گروه صنایع معدنی سیمان
 
تعیین بازارگردان در کلیه سهم‌های سیمانی
گروه صنایع معدنی >سیمان - قیمت مصوب سیمان جوابگوی هزینه های شرکت های سیمانی نیست و این موضوع پیش از این هم، بارها مطرح شده است. امیدواریم با تعیین وزیر جدید صمت، بتوان قیمت گذاری سیمان را منطقی تر کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، منفی‌های بازارسرمایه ادامه دارد و شاخص کل بورس تا این لحظه از معاملات، ریزش بیش از ۲۰هزار واحدی را تجربه کرده است.

در حالی که بسیاری از سهم‌های بازار به لحاظ بنیادی ارزنده بوده و این حجم از ریزش‌ها قابل توجیه نیست.

نکته اینجاست که شرکت‌ها ملزم به تعیین بازارگردان برای سهم هایشان شده اند و انتظار می‌رود با تعیین بازارگردان، ریزش‌های غیرمنطقی کنترل شود.

سهم‌های گروه سیمانی هم از جمله سهم‌هایی هستند که در این مدت همپای سایر گروه‌های بازار، افت زیادی را تجربه کرده اند. این در حالی است که حتی در دوران صعود بازار سرمایه، سیمانی‌ها معتقد بودند ارزش واقعی بعضی از شرکت‌ها از قیمت‌های تابلوی معاملات بیشتر بود.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص بازارگردانی سهم‌های سیمانی بیان کرد: طبق صحبت‌هایی که با شرکت‌های سیمانی داشته‌ایم، هلدینگ‌های بزرگ سیمانی، بازارگردان برای سهم‌های شرکت‌های زیرمجموعه خود تعیین کرده اند و شرکت‌های بخش خصوصی هم که وابسته به هلدینگ‌ها نبوده‌اند، پیگیر تعیین بازارگردان برای سهم‌های خود هستند؛ بنابراین به نظر می‌رسد مشکلی در تعیین بازارگردان برای سهام سیمانی‌ها نباشد و بازارگردانی این سهم‌ها بدون مشکل انجام خواهد شد.

شیخان در ادامه در رابطه با انتقاداتی که به اختلاف قیمت سیمان خرده فروشی با نرخ مصوب وجود دارد، گفت: سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نرخ مصوب هر کیسه سیمان را درب کارخانه ۱۳۵۰۰ (بدون ارزش افزوده) و نرخ خرده فروشی (درب مغازه) را ۱۷۵۰۰ تومان اعلام کرده؛ اما با توجه به افزایش چشمگیر کرایه‌های حمل و نیز حاشیه سود فروشنده، فروش سیمان با این نرخ برای مصالح فروشان توجیه ندارد.

وی اضافه کرد: به هر حال شرکت‌های سیمانی با درک شرایط اقتصادی کشور، راضی به فروش سیمان با حداقل افزایش قیمت ممکن شدند؛ در حالی که در همین چندماه اخیر نرخ پاکت سیمان حدود ۱۷۰۰ تومان افزایش داشته است! اما تقاضای سیمان در تهران بیش از حجم تولید کارخانجات سیمانی نزدیک به استان تهران است و برای تامین نیاز بازار، باید سیمان از مناطق دورتر به تهران حمل شود. بخشی از اختلاف قیمت سیمان خرده فروشی با نرخ مصوب ناشی از افزایش کرایه‌های حمل است و ارتباطی با کارخانجات سیمانی ندارد.

شیخان در خاتمه تصریح کرد: به هر حال قیمت مصوب سیمان جوابگوی هزینه‌های شرکت‌های سیمانی نیست و این موضوع پیش از این هم، بار‌ها مطرح شده است. امیدواریم با تعیین وزیر جدید صمت، بتوان قیمت گذاری سیمان را منطقی‌تر کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۳
کد مطلب: 53133
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز