گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
سلیمی: معرفی سرقینی اگر با اذن رهبری است اعلام کنید
قاضی زاده: منشأ قانونی انتخاب سرقینی روشن نیست
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - نماینده مردم محلات در مجلس خواستار انتشار استجازه مقام معظم رهبری در معرفی سرپرست وزارت صمت از سوی رئیس جمهور شد.
 
به گزارش ماین نیوز، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 26 مردادماه) مجلس شورای اسلامی طی اخطاری با اشاره به اصول 57 و 135 قانون اساسی گفت: تذکر اول بنده این است که سرپرستی آقای سرقینی از کجاست؟ رئیس جمهور یا از مقام معظم رهبری اذن گرفتند یا نگرفتند. اگر اذن گرفتند باید اعلام می کردند که تا الان اعلام نشده است و اگر اذن نگرفتند قطعاً این سرپرستی خلاف قانون است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای رئیس جمهور باید توضیح بدهند و یا معاونشان آقای امیری بگویند که چرا این موضوع منتشر نشده است. این تجری در مقابل قانون است.

وی ادامه داد: تذکر دوم اخطار اصل 52 قانون اساسی است. براساس این اصل بودجه سالانه کشور باید به مجلس بیاید. اوراق نفتی در بورس به فروش گذاشته شده است، در صورتی که در بودجه سال 99 هنوز نیامده است. پیش فروش نفت با بحثی که الان انجام می شود، مغایر و خلاف قانون است و باید این موضوع به مجلس بیاید و نظر مجلس مطرح شود.

این نماینده مردم در مجلس در تذکر سوم خود گفت: جاده مشهد اردهال واقعا قتلگاه شده است و آقای وزیر راه باید این موضوع را پیگیری کند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این نماینده گفت: تذکر اول شما را نیز سایر نمایندگان متذکر شدند و متخصصان مربوطه باید به آن بپردازند.

نایب رئیس مجلس تاکید کرد: در موضوع اول به درستی گفتید و آقای امیری از باب این وظیفه که مجلس مدافع قانون و پاسدار قانون اساسی باید باشد و نمایندگان قسم خورده اند، باید مطرح کنند. از سه ماهی که باید وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی می شد، گذشته است و منشأ انتخاب آقای سرقینی به عنوان سرپرست برای نمایندگان روشن نیست.

وی ادامه داد: اگر استجازه گرفته شده باید یک نسخه از این اجازه را ارسال می کردند تا مجلس مطلع شود. توصیه ما این است که کمتر از استجازه استفاده کنید و هر چه سریعتر وزیر مربوطه را معرفی کنید تا فرآیند قانونی طی شود و سایر حقوق نمایندگان مانند سوال و... و یا رأی اعتماد انجام شود. رئیس جمهور هر چه سریعتر فرد مورد نظر را معرفی کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 52456
 
مرجع : خانه ملت