گروه معادن فلزات گرانبها
 
روزشمار سومین همایش صنایع غیرآهنی
بررسی صنعت طلا در پنج محور
گروه معادن >فلزات گرانبها - سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار مهرماه امسال در تهران برگزار می‌شود. این همایش با ابتکار روزنامه «دنیای اقتصاد» و با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران در سه روز هفتم، هشتم و نهم مهر ۹۹ برگزار و در آن چالش‌ها و فرصت‌های صنایع غیرآهنی شامل آلومینیوم، مس، سرب و روی، طلا بررسی می‌شود.
به گزارش ماین نیوز، مطابق سال گذشته اولین روز همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران به سخنرانان بزرگ این صنعت و برگزاری میزگردهای تخصصی اختصاص دارد. در روز دوم و سوم این همایش نیز علاوه بر برگزاری میزگردهای تخصصی، برپایی کارگاه‌های آموزشی و میزگردهای تخصصی از سوی شرکت‌های برتر در بخش‌های مختلف مدنظر قرار گرفته است.

کارگاه‌های آموزشی یکی از اثربخش‌ترین گونه‌های آموزش محسوب می‌شود و در این دوره برگزاری کارگاه‌های آموزشی به شیوه مشارکتی، فراخواندن مخاطب به آموزش و ارزش نهادن به نیازها و خواست همایش در جلو بردن اهداف آموزشی صورت می‌گیرد. اهداف دقیق این کارگاه‌ها ایجاد شرایطی است که در آن شرکت‌کنندگان در کارگاه تصمیم بگیرند، برنامه طرح کنند و تغییرات لازم را در حوزه فعالیت خود به وجود آورند.

«تدوین طرح جامع طلای کشور» یکی از میزگردهای تخصصی پیش‌بینی شده در این همایش است. «بررسی تدوین طرح جامع صنعت طلا، عرضه و تقاضا و بررسی بازار طلا و سنگ‌های قیمتی»، «سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی و اثرات آن بر بازار طلا»، «مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز خطوط تولید، واردات و لزوم سرمایه‌گذاری» و «ایمنی، محیط زیست و معادن سبز» از جمله محورهای این میزگردهای تخصصی آموزشی است.

بر اساس آمار موجود، ایران جزو هفت کشور تولید‌کننده فلزات گرانبها در دنیاست و سنگ‌های قیمتی و جواهرسازی یکی از منابع پردرآمد محسوب می‌شود. این صنعت قابلیت بالایی برای رشد اقتصادی و مالی کشورها به همراه دارد. اگرچه ایران از ۲۵۰ نوع سنگ قیمتی از جمله فیروزه، عقیق، یاقوت، فلوریت، یشم، مالاکیت، آندازولیت و انواع کوارتز برخوردار است، اما از نظر تجارت جواهرات با ارزش سهم خاصی ندارد.

استان‌های خراسان، همدان، سیستان و بلوچستان و... ذخایر باارزشی از این سنگ‌ها را دارند. اما این صنعت با چالش‌هایی روبه‌رو است که متولیان این بخش سعی دارند تا در میزگردهای تخصصی سومین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار به بحث و بررسی آنها بپردازند.

سومین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار در هشت محور «جهش تولید، توسعه پایدار و متوازن و حذف موانع پیش‌رو»، «اکتشافات و فعالیت‌های اکتشافی مدرن ضامن حیات و پویایی معادن»، «معادن کوچک و متوسط، احیا و سرمایه‌گذاری»، «بومی‌‌سازی، استفاده از ظرفیت‌‌های ساخت داخل و توسعه فناوری، استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ارزیابی سهم صنایع فلزات غیر‌آهنی در تولید ناخالص ملی، تکمیل زنجیره تولید و لزوم کاهش ریسک سرمایه‌‌گذاری»، «تحولات اقتصاد جهانی و بازار صنایع غیرآهنی، ارزآوری و تحریم‌ها»، «مسوولیت‌‌های اجتماعی شرکت‌های معدنی و صنعتی» و «کرونا، پساکرونا و بازار فلزات غیرآهنی» برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶- ۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت http://events.den.ir مراجعه کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۰
کد مطلب: 52668
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد