گروه معادن زغال‌سنگ
 
انرژی پاک و منابع انرژی کم کربن رو به افزایش است
معدن های زغال سنگ دیگر جذابیت ندارد
گروه معادن >زغال‌سنگ - برخی تحلیلگران گمان می کنند که تقاضای سوخت هیچ وقت به طور کامل بهبود نمی یابد و به همین دلیل شرکت ها باید برای تغییر روند و رفتن به برنامه انرژی های پاک تشویق شوند.
 
به گزارش ماین نیوز، بزرگترین شرکت های معدنکاری جهان به دنبال مخالفت با منابع انرژی با کربن بالا، راه های کاهش بهره برداری از معدن های زغالسنگ را در پیش گرفته اند. بعد از همه گیری کرونا، میزان مصرف انرژی کاهش یافته است، از طرفی گزارش هایی که درباره افزایش درجه حرارت زمین گفته می شود، باعث شده است که شرکت های معدن کاری به سمت راه هایی برای کاهش بهره برداری از معدن های زغال سنگ و انرژی با کربن بالا را در پیش بگیرند. سی‌ان‌ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.

شرکت BHP که در ملبورن استرالیا قرار دارد، روز سه شنبه اعلام کردکه سعی خواهد کرد 80 درصد از سهام خود در سرمایه گذاری های مشترک BHP Mitsui Coal را بفروشد. این شرکت دارای دو معدن در ایالات کویینزلند است که زغل سنگ کک با کیفیت پایین تولید می کند و برای فولاد سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت همچنین به دنبال راهی برای واگذاری دارایی های زغال سنگ حرارتی در استرالیا و کلمبیا است.

بعد از شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا برای انرژی، شرکت ها فعال در این زمینه با کاهش درآمد مواجه شدند. روز گذشته هم بعد از گزارش درآمد شرکت BHP، معاملات بورس اوراق بهادار لندن 2.6 درصد کاهش یافت.

تحت مدیرعاملی جدید، مایک هنری، BHP به دنبال افزایش مشاغل استخراج مس و نیکل و واگذاری دارایی های نفتی و گازی است. این موضوع نشان دهنده این است که شرکت در حال آماده سازی برای آینده ای است که ترکیب انرژی در آن بسیار متفاوت به نظر می رسد.

هنری همچنین روی نمونه کارهای زغال سنگ BHP در معادن زغال سنگ کک با کیفیت بالاتر متمرکز شده است. با شیوع ویروس کرونا تقاضای نفت و گاز و زغال سنگ آسیب دیده است و کارخانه ها تعطیل شده اند. هواپیماها زمین گیر شده اند و به مردم دستور داده شده که در خانه هایشان بمانند.

برخی تحلیلگران گمان می کنند که تقاضای سوخت هیچ وقت به طور کامل بهبود نمی یابد و به همین دلیل شرکت ها باید برای تغییر روند و رفتن به برنامه انرژی های پاک تشویق شوند.

در اوایل ماه جاری شرکت نفتی BP از افزایش ده برابری سرمایه گذاری در منابع کم کربن پرده برداری کرد، چرا که جهان برای دنیایی با مصرف کمتر نفت آماده می شود.

این شرکت، اعلام کرد واحد پتروشیمی خود را می فروشد چرا که اگر افزایش درجه حرارت جهانی به 1.5 درصد سانتیگراد محدود شود، تقاضا برای سوخت های فسیلی می تواند تا 75 درصد طی 30 سال آینده کاهش یابد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۰
کد مطلب: 52501
 
مرجع : اتاق بازرگانی تهران