گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
افتتاح مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو)
تقاضای سوداگرانه در بازار ورق حذف خواهد شد
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: وجود تقاضای سوداگرانه ورق فولادی دلیل ناآرامی در این بازار است.
 
به گزارش ماین نیوز، جعفر سرقینی در آیین گشایش و امضای تفاهم نامه همکاری مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی افزود: گزارش‌هایی به وزارت صمت ارسال می‌شود که برخی کارخانه‌ها از سامانه بهین یاب سهمیه ورق فولادی را دریافت می‌کنند، اما خروجی در آن کارخانه وجود ندارد با توجه به این گزارش‌ها گروه‌هایی تشکیل و در صورت تایید این موضوع سهمیه آن کارخانه حذف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد اختلاف قیمت در بازار ارز سبب ایجاد این تقاضای سوداگرانه میشود گفت: هم اکنون تولید از تقاضا بیشتر است که با ساماندهی بازار ورق این شرایط قابل مشاهده است.
سرپرست وزارت صمت با اشاره به اینکه نو آوری در بخش صنعت و معدن وجود داشته، اما منسجم نبوده است ادامه داد: راه اندازی این مرکز نقطه عطفی در خصوص نوآوری در معادن است.
سرقینی با بیان اینکه این مرکز سبب جذب ایده‌های جدید خواهد شد گفت: باتوجه به فراخوان دائمی این مرکز، محققان می توانند با ایده‌های نوآورانه در بخش معدن و صنایع معدنی به این مرکز مراجعه و با دریافت حمایت مالی، ایده‌های خود را عملیاتی کنند.

وی افزود: ما با راه اندازی این مرکز به دنبال افزایش راندمان، جلوگیری از خام فروشی و پیداکردن روش‌های مناسب برای فرآوری هستیم.
سرپرست وزارت صمت گفت: با توجه به اینکه ما علم مربوط به بسیاری از فرآوری‌های موجود در دنیا را در اختیار نداریم امیدواریم بتوانیم با کمک محققان به بخشی از این فناوری‌ها دست یافته و با کمک آن‌ها به معنای واقعی از معادن کشور استفاده کنیم.

امسال ۲۰۰ معدن غیر فعال کوچک فعال خواهد شد

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از فعالسازی ۲۰۰ معدن کوچک و متوسط غیر فعال در کشور خبر داد.

خداداد غریب پور در آیین گشایش و امضای تفاهم نامه همکاری مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی با بیان اینکه حدود ۴ هزار معدن غیرفعال درکشور وجود دارد افزود: سال گذشته ۱۴۶ معدن غیر فعال به چرخه تولید بازگشت و امسال نیز ۲۰۰ معدن دیگر فعالیت خود را دوباره شروع می‌کنند.

وی با بیان اینکه این معادن به دلایل حقوقی، قانونی، بازار، منابع مالی و یا مدیریتی غیر فعال شده است گفت: امسال راهکار‌های بازگشت هزار معدن غیر فعال شناسایی شده و نحوه شروع به کار ۵۰۰ معدن نیز تعیین شده است که تا پایان امسال ۲۰۰ معدن به چرخه تولید باز میگردند.
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به اینکه نبود آمار دقیق از معادن کوچک یکی از مشکلات مهم در این حوزه است افزود: سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی ظرفیت مغفول مانده در کشور است که تاکنون بصورت خام فروخته شده که ساماندهی این معادن از ۹ ماه گذشته در دستور کار ایمیدرو قرارگرفته است و هم اکنون درحال شناسایی، فرآوری و فروش آن‌ها هستیم.

غریب پور با بیان اینکه این حوزه میتواند زمینه اشتغال قابل توجهی را فراهم کند افزود: برای فعال سازی این حوزه در حال ایجاد بازارچه در شهر‌های مشهد و اصفهان هستیم.
وی هدف از راه اندازی مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی را استفاده از ظرفیت‌های دانش بنیان‌ها در بخش معدن وصنایع معدنی دانست و افزود: افزایش بهره وری در تولیدات بخش معدن و صنایع مهم‌ترین رویکرد است که در این مسیر راهی جز استفاده از فناوری وجود ندارد.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به نبود حمایت مناسب از بکارگیری ایده‌های خلاقانه جوانان در دانشگاه‌ها گفت: ما شرکت‌های دانش بنیان و جوانان نخبه را در این زمینه شناسایی و با حمایت از آن‌ها، مسیرشان را برای ورود به اقتصاد کشور هموار خواهیم کرد.
غریب پور افزود: هم اکنون ۵ شرکت در این مرکز تحت حمایت قرار گرفته اند که البته توسعه این مراکز نیز در دستور کار ما قرار دارد.

افتتاح مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو)

مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) با حضور سرپرست وزارت صمت آغاز به کار کرد.

آقای حسین منصوری رئیس مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: ۵ کسب و کار نوپا در این مرکز مسقر شدند که در حوزه‌های فرآوری مواد معدنی، شبیه سازی گمانه‌های اکتشافی، مدیریت باطله‌های معدنی و سامانه اطلاعاتی در صنایع بالادستی معدن فعال هستند.

وی افزود: کسب و کار‌های نوپا در این مرکز به مدت ۶ ماه توانمندی خود را ارائه می‌کنند و پس از آن این کسب و کار‌ها به جذب سرمایه گذار می‌پردازند.
آقای منصوری گفت: پس از اینکه کسب و کار‌های حاضر در این مرکز با ارائه توانمندی به جذب سرمایه گذار اقدام کردند که البته زمان آن نیز تعیین شده است ۷ کسب و کار جدید در این مرکز مستقر خواهند شد.

استفاده از ایده‌های خلاقانه شرکت‌های دانش بنیان و کسب و کار‌های نوپا، هم از هدررفت منابع معدنی جلوگیری می‌کند و هم با توسعه فرآوری، مانعی بر سر راه مواد هام و عاملی برای ارزآوری خواهد بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۱
کد مطلب: 52758
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما