گروه معادن سرب و روی
 
تدوین نقشه ۲۰ ساله سرب و روی
گروه معادن >سرب و روی - مجتمع معدنی سرب و روی مهدی‌آباد به‌عنوان مجری طرح جامع سرب و روی انتخاب شده که براساس این طرح، علاوه بر اینکه اطلاعات سرب و روی در داخل کشور به‌صورت جامع جمع‌بندی می‌شود، نقشه راه آینده صنعت سرب و روی و هدف این صنعت با کمک بخش خصوصی و صاحبان صنایع برای ۲۰ سال آینده یعنی تا سال ۱۴۲۰ ترسیم می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، بروزرسانی بانک اطلاعاتی این حوزه، تحلیل داده‌ها و پیش‌نیازها در زمینه تحقق چشم‌انداز، توسعه صنایع زنجیره سرب و روی، بررسی بازار و تجارت سرب و روی در ایران و جهان و... ازجمله مواردی است که در طرح جامع سرب و روی مورد توجه است.

به گزارش ایراسین، مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد گفت: تا پیش از اینکه طرح جامع برای سرب و روی کشور تدوین شود، برنامه و نقشه راهی برای این صنعت وجود نداشت و حتی اطلاعات موجود نیز به‌صورت دقیق در اختیار نهادهای حاکمیتی و انجمن‌ها قرار نمی‌گرفت، اما اکنون به‌صورت جامع وضعیت سرب و روی کل کشور مشخص شده است.

امین صفری اظهار کرد: اکنون اطلاعات درباره اینکه فعالیت‌های اکتشافی در چه مرحله و وضعیتی قرار دارند و وضعیت فناوری و صنایع پایین‌دستی به‌صورت کمی و کیفی در چه سطحی قرار دارد، با تدوین این طرح موجود است و به‌صورت مرتب بروزرسانی می‌شود و آینده این صنعت نیز مشخص شده است.

این فعال معدنی گفت: برنامه پایش سالانه نیز آغاز شده است. نکته مهم اینکه اطلاعات تهیه شده تنها روی کاغذ نیست، بلکه سامانه روی وب طراحی و تمام مواردی که به آن اشاره شد در آن پیاده‌سازی شده تا صاحبان صنایع و بخش حاکمیتی از این اطلاعات استفاده کنند.

صفری یادآور شد: در واقع طرح جامع سرب و روی، بستری برای استفاده ذی‌نفعان از اطلاعات صنعت سرب و روی کشور است. این اطلاعات در ۲ سال جمع‌آوری شده و هم‌اکنون نیز پایش سالانه را انجام می‌دهد. وی ادامه داد: علاوه بر انجام پایش از معادن کشور، اطلاعات معادن استان‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت‌ها، انجمن سرب، انجمن روی، انجمن صادرکنندگان با تشکیل تیم‌های تخصصی اطلاعات حاصل از بازدیدهای میدانی از تمامی معادن و کارخانجات تهیه شد و در نهایت تمامی داده‌های به‌دست آمده در کنار یکدیگر قرار گرفتند و طرح جامع سرب و روی کشور تهیه شد.این فعال معدنی با بیان اینکه هیچ صنعتی بدون برنامه و هدف به موفقیت نخواهد رسید، تاکید کرد: در صنعت سرب و روی نیز این موضوع صدق می‌کند؛ چراکه تا قبل از تدوین طرح جامع سرب و روی برای این بخش در لحظه تصمیم‌گیری می‌شد و هدفی هم برای تولید این صنعت در سال‌های آینده وجود نداشت.

برای مثال در افق ۱۴۰۴، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد ترسیم شده، اما برای صنعت سرب و روی برنامه مدون و نقشه راهی وجود نداشت تا براساس آن میزان تولید، اکتشاف، تکمیل چرخه و سرمایه‌گذاری برای این صنعت مشخص شود. خوشبختانه امروز این برنامه‌ریزی وجود دارد، اطلاعات هر روز به‌روزرسانی می‌شود و اطلاعات بهتری در اختیار ذی‌نفعان قرار می‌گیرد.

صفری با بیان اینکه تفاوت طرح جامع سرب و روی با دیگر طرح‌ها در این است که این طرح به کمک سامانه و بر بستر وب طراحی شده، گفت: جایی که تغییر اطلاعات رخ دهد، سامانه به‌صورت اتوماتیک سرمایه‌گذاری را در بخش‌هایی که لازم است، پیش‌بینی می‌کند و تمام صاحبان صنایع می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: این سامانه که روی وب طراحی شده، آماده و نهایی شده تا صاحبان صنایع و بقیه واحدها بتوانند از آن استفاده کنند.

این فعال معدنی گفت: تمام معادن سرب و روی کشور به‌صورت GIS روی نقشه مشخص شده‌اند. همچنین تمام واحدهای فرآوری، کارخانجات سرب و روی و صنایع پایین‌دستی آن با اطلاعات پایه و کامل در این نقشه مشخص شده است. این سامانه مانند سامانه کاداستر معادن است؛ با این تفاوت که سعی کردیم پویا باشد.

به این صورت که وقتی ماده معدنی جدیدی کشف شد، به‌طور مرتب و آنلاین مراحل بعدی را اعلام کند؛ برای مثال اعلام کند نیاز به واحد کنسانتره‌سازی برای این معدن وجود دارد. همچنین در زمینه صادرات و واردات اطلاعات لازم را ارائه کند.

این فعال معدنی اضافه کرد: در نهایت این اطلاعات می‌تواند مورد استفاده وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها برای اقدامات مختلف همچون صدور مجوز یا صادرات و... قرار گیرد؛ برای مثال سال گذشته صنعت سرب و روی به‌دلیل وضع عوارض صادراتی با مشکلاتی روبه‌رو شد و امکان صادرات از تولیدکننده گرفته شده بود، این در حالی است که اکنون می‌توان با استفاده از طرح جامع که اطلاعات دقیقی در اختیار حاکمیت قرار می‌دهد، برای این دست از مسائل راحت‌تر تصمیم گرفت.

وی همچنین به نقش بخش خصوصی در تدوین طرح جامع سرب و روی اشاره و اذعان کرد: واحدهای بخش خصوصی طی این ۲ سال همکاری تنگاتنگی برای به ثمر رسیدن این پروژه داشتند. در واقع این گونه نبوده که طرح جامع ازسوی ایمیدرو و بدون حضور بخش خصوصی تدوین شود، بلکه جلسات متعدد با انجمن‌ها، صاحبان صنایع، شرکت‌ها و... به‌صورت تخصصی و مدیریتی برگزار و نهایت امر این طرح جامع تهیه شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۰
کد مطلب: 52420
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت