گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
غریب پور در مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو:
ایمیدرو به زودی مدیریت پروژه را با هدف شفاف سازی پیاده سازی می کند
راهبری توسعه حوزه های جدید برعهده ایمیدرو است؛‌ بخش خصوصی اجرا می کند / کشورهای توسعه یافته نیز از سازمان های توسعه ای برخوردارند
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - خداداد غریب پور گفت: ایمیدرو به زودی با همکاری دانشگاه امیرکبیر، سیستم مدیریت پروژه را پیاده سازی می کند. وی تاکید کرد:‌ هدف از این اقدام، شفاف سازی است.
 
به گزارش ماین نیوز، غریب پور امروز در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو که با حضور اعضا، بازرس و حسابرس قانونی برگزار شد، تصریح کرد: با انجمن مدیریت پروژه در حال استقرار مدیریت پروژه در ایمیدرو هستیم که هدف آن ایجاد شفافیت، کنترل هزینه، کنترل پروژه، شفافیت امور بین کارفرما و پیمانکار و کنترل پیشرفت فیزیکی پروژه ها است.

وی افزود: به نظر می رسد با استقرار چنین سیستمی در سایر حوزه ها و دستگاه های دولتی، بسیاری از مشکلات مربوط به هزینه کرد، کنترل هزینه ها و پیشرفت طرح ها برطرف می شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به تحقیقات اخیری که درباره جایگاه سازمان های توسعه ای جهان انجام شده اشاره کرد و افزود: نتیجه تحقیقاتی که به تازگی از سوی دانشگاه امیر کبیر (به سرپرستی دکتر کاوه محمد سیروس استادیار دانشکده مهندسی) انجام شده نشان می دهد حتی کشورهای توسعه یافته دارای سازمان های توسعه ای هستند.

به گفته وی، ژاپن، ایتالیا و نیز ایرلند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مالزی به رغم اینکه از سیستم سرمایه داری برای هدایت کشورهای خود بهره می برند، از سازمان های توسعه ای دولتی برخوردارند.

مدل توسعه حوزه های جدید

غریب پور اظهار داشت: سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی (گوهرسنگ ها) و نیز سنگ های تزیینی حوزه های جدیدی است که ایمیدرو در حال توسعه آن ها است. وی تاکید کرد: بر اساس مدل توسعه ای ایمیدرو، بخش خصوصی تمامی مراحل اجرا را برعهده دارد و این سازمان تنها به ارایه کمک های در حوزه های آموزشی، پژوهشی و تحلیل داده ها می پردازد.

به گفته غریب پور،‌ ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهر سنگ ها طی ۵-۶ سال آینده پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: ۱۶۰ نفر در حوزه گوهر سنگ ها در فردوس آموزش دیده اند که همگی اکنون مشغول به کارند.

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین گفت: فعال سازی معادن سنگ تزیینی غیرفعال نیز جزو برنامه های ایمیدرو است که از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال اجرا است.

غریب پور درباره مهیا شدن زمینه پشتیبانی بیشتر از معادن کوچک گفت: سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی سال قبل با مصوبات مجمع به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید و امسال به 500میلیارد تومان می رسد. وی ادامه داد: در گام بعد افزایش سرمایه، به هزار میلیارد تومان افزایش می یابد که بدین ترتیب صندوق بیمه می تواند به ترتیب تا ۳ هزار میلیارد و ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بنگاه های کوچک معدنی ارایه دهد.

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ایجاد کنسرسیوم اکتشاف با راهبری ایمیدرو انجام شد به طوری بدون هزینه دولت، بنگاه های بزرگ اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه کنند.

به گفته وی، ایمیدرو در راستای راهبری و نیز با استفاده تجربه سال های اخیر، در برخی واحدها به جای واگذاری سهام، اقدام به «واگذاری مدیریت» کرده که نتایج ارزنده ای در پی داشته است.

وی افزود: ایمیدرو سال گذشته ۴۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی سال های پیش از آن را به خزانه پرداخت کرد این در حالی است که مبالغ حاصل از خصوصی سازی به ایمیدرو بازنگشته‌ است.

دو اقدام مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی

غریب پور به دو اقدام مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی اشاره کرد و گفت: راه اندازی پایلوت استحصال عناصر نادر و همچنین ایجاد واحدهای فرآوری سیار (موبایل) در معادن کوچک، دو اقدام قابل توجه این مرکز است.

افزایش اعتبارات زیربناها

وی همچنین درباره بخش زیربناها با ابراز تشکر از افزایش اعتبارات این بخش از سوی سازمان برنامه و بودجه، اظهار داشت: ایمیدرو از سال گذشته اعتبارات بخش زیربناهای معادن را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

غریب پور تصریح کرد: این سازمان با مشارکت سرمایه گذاران خصوصی در حال توسعه زیربناها در خطوط جاده ای و آهن در سنگان است.

وی درباره حقوق دولتی گفت: این سازمان توسعه پیگیر توسعه بخش معدن است از این رو پیشنهاد می کند که در شرایط حاضر موضوع افزایش حقوق دولتی معادن با احتیاط بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

غریب پور به طرح فعال سازی معادن کوچک اشاره کرد و اظهار داشت:‌ سال گذشته 146 معدن احیا شد و امسال برنامه احیای 200 معدن را پیش رو داریم. معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه گفت: سال گذشته به رغم اینکه شاهد افزایش تولید شدیم اما حوادث رشد ناچیزی داشته است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در حال انجام اقداماتی برای تثبیت جایگاه شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس هستیم.

به گفته وی، تشکیل صندوق های بازارگردان برای حمایت از بازار بورس، انجام شده است.

40میلیون یورو قرارداد شرکت ها با هپکو

غریب پور درباره همکاری با شرکت هپکو، اعلام کرد: شرکت های معدنی با راهبری ایمیدرو بیش از ۴۰ میلیون یورو قرارداد با هپکو منعقد کرده اند.

وی افزود: ساخت دستگاه های معدنکاری توسط هپکو طی همکاری با شرکت های معدنی در دستور کار است.
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۹
کد مطلب: 52988
 
مرجع : ایمیدرو