گروه صنایع معدنی فولاد
 
ایجاد فضای رانت با خروج فولاد از بورس کالا
عرضه ETF دولت در هاله‌ای از ابهام
گروه صنایع معدنی >فولاد - وقتی اتفاقی چون عرضه ETF های دولتی در زمان مقرر خود انجام نشود، ابهام و رعب را در بازار ایجاد کرده و شایعات این اتفاق را حتی از موضوع فولادی‌ها نیز می‌توان تاثیرگذارتر بر بازار دانست.
 
به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا طریقی، مدیرعامل کارگزاری مشاوران سهام در خصوص خروج فولاد از بورس کالا و تاثیر آن بر بازار سرمایه به بورس نیوز گفت: ماجرای بورس کالا و فولاد سال‌های مدیدی است که در ابهام به سر می‌برد و قیمت‌ها در بورس کالا با رشد همراه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر عواملی، چون تحریم، بیماری کرونا و ... میزان جنس را کاهش داده و در صنعت فلزات با کمبود کالا مواجه هستیم، از سویی دیگر مصرف کالا نیز ادامه داشته بنابراین تقاضا تغییر نکرده، اما عرضه از واردات حذف شده است. مجموع این عوامل باعث افزایش قیمت شده و در این شرایط برخی افراد موضوع خروج فولاد از بورس کالا را دوباره مطرح می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه خروج فولاد از بورس کالا را عاملی بر افزایش قیمت دانست و عنوان کرد: خروج از بورس نه تنها قیمت‌ها را به قبل بازنمی گرداند بلکه زیاد هم می‌کند، اما نکته قابل توجه این است که دیگر در دیدرس و توجه نبوده و فضای رانت باز می‌شود.

طریقی اضافه کرد: این امر به صلاح اقتصاد کشور نبوده و تنها رشد قیمتی را به همراه خواهد داشت، علاوه بر اینکه تاثیر روانی خود را بر بازار نیز خواهد گذاشت.

عرضه ETF‌های بعدی دولت در هاله‌ای از ابهام

مدیرعامل کارگزاری مشاوران سهام عرضه ETF‌های بعدی دولت را در هاله‌ای از ابهام عنوان کرد و گفت: تناقضاتی به چشم می‌خورد که ممکن است عملیات عرضه لغو شود و یکی از دلایل عدم رشد شاخص ساز‌ها نیز به این قضیه مربوط است.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان خصوصی سازی عرضه‌ ETF بعدی (گروه فلزات و خودرو) به آذرماه موکول شد. اما مقرر بود ETF دوم در مرداد و‌ ETF سوم نیز در شهریور یا مهرماه عرضه شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: تعویق این امر به آذرماه باعث ایجاد ترس در بازار شده چرا که تا آن زمان مشخص نیست چه اتفاقاتی رخ دهد. وقتی یک اتفاق در زمان مقرر خود انجام نشود، ابهام و رعب را در بازار ایجاد کرده و شایعات این اتفاق را حتی از موضوع فولادی‌ها نیز می‌توان تاثیرگذارتر بر بازار دانست.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب: 52335
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز