گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
نسبت به مدت مشابه سال گذشته صورت گرفت
کاهش تعداد گواهی و صدور پروانه اکتشاف معدن در سه ماهه امسال
گروه اكتشاف و زمين شناسي - طبق جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به سه ماهه اول سال گذشته، تعداد گواهی کشف و پروانه اکتشاف صادره در حوزه معدن کاهش داشته‌ و تنها صدور پروانه بهره‌برداری آن هم تنها ۴ درصد رشد کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، در سه ماه اول سال ۱۳۹۸، معادل ۱۱۲ فقره گواهی کشف صادر شد که در مدت مشابه امسال (۱۳۹۹) این تعداد به ۱۰۳فقره کاهش یافته و افت ۸ درصدی را ثبت کرده است.

همچنین در این مدت تعداد پروانه اکتشاف صادر شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴.۲ درصد کمتر شده است. در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۲۰۵ فقره پروانه اکتشاف صادر شده است؛ در حالی در مدت مشابه سال گذشته ۲۳۹ فقره صدور پروانه اکتشاف ایجاد شده بود.

براساس این آمار، تنها صدور پروانه بهره‌برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمی اوضاع بهتری داشته است. در فصل بهار سال جاری ۱۲۶ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است در حالی که میزان صدور این مجوز معدنی در مدت مشابه سال گذشته تنها پنج فقره کمتر (۱۲۱) بوده است؛ لذا رشد ۴.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین در مدت ذکر شده سال جاری سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، رشد ۵.۲ درصدی داشته است. در سه ماهه اول امسال، بیش از ۲۱۱ میلیارد ریال صرف عملیات اکتشاف شده است در صورتی که در سه ماه سال گذشته ۲۰۱ میلیارد ریال صرف شده است.

علاوه‌بر این میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری در این مدت (فصل بهار ۱۳۹۹) نیز افت ۱۱.۲ درصدی داشته است. سه ماهه ابتدایی سال گذشته هزار و ۲۷۵ نفر مشغول شدند اما در سه ماهه ابتدایی امسال میزان اشتغال در این حوزه به هزار و ۱۳۲ نفر رسیده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: 52337
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا