گروه معادن
 
پروانه معدن فسفات چرام پس از ۴۰ سال صادر شد
گروه معادن - پروانه معدن فسفات چرام پس از ۴۰ سال صادر شده و وارد چرخه عملیاتی و اجرایی قرار گرفته است.
 
به گزارش ماین نیوز، اجرای عملیات احداث معدن فسفات چرام که از مهمترین مطالبات شهروندان چرام از سال‌های گذشته تاکنون بوده و نماینده کهگیلویه بزرگ نیز در زمان انتخابات پیگیری و تکمیل این پروژه را وعده داده بود پس از گذشت 4 دهه پروانه فسفات چرام صادر شده و پس از یک وقفه تقریبأ یکساله و باحضور معاون برنامه‌ریزی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نماینده کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی و نیز جمعی از مدیران استانی و شهرستانی سرانجام عملیات گازرسانی به این پروژه نیز کلنگ‌زنی شد.

عملیات اکتشافی معدن فسفات چرام از سال 1349 آغاز و تا سال 1372 به طول کشید و پس از آن مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی آن شروع شد، پس از صدور گواهی‌نامه کشف، شرکت ایرما برای سرمایه‌گذاری در این معدن اعلام آمادگی کرد اما پس از گذشت سال‌های زیادی تغییری در این معدن صادر نشد.

برآورد ذخیره معدن فسفات چرام به میزان 80 میلیون تن با عیار 8.5 تا 9 درصد است و پیش از این به دلیل پایین بودن عیار این معدن، غیراقتصادی عنوان شده بود، با بهره‌برداری اولیه از این معدن برای 600 نفر و در دراز مدت برای یک هزار و 200 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

در دوران نماینده سابق کهگیلویه بزرگ برای اجرای این پروژه و نیز آغاز مرحله اول آن که تولید آهک هیدراته بوده تلاش‌های فراوانی انجام شد، با تلاش‌های عدل هاشمی‌پور در مرحله اول سازمان اقتصادی کوثر برای سرمایه‌گذاری در این پروژه اعلام آمادگی کرد و تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری نیز منعقد شد و براساس این تفاهم‌نامه سازمان اقتصادی کوثر مؤظف شد پس از دریافت پروانه از اداره صمت استان ظرف مدت 30 روز نسبت به تجهیز کارگاه برای شروع عملیات بهره‌برداری و اکتشاف اقدام کرده و تسهیلات ارزی و ریالی آن را پیگیری کند.

پس از گذشت چندین ماه و نیز عقد قرارداد شرکت اقتصادی کوثر اما پیشرفتی در معدن فسفات و هیدرات چرام حاصل نشد و پس از حضور وزیر صمت در شهرستان و بازدید از معدن و نیز پیگیری‌های نماینده سابق شهرستان‌های چهارگانه سرانجام سازمان توسعه و نوسازی معادن با نام ایمیدرو که یک هلدینگ دولتی و فعال در بخش معدن بوده اکتشاف و بهره‌برداری معدن فسفات چرام را برعهده گرفت.

در همان دوران و باتلاش‌های نماینده سابق کهگیلویه بزرگ تجهیزات و امکانات اولیه کارخانه فسفات در محل پروژه تخلیه و نصب شد و بخشی دیگر از تجهیزات نیز به محل پروژه منتقل شد و سرانجام پس از پیگیری‌های فراوان در محل پروژه کارگاه تجهیز شد.

نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در بازدید از کارخانه فسفات چرام گفت: پس از پیگیری‌ها و تلاش‌های فراوان و باگذشت 4 دهه امروز خوشبختانه پروانه معدن فسفات چرام صادر شده و وارد چرخه عملیاتی و اجرایی قرار گرفته است و مردم می‌توانند به آینده این پروژه امیدوار باشند.

حجت‌الاسلام سید محمد موحد گفت: براساس وعده مسئولان و نیز تحقیقات صورت گرفته قرار است تا عید نوروز امسال حداقل یک‌صد نفر در این پروژه بکار گرفته شوند تا پروژه اصلی سروسامان گرفته و به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه برای احداث زیرساخت معدن فسفات چرام اعتباری بالغ بر 450 میلیاردریال در نظر گرفته شده، افزود: از این میزان اعتبار مبلغ 130 میلیارد ریال برای گازرسانی، 250 میلیارد ریال برای برق‌رسانی و 70 میلیارد ریال برای آبرسانی اختصاص داده شد.

حجت‌الاسلام موحد خاطرنشان کرد: عملیات برق‌رسانی این پروژه را شرکت ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز عملیات آبرسانی آن را برعهده گرفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۹
کد مطلب: 53165
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم