گروه معادن سرب و روی
 
آمار پنج ماهه ۹۹ نشان داد؛
ترکیه، مقصد اصلی صادرات شمش روی ایران
گروه معادن >سرب و روی - آمار تجارت خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی نشان‌دهنده جایگاه نخست ترکیه در جذب شمش روی از ایران با سهم ۵۷.۵ درصد و ارزش ۴۲ میلیون دلار است.
 
به گزارش ماین نیوز، برپایه جداول آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد، مجموع ارزش صادرات شمش روی ایران در دوره مزبور ۷۳ میلیون دلار ثبت شده است.

براساس تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در دوره پنج ماهه ابتدایی امسال ۱۵ میلیون و ۶۹۹ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار به بازارهای هدف صادرات انجام شد.

همچنین پنج ماهه امسال (فروردین لغایت مرداد) یک میلیون و ۵۳۰ هزار تن واردات کالا در بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون دلار ثبت شد که نسبت به دوره مشابه پارسال رشد دو درصد دارد.

ارزش صادرات زنجیره روی در پنج ماهه نخست امسال به رقم ۸۲.۴ هزار تن و به ارزش ۹۰.۹ میلیون دلار رسید، ضمن اینکه در مدت یاد شده ۶.۴ هزار تن زنجیره روی به ارزش ۳.۷ میلیون دلار وارد کشور شد که از نظر وزن و ارزش نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ به ترتیب ۸۱ و ۷۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بررسی ها گویای آن است که در دوره این گزارش ارزش متوسط هر تن شمش روی یکهزار و ۹۷۳ دلار بود، در بین اقلام صادراتی فلزی، بیشترین کاهش متوسط قیمت صادرات مربوط به شمش روی به ازای هر تن ۵۳۵ دلار است.

هشت محصول (کاتد مس، شمش های سرب، روی، آلومینیوم و فولاد، سنگ آهن، تولیدات فولادی تخت، تولیدات فولادی طویل) در دوره پنج ماهه امسال با سه میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار، ۸۳ درصد ارزش کل صادرات محصولات فلزی را به خود اختصاص دادند.

برپایه آمار گمرک در پنج ماهه نخست ۹۹ حدود پنج میلیون تن اقلام معدنی فلزی به ارزش یک میلیارد و ۸۰۲ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد.

کشورهای چین، عراق، اندونزی، ترکیه، تایلند، افغانستان، امارات، عمان، هند، غنا و پاکستان در مدت پنج ماهه ابتدایی ۹۹ بالغ بر ۸۹ درصد از کل صادرات بخش معدنی - فلزی ایران را به خود اختصاص دادند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب: 53075
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا