گروه معادن زغال‌سنگ
 
دادستان سرخس از ۹ ماه معوقه مزدی کارگران معدن آق‌دربند خبر داد
دلایل انفجار معدن اعلام شد
گروه معادن >زغال‌سنگ - دادستان سرخس با انتقاد از اینکه کارگران معدن آق دربند ۹ ماه حقوق معوقه طلب دارند، گفت: دادستانی پیگیر مطالبات کارگران معدن آق دربند است.
 
به گزارش ماین نیوز، «حیدر جهانی» با یادآوری حادثه روز پنجم شهریور ماه انفجار معدن آق دربند که باعث کشته شدن دونفر از معدنچیان شد، گفت: دادستانی پیگیر مطالبات کارگران معدن آق دربند است و با پیگیری‌های صورت گرفته، یک ماه از حقوق معوق کارگران این واحد معدنی پرداخت شد و مدیریت معدن نیز تعهد پرداخت ۲ ماه دیگر از حقوق معوق را داده است.

او با بیان اینکه تاکنون بخش زیادی از حقوق معوق کارگران این معدن توسط تیم مدیریت جدید به‌ویژه آستان قدس رضوی که از سهام‌داران این معدن است؛ پرداخت شده است، در ادامه تصریح کرد: با پیگیری‌هایی که اخیراً از سوی دادستانی و دستگاه‌های مسئول صورت گرفت، یک ماه حقوق معوق کارگران پرداخت شد و مدیریت معدن نیز تعهد داده تا به‌زودی ۲ ماه دیگر از مطالبات حقوقی کارگران را پرداخت کند.

«علی اکبر اکبری »رئیس اداره صمت شهرستان سرخس نیز امروز در گفتگو با رسانه‌ها علت بروز انفجار در معدن آریال دربند که باعث مرگ دو کارگر شد را سوءمدیریت داخلی معدن، سهل‌انگاری و عدم انجام عملیات گازسنجی اعلام کرد.

او در گزارش خود با بیان اینکه انفجار گاز موجود در حفره گاز پشت سینه کار عامل اصلی حادثه هفته گذشته معدن سرخس بود، گفته است: متأسفانه معدن آق دربند فاقد تشکیلات امداد و نجات و ایمنی بوده است. عدم توجه بهره‌بردار به اخطاریه‌های سازمان جهت اجرای سیستم تهویه مصنوعی، تجهیز کردن معدن به وسایل گازسنج مناسب، کپسول‌های خودنجات و تجهیزات امداد و نجات، آمبولانس و تجهیزات آتش‌نشانی از مواردی هستند که باعث ایجاد این حادثه شده‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه مسئول ایمنی در زمان انجام فرآیند آتشباری در معدن حضور نداشته است، یادآور شده: سهل‌انگاری و عدم انجام عملیات گازسنجی و بررسی‌های لازم توسط مسئول ایمنی معدن قبل از انجام عملیات آتش‌ باری با توجه به وجود گاز یک هفته قبل از وقوع حادثه در تونل و گازگرفتگی سه تن از کارکنان و عدم گزارش موضوع به مسئولان ذی‌ربط، از دلایل دیگر ایجاد این حادثه بوده است.

آق دربند تنها واحد معدنی تولید کننده در خراسان رضوی است و در حال حاضر ۱۰۲ نفر در این معدن مشغول به کار هستند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۱
کد مطلب: 52715
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا