گروه صنایع معدنی فولاد
 
پویش مخالفت با قیمت‌گذاری فولاد ۲۳هزار امضایی شد
گروه صنایع معدنی >فولاد - هزاران سهامدار با تشکیل کمپینی در «فارس من» خواستار ابطال بخشنامه قیمت‌گذاری دستوری وزارت صنعت و بهبود بازار سرمایه شدند.
 
به گزارش ماین نیوز، مخاطبین «فارس من» در کمپینی با عنوان «دست از قیمت‌گذاری دستوری فولاد بردارید» صبح امروز در سامانه «فارس من» ثبت و به مدت چند ساعت منجر به واکنش ۲۳ هزار سهامدار بورس شد.

در همین رابطه سردبیر این سوژه به بخش «فارس من» گفت: وزارت صنعت، برای عرضه فولاد در بورس ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت صادراتی تعیین و اقدام به قیمت‌گذاری دستوری برای محصولات فولاد کرده است که این اقدام منجر به ایجاد رانت و جذابیت برای دلالان سودجو در بازار خواهد شد.

وی افزود: این نوع قیمت‌گذاری خلاف روند بازار است و از لحاظ صنعتی و اقتصادی رانت‌زا بوده و نه تنها کمکی به مصرف‌کنندگان نمی‌کند بلکه سودهای حاصل از آن به جیب دلالان خواهد رفت و نمی‌تواند جوابگوی بازار باشد.

سردبیر سوژه با اشاره به دونرخی بودن قیمت فولاد در بازار گفت: این دو نرخی بودن قیمت فولاد، تقاضای خرید داخلی را افزایش داده و باعث متضرر شدن ۵۰ میلیون سهامداران حقیقی، حقوقی و سهامداران سهام عدالت خواهد شد.

وی افزود: ما بارها شاهد فروش ورق فولاد با دلار ۴۲۰۰ تومانی بوده‌ایم به گونه‌ای که ورق فولاد را از بورس کالا خریده و به عنوان ضایعات صادر کرده‌اند که باز شاهد نقش پررنگ سودجویان در بازار بودیم. مگر می‌شود در عرض دو ماه یک کارخانه پروفیل تأسیس و ورق فولاد را به قیمت پایین از بورس کالا بخرد و در بازار آزاد بفروشد؟

این مخاطب ضمن انتقاد از اینکه وزارت صنعت هیچ عزمی برای پایش سامانه بهینه‌یاب ندارد، گفت: تا زمانی که قیمت‌گذاری‌ها شفاف‌ نشود که چه کسی تولیدکننده بوده و کدام پروانه سوری است، نمی‌توان مشکل را حل کرد. بنابراین با این عرضه درآمد شرکت‌ها پایین آمده، سهامداران متضرر و ارزش سهام کم می‌شود که این اثر منفی در بورس دارد.

مطالبه این افراد از همان نخستین ساعات داغ شدن در فارس من در دستور کار گروه اقتصادی خبرگزاری برای پیگیری قرار گرفت. همکاران من این موضوع را تا این لحظه از دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد و یک کارشناس بازار سرمایه هم پیگیری کردند. منتظر اخبار و پیگیری‌های بیشتر باشید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۸
کد مطلب: 53334
 
مرجع : خبرگزاری فارس