گروه صنایع معدنی فولاد
 
قیمت‌گذاری دستوری فولاد لغو شد/ عرضه کل زنجیره فولاد در بورس
گروه صنایع معدنی >فولاد - عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه مجلس دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد را لغو کرد، گفت: مقرر شد، برای شفاف سازی، علاوه بر شمش کل زنجیره فولاد در بورس عرضه شود.
 
به گزارش ماین نیوز، سید رضا شهرستانی اظهار داشت: آقای اسماعیلی معاون امور معدن وزارت صمت با دستورالعمل تعیین قیمت دستوری فولاد به دنبال این بود که سقفی برای قیمت محصولات فولادی در بورس تعیین کند. مقرر شده بود که محصولات فولادی ۲۵ درصد پایین‌تر از قیمت بین‌المللی عرضه شود تا بر اساس آن، قیمت برای مصرف کننده نهایی کاهش یابد.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: این مسائل در حرف خوب است اما در عمل نتیجه‌ای جز رانت و فساد ندارد و در برخی موارد نیز به دلیل اختلاف قیمت با نرخ‌های جهانی، منجر به قاچاق می‌شود.

وی ادامه داد: با آشکار شدن این موضوع و اطلاع رسانی به مجلس، در جلسه‌ای که صبح امروز وزیر صمت با نمایندگان مجلس داشتند، تصمیم به لغو دستورالعمل تعیین قیمت دستوری فولاد گرفته شد.

شهرستانی ادامه داد: رویه همچون عرف معمول خواهد بود و تنها موردی که از سوی نمایندگان مطرح شد این بود که علاوه بر شمش، کل زنجیره محصولات فولاد در بورس عرضه شود تا با شفاف سازی، آمار دقیق عرضه و تقاضا مشخص و مازاد مصرف داخل، صادرات شود.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد: بورس محلی برای شفاف سازی و عرضه و تقاضاست. تا پیش از این برخی از اقدامات آقایان منجر به ایجاد رانت ۴۰ هزار میلیارد تومانی شده بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۸
کد مطلب: 53349
 
مرجع : خبرگزاری مهر