گروه معادن
 
پروانه اکتشاف از معدن آلبلاغ اسفراین صادر شد
گروه معادن - مدیرکل صنعت٬ معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: پروانه اکتشاف از معدن ارزشمند آلبلاغ اسفراین صادر شده و برای حفاظت از این منطقه باید شرکت‌های حفاظتی استان در مناقصه شرکت کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا فیروزه، با اشاره به سفر مدیرعامل ایمیدرو به استان خراسان شمالی اظهار داشت: پروانه اکتشاف و بهره‌برداری از معدن آلبلاغ صادر شده و شرکت ایمیدرو مسئولیت حفاظت از این معدن را بر عهده دارد.

وی افزود: مرحله نخست مزایده شرکت‌های حفاظتی برای حفاظت از این مجموعه برگزار شده و متاسفانه تاکنون هیچ شرکتی از استان در این مناقصه شرکت نکرده است. توصیه ما به شرکت‌های استانی این است که با توجه به درآمدزایی و اشتغال حداقل 60 نفر در این مجموعه٬ حتما در مرحله دوم مناقصه شرکت کنند.

مدیرکل صنعت٬ معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: سرمایه‌گذاری از استحصال سرب و روی این معدن یک اشتغال پایدار در استان را ایجاد خواهد کرد که بسیار برای استان ارزشمند و درآمدزا است.

فیروزه تصریح کرد: طبق مصوبات سفر ریاست جمهوری به خراسان شمالی 13 بند توافق‌نامه با ایمیدرو بسته شده است که بیش از 10 هزار میلیارد اعتبار این بندها است و تاکنون برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استان اقدامات مهمی انجام شده که در این راستا٬ مجوز سرمایه‌گذای خارجی با مشارکت شرکت‌های ایتالیایی برای سنگ‌بری پیشرفته در بجنورد صادر شده است.

وی با اشاره به مجوزهای اخیر اعطا شده برای بهره‌برداری از معادن خراسان شمالی گفت: جواز برداشت 30 هزار تن در سال کاغذ از سنگ آهک در فاروج نیز صادر شده است و 115 نفر اشتغال ایجاد می‌کند. برای معدن منیزیم گرمه نیز از صندوق توسعه ملی اعتبارات خوبی تخصیص داده شده و سایر معادن استان نیز در نوبت فعال شدن هستند. مهم‌ترین نیاز معادن استان راه دسترسی و برق است.

فیروه تصریح کرد: در سال 96 حدود 4 میلیارد و 500 میلیون تومان به زمین شناسی برای مطالعات معدنی استان از محل اعتبارات سفر رهبری پرداخت شده که متاسفانه هنوز نتایج آن مشخص نشده و در 7000 کیلومتر پهنه جنوب استان معادن ارزشمندی وجود دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 52868
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم