گروه معادن فلزات گرانبها
 
روزشمار سومین همایش صنایع غیرآهنی
خیز روسیه برای کسب مقام نخست تولید طلا
گروه معادن >فلزات گرانبها - پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که روسیه تا سال ۲۰۲۹ میلادی به بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا تبدیل خواهد شد. موسسه «فیچ سولوشن» با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد،‌ افزایش تقاضای داخلی طلا در کوتاه مدت و میان مدت، سبب رشد تولید این فلز در روسیه خواهد شد. با وجود بروز اختلال‌های مربوط به کووید-۱۹ در معادن مختلف، روسیه انتظار دارد از چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا سبقت بگیرد و با رشد تولید سالانه ۷/ ۳ درصدی طی ۱۰ سال آینده به بزرگ‌ترین تولیدکننده فلز زرد تا سال ۲۰۲۹ میلادی تبدیل شود.
به گزارش ماین نیوز، معدن «المپیادا» در ناحیه کراسنویارسک سیبری یکی از بزرگ‌ترین فعالیت‌های معدنی در حوزه طلا محسوب می‌شود. تولید طلای این معدن در سال ۲۰۱۹ میلادی افزون بر یک میلیون و ۳۸۹ هزار اونس بوده است.

گفته می‌شود، با وجود مشاهده ۹۰۰ مورد ابتلا به کرونا در این معدن،‌ بیشتر فعالیت‌های معدنی این کشور عاری از ویروس بوده است. در تحلیل فیچ آمده است: گسترش تحریم‌ها و تنش‌های بین آمریکا و روسیه،‌ بانک‌مرکزی روسیه را به افزایش ذخایر طلا ترغیب کرده است.

علاوه بر آن، بر اساس‌ قانون تثبیت لیبی سنای آمریکا و در صورت تعیین نقش احتمالی روسیه در تشدید جنگ داخلی این کشور، دولت ترامپ اجازه مسدود کردن وجوه مالی را پیدا می‌کند. این کار دسترسی روسیه به دارایی‌های دلاری را دشوار می‌سازد و بنابراین تقاضای داخلی طلا در این کشور افزایش خواهد یافت.

در مورد فلز پالادیوم نیز می‌توان گفت،‌ روسیه در سال ۲۰۲۰ در مسیر توسعه تولید این فلز قرار دارد و به نظر می‌رسد، معادن این بخش در روسیه دچار اختلال خاصی ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ نشده است. در واقع تولیدکنندگان پالادیوم روسیه، می‌توانند از اختلال‌های عرضه در بازارهایی نظیر آفریقای جنوبی سود ببرند.

در حالی که محدودیت‌های کووید-۱۹ به تدریج در حال کاهش است، ‌فیچ پیش‌بینی کرده که تولید پالادیوم آفریقای جنوبی در سال جاری میلادی ۷/ ۸ درصد کاهش یابد،‌ در همین حال انتظار می‌رود، تولید این فلز در روسیه با ۵/ ۲ درصد رشد مواجه شود. براساس این گزارش، سومین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار در هشت محور «جهش تولید، توسعه پایدار و متوازن و حذف موانع پیش‌رو»، «اکتشافات و فعالیت‌های اکتشافی مدرن ضامن حیات و پویایی معادن»، «معادن کوچک و متوسط، احیا و سرمایه‌گذاری»، «بومی‌‌سازی، استفاده از ظرفیت‌‌های ساخت داخل و توسعه فناوری، استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ارزیابی سهم صنایع فلزات غیر‌آهنی در تولید ناخالص ملی، تکمیل زنجیره تولید و لزوم کاهش ریسک سرمایه‌گذاری»، «تحولات اقتصاد جهانی و بازار صنایع غیرآهنی، ارزآوری و تحریم‌ها»، «مسوولیت‌‌های اجتماعی شرکت‌های معدنی و صنعتی» و «کرونا، پساکرونا و بازار فلزات غیرآهنی» از سوی گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶-۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت events.den.ir مراجعه کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 52399
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد