گروه صنایع معدنی فولاد
 
تولید نخستین شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی فولادی کشور در اسفراین
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیر تولید ذوب مجتمع صنعتی اسفراین گفت: به همت مهندسین و کارشناسان مجرب داخلی، برای اولین بار در مجتمع صنعتی اسفراین، شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی تولید شد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمود نظام دوست اظهار کرد: در واحد ذوب و ریخته‌گری مجتمع صنعتی اسفراین تولید شمش فوق سنگین ۱۱۰ تُن به روش ریخته‌گری دو پاتیله برای اولین بار در کشور با به‌کارگیری دانش روز فولادسازی و با تکیه بر توان علمی و تجربی کارشناسان و پرسنل توانمند و مجرب داخلی با موفقیت انجام شد.

مدیر تولید ذوب مجتمع صنعتی اسفراین افزود: با توجه به وزن بالای محصول نهایی، شمش اولیه برای تولید این محصول، شمش ۱۱۰ تُن انتخاب‌شده و ازلحاظ وزنی این شمش، بزرگ‌ترین شمش آلیاژی تولیدشده در تاریخ فولادسازی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ظرفیت کوره و پاتیل‌های مجتمع ۵۰ تنی است در این روش از دو پاتیل استفاده کردیم که کاری بسیار ارزشمند می‌باشد و کلیه مراحل ساخت و طراحی قالب چدنی توسط کارشناسان و مهندسین توانمند این مجتمع انجام شده است.

نظام دوست افزود: تولید این شمش، نقطه عطفی در صنعت فولادسازی و شمش‌ریزی قطعات سنگین در کشور خواهد بود و نیاز صنایع بزرگ کشور به واردات محصولات استراتژیک در صنایع مختلف خصوصاً در شرایط تحریم موجود برطرف شده و از خروج مقدار قابل‌توجهی ارز جلوگیری خواهد شد.

مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت‌های زیرپوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگترین تولیدکننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت بیش از ۱۴۰ گرید فولاد آلیاژی را دارد.

این مجتمع عظیم صنعتی به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته‌گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، با داشتن متخصصان توانمند و فناوری پیشرفته، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش‌های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی‌سازی و ماشین‌سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۹
کد مطلب: 52990
 
مرجع : خبرگزاری فارس