طریق معاونت برنامه ریزی در حال هماهنگی هستیم و مبالغ ریالی آن را که بخشی از آن در استان قابل تامین است و بخشی نیز از طریق وزارتخانه با حضور معاون وزیر صمت امروز جمع بندی خواهد شد تا هر چه سریع تر طرح های توسعه ای جدید که مورد نیاز است بتواند از طریق تامین مالی عملیاتی شود.

‎رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت صادراتی شرکت مس شهید باهنر نیز در طول ۲ سال اخیر حرکت خوبی داشته به طوری که در ۶ ماهه نخست امسال حدود پنج میلیون دلار حوزه صادرات شرکت بوده که در مقایسه با سال های گذشته افزایش قابل توجهی داشته و مهم تر از آن ظرفیت کاهش میزان واردات بخشی از تولیدات این شرکت است که آن هم برای کشور ارزبری داشته حدود ۶ میلیون دلار است.

وی تاکید کرد: ‎امیدواریم با برنامه ای که در حوزه صادرات با حضور رییس سازمان توسعه تجارت از طریق مجموعه مدیریتی در شرکت پیگیری خواهد شد و با مشوق های صادراتی و تسهیل امور در بخش صادرات، شاهد اتفاقاتی مثبتی در شرکت مس شهید باهنر در کرمان باشیم.
‎وی با بیان اینکه برخی می گفتند، اینکه آب از بندرعباس با به استان کرمان انتقال پیدا کند، پمپاژ شود و در مجموعه های صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد قطعا امکان پذیر نیست گفت: اما خدا در این زمینه نیز کمک کرد و با همت و تلاش مدیران سابق مجموعه هایی مانند گل گهر این طرح اجرا شد.

‎پورابراهیمی با اشاره به سفر وزیر صمت برای نخستین بار بعد از رای اعتماد مجلس به کرمان سفر کرده است و عصر امروز نشست فعالان اقتصادی استان با وی در اتاق بازرگانی کرمان برگزار می شود.
‎وی اظهار داشت: سه اقدام همزمان در مورد شرکت مس شهید باهنر کرمان باید شکل بگیرد یکی بهینه سازی و بهبود فرایند موجود است که این مهم آغاز شده و گزارشی که در زمینه وضعیت تولید لوله های مسی ارائه شد حاکی از وضعیت با امکانات موجود به سه برابر افزایش و ضایعات به یک دوم کاهش پیدا کرده که بسیار ارزشمند است.

‎وی بیان کرد: دومین اقدام در مورد شرکت مس شهید باهنر اجرای طرح های توسعه ای است که به شکلی می تواند به فعالیت های این شرکت کمک کند که با قبول دعوت و افزایش ظرفیت های تولیدی که با حضور مدیرعامل شستا در کرمان انجام شد ما حدود ۶۰۰ میلیارد تومان طرح توسعه ای را مصوب کردیم و کار آن نیز آغاز شده است.
‎وی گفت: انتظار می رود مس شهید باهنر در فاز بعدی به بخش صنایع پایین دستی ورود پیدا کند لذا ما نباید فقط به فروش لوله مسی و سایر محصولات این شرکت قناعت کنیم.

‎نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع سکه زنی نیز با توجه به تصمیماتی که در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد پیشنهاد دولت به منظور حذف چند صفر از پول ملی حال اتخاذ است که اگر این اتفاق بیفتد واحدهای پول ما نیز متفاوت خواهد شد لذا این امکان برای فعال سازی این مجموعه فراهم می شود.
‎وی اظهار داشت: این اراده در مس شهید باهنر بعد از سال ها شکل گرفته و ما نیز این مهم را در شورای معادن استان کرمان مطرح کردیم و توافق انجام شد.

‎وی بیان کرد: امیدواریم با حمایت وزارت صمت شاهد اتخاذ تصمیمات خوبی در نشست فعالان اقتصادی باشیم و یکی از تصممات این است هر چه سریع تر با روش های قانونی که در اختیار وزارتخانه و سازمان صنایع استان قرار دارد بتوانیم موضوع واگذاری پهنه معدنی حوزه مس را به شرکت مس شهید باهنر داشته باشیم و طی چند هفته آینده بتوانیم عملیات اجرایی را آغاز کنیم.
پورابراهیمی بحث صادرات شرکت مس شهید باهنر کرمان اشاره کرد و گفت: باید بسته های پیشنهادی و مشوق های صادراتی را برای شرکت هایی که اخیرا در حوزه صادرات فعال شده اند در نظر گرفته شود.

‎وی تاکید کرد: انتظار می رود محدودیت های ناشی از اقدامات بانک مرکزی در حوزه صادرات به حداقل ممکن برسد با توجه به نتایج و مصوبات نشست قبل با وزیر صمت این اقدامات در حال عملیاتی شدن است اما نیاز به اقدامات جهادی نیاز دارد.
‎وی تاکید کرد: الان کل تجارت کشور ما به ۱۰ کشور دنیا انجام می شود لذا انتظار می رود به استان هایی مانند کرمان که صادرات محور هستند کمک شود.

‎وی درخواست کرد: یک پشتیبان در حوزه سازمان توسعه تجارت از نگاه و منظر رایزن بازرگانی قرار دهید که بتواند حمایت های خود را انجام دهد و مشکلات را بر طرف کند.
‎وی گفت: مجموعه ای از این اقدامات می تواند بسته پیشنهادی دولت باشد ما نیز در مجلس شورای اسلامی آماده هر گونه کمک از نگاه قانون گذاری و نظارتی انجام دهیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۷
کد مطلب: 53502
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا