گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
مجوز اکتشاف معدنی در پهنه‌ای از منطقه بهرام گور صادر شده است
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه در ۳ پهنه از منطقه حفاظت شده بهرام گور مجوز اکتشاف معدنی صادر شده، با تقدیر از حساسیت مردم، گفت: دستگاه متولی موظف به پاسخگویی به این نارضایتی ها است.
 
به گزارش ماین نیوز، منطقه حفاظت شده بهرام گور منابع زیستی و گیاهی و جانوری شایان توجهی دارد، این منطقه علاوه بر تنوع زیستی غنی و منحصر به فردش از معادن غنی سنگ‌آهن برخوردار است و از آنجا که این منطقه بیش از ۴۵۰ هزار هکتار مساحت دارد و بخش عظیمی از کرمان، فارس، یزد و هرمزگان را در بر می‌گیرد. به موازات این منطقه، در استان کرمان منطقه گل گهر واقع شده که فعالیت‌های معدنی چشمگیری در آن صورت می‌گیرد.‌

چندی پیش تصاویری بر مبنی ممانعت از معدن‌کاوی در منطقه حفاظت شده بهرام گور از سوی برخی از اهالی بومی منتشر شد که نشان می‌داد این مردم با ایجاد زنجیره انسانی پیرامون ماشین آلات اکتشاف از فعالیت معدنی در این منطقه جلوگیری کرده‌اند. اعتراض مردم هم به تخریب محیط زیست و هم نابودی مراتع منطقه بود که جهت چرای دام اهلی استفاده شده بود که نهایتاً با اعتراض مردم منطقه، ماشین آلات مربوطه ناگریز از منطقه خارج شده و محل را ترک کردند.

حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه بر اساس قانون در مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌های حیات وحش صدور مجوز اکتشاف و بهره برداری از معادن منوط به نظر شورای عالی حفاظت محیط زیست است، گفت: این شورا اختیار این تصمیم گیری را به صورت مشترک به سازمان محیط زیست و وزارت صمت تفویض کرده است.

وی در ادامه گفت: از سنوات گذشته بهره‌برداری و اکتشاف از معادن در این مناطق با تفاهم دو مجموعه سازمان محیط زیست و وزارت صمت بوده است.

ظهرابی بیان کرد: پیرو این تفاهم نامه انجام شده که مربوط به سال ۱۳۵۴ است، در سال ۱۳۹۴ منطقه حفاظت شده بهرام گور که جز مناطق معدنی قابل بهره برداری و اکتشاف شناخته شده بود، تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان محیط زیست و وزارت صنعت به امضا رسید.

ظهرابی گفت: برطبق این تفاهم نامه از ۶ پهنه معدنی شناخته شده در محدوده منطقه حفاظت شده بهرام گور، مناطق P1, P2,P4 با توافق سازمان محیط زیست و وزارت صنعت از گردونه فعالیت حذف شده و به سه محدوده دیگر اجازه تکمیل عملیات اکتشاف داده شد.

مدیرکل محیط زیست استان فارس خاطرنشان کرد: فعالیتی که مورد اعتراض مردمی واقع شده و زنجیره انسانی برای عدم فعالیت در آن تشکیل شد مربوط به مناطقی است که اجازه عملیات اکتشاف در آن صادر شده است.

وی با بیان اینکه با وجود مجوزی که وزارت صنعت برای اکتشاف در این منطقه دارد، همواره تاکید شده است که برای انجام این فعالیت نیاز به تعامل با جوامع بومی و جلب رضایت آنهاست، گفت: حساسیت مردم در موضوعات محیط زیستی برای ما قابل تقدیر است، اما رسیدگی به این اعتراض‌ها در حیطه وظایف سازمان محیط زیست نیست و دستگاه‌های متولی از جمله وزارت صنعت و فرمانداری باید به آن ورود پیدا کنند تا مساله به نحوه درستی حل و فصل شود.

پیش از این مسئولان وزارت صمت عنوان کرده بودند که در صورت تأیید عملیات اکتشاف و اخذ مجوز معدن‌کاوی تمام تلاش شأن را می‌کنند که به طبیعت کمترین آسیب را وارد کنند، اما با توجه به اعتراضات اخیر به نظر می‌رسد موفق نشده‌اند این اطمینان بخشی را به مردم بومی منتقل کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۹
کد مطلب: 52296
 
مرجع : خبرگزاری مهر