گروه معادن سنگ آهن
 
معاون وزارت صمت :
ایمیدرو پیگیر منابع جدید برای مجتمع چادرملو اردکان است
گروه معادن >سنگ آهن - معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت ) و رییس هیات عامل سازمان توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو )گفت: پیوسته پیگیر منابع جدید برای استفاده در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اردکان هستیم و باتوجه به کاهش ذخایر فعلی معدن، انجام اکتشاف جدید از برنامه های پیش رو برای حمایت از این واحد است.
 
به گزارش ماین نیوز، خداداد غریب پور روز سه شنبه با افتتاح چند طرح در جمع تعدادی از مسولان استان یزد پیش بینی کرد که طرح انتقال آب از خلیج فارس امسال به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اردکان هم برسد.

معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت ) ادامه داد: تامین آب از خلیج فارس از جمله مواردی است که به کاهش دغدغه های زیست محیطی در استان کمک می کند.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اردکان از بزرگترین شرکت‌های تولید سنگ آهن کشور است که از سال گذشته با بهره برداری از واحدهای فولادی توانست زنجیره تولید را از سنگ آهن تا محصولات نهایی تکمیل کند.

این شرکت از پیشگامان بومی سازی و استفاده از فناوری های روز در ساخت قطعات صنعتی است و بر اساس اهداف و برنامه ریزی های پیش بینی شده در زمینه کاهش وابستگی به خارج از کشور گام های اساسی برداشته است.

غریب پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اتفاق بزرگی در حوزه های سنگ های قیمتی در حال شکل گیری است که افزایش اشتغال و درآمدزایی جدیدی را برای بخش معدن در پی دارد.

معاون وزیر صمت اظهار کرد: با برنامه های کلان ایمیدرو و همکاری بخش خصوصی، قرار است با واردات سنگ های قیمتی از افغانستان و تراش و فراوری آن ها، شاهد افزایش مشاغل جدید در معدن باشیم.

رییس هیات عامل سازمان توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تصریح کرد: این بخش ظرفیت بالایی در ایجاد مشاغل خانگی و توسعه آن دارد.

معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت با اشاره به سخنان امروز رییس جمهوری در این باره، گفت: ایمیدرو هر نوع کمکی را برای فعال سازی ظرفیت معادن گوهر سنگ ها و فراوری آن ها انجام می دهد.

غریب پور گفت: در این مسیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به عنوان زیرمجموعه ایمیدرو، پشتیبانی از تولید تجارت این صنعت را نیز انجام می دهد و تکیه ما در این حوزه جدید، به بخش خصوصی است تا وارد عمل شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو به سخنان مقام معظم رهبری در مورد پیشگیری از خام فروشی مواد معدنی در کشور اشاره کرد و گفت: ایمیدرو از ۹ ماه پیش اقدامات اولیه برای فعال سازی ظرفیت های این بخش و جلوگیری از خام فروشی را آغاز کرده است.

غریب پور افزود: پیش بینی می شود این صنعت ۵۰۰ هزار شغل تا افق ۱۴۰۵ در کشور ایجاد می کند.

مجتمع تولید آهن اسفنجی اردکان امروز از طریق ویدئو کنفرانس به دستور رییس جمهوری با حضور معاون وزیر صمت، استاندار و جمعی از مسوولان یزد در اردکان به بهره‌برداری رسید.

این مجتمع در زمینی به مساحت پنج میلیون و یکصد هزار متر مربع و با زیربنای یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع ساخته شد.

مجتمع یاد شده به منظور تأمین بخشی از نیازهای داخلی خوراک کارخانه های فولادسازی و نیز زنجیره کامل تولید شامل واحدهای کنسانتره، گندله سازی ، تولید آهن اسفنجی ، ذوب و فولاد و کارخانه نورد فعالیت خواهد کرد.

ظرفیت سالانه تولید مجتمع یادشده که با سرمایه گذاری ثابت ۷۵ میلیون دلار به بهره برداری رسید، ۹۶۰ هزار تن اعلام شد و زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را به صورت مستقیم و ۲ هزار نفر را به صورت غیر مستقیم فراهم کرده است.

اردکان از لحاظ مواد معدنی از شهرستان های غنی استان یزد است، هم اکنون یزد علاوه بر ۱۰ معدن بزرگ ملی، حدود ۵۰۰ معدن بزرگ و کوچک دارد که در این واحدها بیش از ۱۲ هزار نفر مشغول کار هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

۱۰۰ هزار نفر در ۲ هزار و ۹۷۰ واحد تولیدی و صنعتی استان یزد فعالیت دارند و یزد چهارمین استان صنعتی کشور است و نقش موثری در تولید کالاهای صنعتی ایران دارد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
کد مطلب: 52638
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا