گروه معادن زغال‌سنگ
 
معاون وزیر اعلام کرد:
مواجهه مسیر حفاری با سفره گازی، دلیل حادثه معدن هجدک کرمان
گروه معادن >زغال‌سنگ - معاون روابط کار وزیر تعاون گفت: حادثه معدن هجدک راور در استان کرمان به دلیل مواجهه مسیر حفر تونل با یک سفره گازی پنهان در لایه‌های سنگی رخ داده است.
 
به گزارش ماین نیوز، «حاتم شاکرمی» تصریح کرد : حادثه حادثه خفگی چهار کارگر پیمانکاری در معدن زغال‌سنگ هجدک راور استان کرمان حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پیش از ظهر روز گذشته (16 شهریور ماه) رخ داده و بخشی از تونل به طور ناگهانی هنگام حفاری ریزش کرده است.

وی تاکید کرد: بررسی میدانی اولیه بازرسان کار نشان می دهد؛ با توجه به شواهد، حادثه به احتمال زیاد به دلیل شرایط خاص زمین شناسی و غیرقابل پیش‌بینی آن معدن و مواجهه مسیر حفر تونل با یک سفره گازی پنهان در لایه‌های سنگی رخ داده است.

معاون وزیر افزود: در اثر این اتفاق، حجم زیادی از گازهای نهفته در معدن، آزاد شده و باعث ریزش موضعی تونل شده است.

وی تصریح کرد : سوابق بهره برداری از آن معدن نشان می‌دهد؛ بازرسی‌های مستمر از معدن صورت گرفته و در اواخر تیرماه نیز این مهم انجام شده است.

شاکرمی با بیان اینکه از نگاه ساختارهای ایمنی عملیاتی، پیمانکار معدن از وجود مسوول فنی و ایمنی ذی صلاح و نیز تاییدیه صلاحیت ایمنی پیمانکاری برخوردار بوده است، افزود: در زمان عملیات استخراجی نیز مسوول ایمنی و مهندس معدن حضور داشته که متاسفانه در این حادثه غیرمترقبه فوت کرده است.

وی ادامه داد : هم اکنون حسب بازرسی مجدد عصر روز جاری (17 شهریور ماه) از محل حادثه توسط بازرسان کار استان، به دلیل ریزش زغال سنگ در تونل و افزایش غلظت گاز متان در محیط، دستور تعطیلی معدن مذکور صادر شده است.

معاون روابط کار، بازگشایی مجدد معدن را منوط به تامین شرایط ایمنی استاندارد ،باربرداری، تحکیم تونل با سیستم نگهداری و دستور مقام قضایی دانست.

شاکرمی ضمن اعلام همدردی با حادثه‌دیدگان و خانواده‌های آنان ابراز امیدواری کرد: هر چه سریع‌تر بهبودی و عافیت کامل برای تنها مصدوم این حادثه حاصل شود.

معدن هجدک از معادن فعال استان کرمان و در فاصله ۷۰ کیلومتری راور و ۶۰ کیلومتری زرند واقع شده که در این حادثه متاسفانه 4 تن فوت و یک نفر نیز مجروح شده که حال وی مناسب گزارش شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۴
کد مطلب: 52782
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا