گروه معادن ساير حوزه ها
 
مافیای مس و فولاد مانع بهره‌برداری از معادن آذربایجان‌شرقی هستند
کارخانه آلومینا آماده ساخت است ولی قرارداد ابلاغ نمی شود
گروه معادن >ساير حوزه ها - رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "دست‌هایی در معادن وجود دارد که تبدیل به مافیای مس و فولاد شده است" گفت: این مافیا مانع بهره‌برداری و ایجاد حجم زیاد اشتغال و ارزش افزوده در معادن استان شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، یوسف داودی صبح امروز در جلسه مجمع عالی بسیج آذربایجان شرقی، اظهار داشت: در دهه پنجم عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، دشمن برای فلج کردن اقتصاد کشور تلاش کرده ولی پیشرفت های مهمی در کشور رخ داده است که استفاده از ظرفیت معادن می‌تواند راهکار مقابله با دشمن باشد.

وی معادن را برای اقتصاد و اشتغال استان بسیار مهم دانست و گفت: در راس این معادن، معادن فلزی است که می‌تواند ارزش افزوده بسیار بالایی برای کشور داشته و موجب خودکفایی ایران در چندین محصول استراتژیک شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه "رتبه اول میزان ذخایر معادن کشور متعلق به استان آذربایجان شرقی است" خاطر نشان کرد: استان آذربایجان شرقی توانمندی بالایی در کشاورزی و معادن دارد و باید این ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.

وی اهمیت معادن را برشمرد و گفت: 53 درصد کل فروش کالا در بورس کالا مربوط به مواد معدنی است، ارزش صادرات حاصل از مواد معدنی در سال گذشته 9 میلیارد دلار بوده در حالی که نفت، 40 میلیارد دلار نفت بود، ضمن اینکه 25 درصد صادرات کشور مربوط به مواد معدنی است و این نشان از ظرفیت بالای معادن برای سرمایه گذاری و تولید محصولات جانبی است.

داودی، با اشاره به اینکه در مطالعه، اکتشاف و استخراج معادن استان مشکل داریم و باید مجمع عالی بسیج راهکارهای ما را ارائه دهد، تصریح کرد: از قرارگاه خاتم تقدیر می‌کنیم که در بخش معادن استان ورود جهادی و خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه باید شناسایی معادن استان و حجم ذخایر آنها به روش امواج مغناطیسی سریعا انجام شود، ابراز داشت: پس از شناسایی و ارزیابی اقتصادی معادن استان باید سپس به استخراج و بهره برداری و صنایع پایین دستی معدنی برویم.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دست هایی در معادن وجود دارد که تبدیل به مافیای مس و فولاد و.. شده است، افزود: این مافیا مانع بهره برداری و ایجاد حجم زیاد اشتغال و ارزش افزوده در معادن استان شده است.

وی با برشمردن مزیت‌ها و نیازهای آلومینا که حجم عظیمی از ذخایر آن در سراب وجود دارد ولی استخراج نمی‌شود، گفت: سالانه 2.5 میلیون تن آلومینا صنایع ما نیاز دارد که در معادن ما 5 میلیارد تن آلومینا وجود دارد ولی نتوانستیم استخراج کنیم و دست‌هایی اجازه رسیدن به مرحله تولید را نمی‌دهد تا واردات همچنان ادامه یابد.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی تصریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید دارند که معادن باید بهره برداری شود تا واردات قطع شود ولی مافیای زیادی وجود دارد که مانع این اقدام است.

داودی با اشاره به اینکه "قرارگاه خاتم الانبیا قدم در این مسیر گذاشته تا کارخانه‌ای برای معدن آلومینا با ظرفیت 70 هزار تن در سال احداث کند" گفت: متاسفانه "ایمیدرو" قرارداد را ابلاغ نمی‌کند تا کار ساخت کارخانه آغاز شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۳
کد مطلب: 52977
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم